sobota 25. februára 2012

Scott Westerfeld - Škaredí

"Zdalo sa, že človek toho musí veľa preskákať, aby nejako vyzeral. Škoda, že ľudia nie sú takí múdri, aby sa ku každému správali rovnocenne bez ohľadu na zovňajšok. A na to, že sú škaredí." 

Každý môže byť oslnivo krásny. Veď čo je na tom zlé? Tally bude mať čoskoro šestnásť a už sa nemôže dočkať, kedy bude krásna. V jej svete znamenajú šestnáste narodeniny operáciu, ktorá človeka zmení z odpudivo škaredého na dych vyrážajúco krásnu bytosť a katapultuje ho do raja špičkových technológií, kde je jeho jedinou prácou nikdy nekončiaca zábava. Ešte niekoľko týždňov a... Lenže Tallyina kamarátka Shay si nie je celkom istá, či chce byť krásna. Keď utečie na utajené miesto zvané Dym, Tally spozná odvrátenú stránku sveta krásnych. Úrady ju postavia pred najhoršiu voľbu, akú si dokáže predstaviť: buď kamarátku nájde a privedie ju späť, alebo nikdy nebude krásna. Rozhodnutie, ktoré urobí, jej navždy zmení život.

Predstavte si svet, v ktorom sú ľudia rozdelení. Škaredí. Alebo naopak krásni. Predstavte si jednu operáciu. Len chvíľa a stane sa z vás človek, ktorý vyhovuje všetkým normám. Človek ako z učebnice. Vaše postavenie bude záležať na výzore. Ak ste škaredí, máte smolu. Predstavte si však svet, ktorý poháňajú klamstvá. Naozaj sa oplatí byť krásnym? Krásnym za cenu... Scottovi Westerfeldovi sa podarilo napísať strhujúcu fantasy sériu s prvkami dystopie, poriadnou dávkou napätia a tajomna, ktorá zaujala čitateľov po celom svete. 

Hlavná hrdinka má pätnásť rokov. Len pár dní... a môže byť krásnou. Jej život sa môže otočiť o stoosemdesiat stupňov. Party. Večierky. Nekončiaca zábava. Všetko, čo si len zaumieni. Autor postavu vykreslil realisticky. Prinúti vás držať jej palce. Tally statočne bojovala. Prekonávala prekážky. A... ja som jej uveril. Do poslednej vety. Zamiloval som si ju. Je to predsa Tally, hrdinka Tally. Počas celej knižky vás sprevádza napätie. Horlivo listujete stránkami a zrazu sa ocitnete na konci. Prečo sa končí tak skoro? Scott Westerfeld Škaredých naozaj veľmi dobre prepracoval. Svet, ktorý vytvoril, možno prirovnať k tomu skutočnému. Klamstvá. Porovnávanie ľudí. Konflikty. Nenájdeme predsa len nejakú zhodu? 

Nebývalo zvykom, že slovenský preklad knižiek bol dobrý. V posledných mesiacoch sa však všetko mení. Zbohom zlým prekladom. Škaredí sú preložení naozaj veľmi dobre. A obálka... tá obálka. Formát podobný Škaredým som ešte nevidel. Stránky sú... krátke. Názov vyrytý do tej krásnej obálky. Len ťažko opísateľné slovami. Knižka odo mňa dostáva najvyššie hodnotenie a rozhodne ju odporúčam všetkým milovníkom fantastickej literatúry. 

Moje hodnotenie: 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu SLOVART. Druhé pokračovanie série (s názvom Krásni) vyjde v septembri. Knižku si môžete kúpiť TU

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.