nedeľa 5. februára 2012

Christopher Paolini – Brisingr

Prísahy... skúšky oddanosti... vzbura vrcholí... Len pred niekoľkými mesiacmi Eragon prvý raz vyslovil slovo brisingr, čo v starodávnom jazyku znamená oheň. Odvtedy sa naučil čarovať pomocou slov a musel bojovať celým svojím srdcom. Po obrovskej bitke na Horiacich pláňach proti Galbatorixovým vojakom len o vlások unikol smrti. Tým sa však dobrodružstvá Eragona a jeho dračice Zafiry neskočily, lebo mladý Jazdec je viazaný mnohými sľubmi, ktoré možno nebude môcť splniť. Eragon prisahal bratancovi Roranovi, že mu pomôže zachrániť jeho milovanú Katarinu z rúk kráľa Galbatorixa. Svoju oddanosť sľúbil aj iným. Vardeni zúfalo potrebujú jeho schopnosti a silu takisto ako elfovia a trpaslíci. Keď sa vzbúrencov zmocní nepokoj a zo všetkých strán hrozí nebezpečenstvo, Eragon sa musí rozhodnúť - a jeho rozhodnutia ho poženú cez celé Kráľovstvo a ešte ďalej a môžu viesť k veľkej obeti. Eragon predstavuje najväčšiu nádej na vyslobodenie krajiny spod krutej vlády. 

Christopher Paolini začal písať svoju fantasy sériu už v detstve. Jeho štýl sa postupne vyvíjal a zlepšoval, knižky obohatil o zložené súvetia a príbeh prepracoval. Spomínam si na moment, keď som dočítal Eragona. Moje pocity boli zmiešané. Môže napísať tak mladý spisovateľ ságu, ktorá zaujme čitateľov po celom svete a stane sa okamžitým bestsellerom? Paolini áno. Pri druhej časti som už prekvapený nebol. No vedel som, že Paolini je pán spisovateľ, ktorý si zaslúži obdiv. Ale tretí diel... Tak ten ma dojal. Skvelé, aj napriek chybám, ktoré vysvetlím nižšie. 

Knižke nechýba akcia, dobrodružstvo a v neposlednom rade emócie, na ktoré sme už pri tejto sérii zvyknutý (a tiež Zafirin nežný humor, viď ukážka). Už len jedna časť. Len jedna časť a príbeh sa uzavrie. Eragon už nie je malým chlapcom, tak, ako Zafira nie je mláďaťom. Obaja dospeli. Dospeli vďaka sebe navzájom. Paolini príbeh doplnil aj o ďalšie desiatky postáv. Myslím si však, že niektoré nové charaktery boli zbytočné a občas sa aj poriadne odklonil od hlavného motívu celej série. Niekoľko desiatok strán by som teda s radosťou vyškrtal. Na druhej strane – príbeh má veľmi veľa scén, ktoré autor dokonale prepracoval a patria medzi moje najobľúbenejšie z celej série. Posledná tretina knižky bola famózna. Premyslená a ešte dlho nezabudnuteľná. Autor tak príbeh posunul ďaleko nad ostatné časti.

Daj mi nejakú hádanku, aby som nezaspala. 
Dobre, povedal po chvíli. Som červený, modrý a žltý a mám všetky ostatné farby dúhy. Som dlhý aj krátky, tučný aj chudý a často odpočívam stočený. Pohltím stovku oviec a stále som hladný. Čo som? 
Drak, samozrejme, odpovedala bez váhania.
Nie, vlnený koberec. 
Pche!   

Musím sa pristaviť nad slovenským prekladom, ktorý ma pri čítaní často vyrušoval. Knižku prekladali dve prekladateľky, ktoré ma sklamali, pretože kniha mala množstvo preklepov. Na konci knihy (druhej dotlače Brisingra) nájdu čitatelia štvrtú kapitolu štvrtej časti ODJ, teda Inheritance. Kapitola je krátka a ponúka jedno veľké odhalenie, ktoré ma, musím sa priznať, poriadne prekvapilo. Ešte dlho som odhalenie vstrebával a len krútil hlavou. Ako som spomínal, koniec knihy má zásluhu na mojom hodnotení. Myslím, že tento diel bol i napriek niektorým pasážam najlepším a najprepracovanejším z celej série. Určite ho všetkým odporúčam. 

Štvrtá časť – Inheritance – vychádza 30.marca. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžete kúpiť TU.

1 komentár:

  1. Pekná recenzia! Čítala som prvé tri diely už niekoľko ráz a všimla som si možno dejovú chybu. A tak by som sa chcela v tom utvrdiť či si myslím správne. V prvej časti Eragon sa písalo, že ak zomrie Dračí jazdec, zomrie aj jeho drak. V Brisingr však bolo naznačené, že to tak nie je. Je to len taký postreh; mne by taká chyba neprekážala. Aj tak je to fantastická séria a nedopustím na ňu!

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.