Preskočiť na hlavný obsah

Christopher Paolini – Brisingr

Prísahy... skúšky oddanosti... vzbura vrcholí... Len pred niekoľkými mesiacmi Eragon prvý raz vyslovil slovo brisingr, čo v starodávnom jazyku znamená oheň. Odvtedy sa naučil čarovať pomocou slov a musel bojovať celým svojím srdcom. Po obrovskej bitke na Horiacich pláňach proti Galbatorixovým vojakom len o vlások unikol smrti. Tým sa však dobrodružstvá Eragona a jeho dračice Zafiry neskočily, lebo mladý Jazdec je viazaný mnohými sľubmi, ktoré možno nebude môcť splniť. Eragon prisahal bratancovi Roranovi, že mu pomôže zachrániť jeho milovanú Katarinu z rúk kráľa Galbatorixa. Svoju oddanosť sľúbil aj iným. Vardeni zúfalo potrebujú jeho schopnosti a silu takisto ako elfovia a trpaslíci. Keď sa vzbúrencov zmocní nepokoj a zo všetkých strán hrozí nebezpečenstvo, Eragon sa musí rozhodnúť - a jeho rozhodnutia ho poženú cez celé Kráľovstvo a ešte ďalej a môžu viesť k veľkej obeti. Eragon predstavuje najväčšiu nádej na vyslobodenie krajiny spod krutej vlády. 

Christopher Paolini začal písať svoju fantasy sériu už v detstve. Jeho štýl sa postupne vyvíjal a zlepšoval, knižky obohatil o zložené súvetia a príbeh prepracoval. Spomínam si na moment, keď som dočítal Eragona. Moje pocity boli zmiešané. Môže napísať tak mladý spisovateľ ságu, ktorá zaujme čitateľov po celom svete a stane sa okamžitým bestsellerom? Paolini áno. Pri druhej časti som už prekvapený nebol. No vedel som, že Paolini je pán spisovateľ, ktorý si zaslúži obdiv. Ale tretí diel... Tak ten ma dojal. Skvelé, aj napriek chybám, ktoré vysvetlím nižšie. 

Knižke nechýba akcia, dobrodružstvo a v neposlednom rade emócie, na ktoré sme už pri tejto sérii zvyknutý (a tiež Zafirin nežný humor, viď ukážka). Už len jedna časť. Len jedna časť a príbeh sa uzavrie. Eragon už nie je malým chlapcom, tak, ako Zafira nie je mláďaťom. Obaja dospeli. Dospeli vďaka sebe navzájom. Paolini príbeh doplnil aj o ďalšie desiatky postáv. Myslím si však, že niektoré nové charaktery boli zbytočné a občas sa aj poriadne odklonil od hlavného motívu celej série. Niekoľko desiatok strán by som teda s radosťou vyškrtal. Na druhej strane – príbeh má veľmi veľa scén, ktoré autor dokonale prepracoval a patria medzi moje najobľúbenejšie z celej série. Posledná tretina knižky bola famózna. Premyslená a ešte dlho nezabudnuteľná. Autor tak príbeh posunul ďaleko nad ostatné časti.

Daj mi nejakú hádanku, aby som nezaspala. 
Dobre, povedal po chvíli. Som červený, modrý a žltý a mám všetky ostatné farby dúhy. Som dlhý aj krátky, tučný aj chudý a často odpočívam stočený. Pohltím stovku oviec a stále som hladný. Čo som? 
Drak, samozrejme, odpovedala bez váhania.
Nie, vlnený koberec. 
Pche!   

Musím sa pristaviť nad slovenským prekladom, ktorý ma pri čítaní často vyrušoval. Knižku prekladali dve prekladateľky, ktoré ma sklamali, pretože kniha mala množstvo preklepov. Na konci knihy (druhej dotlače Brisingra) nájdu čitatelia štvrtú kapitolu štvrtej časti ODJ, teda Inheritance. Kapitola je krátka a ponúka jedno veľké odhalenie, ktoré ma, musím sa priznať, poriadne prekvapilo. Ešte dlho som odhalenie vstrebával a len krútil hlavou. Ako som spomínal, koniec knihy má zásluhu na mojom hodnotení. Myslím, že tento diel bol i napriek niektorým pasážam najlepším a najprepracovanejším z celej série. Určite ho všetkým odporúčam. 

Štvrtá časť – Inheritance – vychádza 30.marca. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

  1. Pekná recenzia! Čítala som prvé tri diely už niekoľko ráz a všimla som si možno dejovú chybu. A tak by som sa chcela v tom utvrdiť či si myslím správne. V prvej časti Eragon sa písalo, že ak zomrie Dračí jazdec, zomrie aj jeho drak. V Brisingr však bolo naznačené, že to tak nie je. Je to len taký postreh; mne by taká chyba neprekážala. Aj tak je to fantastická séria a nedopustím na ňu!

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže