Preskočiť na hlavný obsah

Ally Condieová - Dokonalý pár


Funkcionári rozhodujú o všetkom. Koho budete milovať. Kde budete pracovať. Kedy zomriete. V dokonalom svete je všetko dokonalé. Dokonalí ľudia žijú dokonale naplánovaný život a zomierajú v dokonale pripravenom čase. Dokonalý systém im na želanie pridelí dokonalého partnera a narodia sa dokonalé deti. Čo sa však stane, ak sa niekto proti toľkej dokonalosti postaví? Čo ak niekto objaví cit, ktorý možno nie je dokonalý, ale zato úprimný? Ako ho uchráni pred funkcionármi „dokonalej“ spoločnosti? Cassia verila, že rozhodnutia funkcionárov sú vždy správne. Veď podriadiť sa im je len minimálna cena za dlhý život, ideálnu prácu a dokonalého životného partnera. Preto keď sa na displeji ako Cassiin nový partner objaví jej najlepší kamarát, nepochybuje, že je to ten pravý... až kým sa na tom istom displeji tesne pred vypnutím nemihne aj úplne iná tvár. Odrazu musí riešiť čosi nepredstaviteľné – vybrať si medzi Xanderom a Kyom, medzi jediným životom, aký kedy poznala, a cestou, po ktorej sa doteraz nikto nevydal. Musí sa rozhodnúť medzi dokonalosťou a láskou.

Predstavte si svet, ktorý je dokonale premyslený. Keď dosiahnete sedemnásť rokov, dokonale prepracovaný systém vám vyberie partnera, ktorý vám je podľa dokonalých pravidiel pridelený. Možno až priveľa dokonalých vecí. No je všetko naozaj dokonalé a spravodlivé alebo svet poháňajú škaredé tajomstvá? Ally Condieová dokázala bravúrne prepracovať román budúcej dystopickej spoločnosti, ktorá sa pomaly, ale isto začína podobať na tú našu... Dokonalý pár sa už v prvých dňoch predaja zaradil medzi svetové bestsellery a v súčasnosti sa pripravuje filmové spracovanie.

Cassia má sedemnásť rokov a čochvíľa sa blíži slávnostný banket, na ktorom bude odhalený jej partner, s ktorým strávi zvyšok svojho života. Xander. Chlapec, ktorého pozná od detstva a ktorý pri nej stál pri radostiach aj problémoch. Mal tam byť Xander. Musí tam byť. Bol tam, no zrazu sa na displeji objaví niekto iný. Muž, ktorého spoznala. Ky. Cassie patrí medzi hlavné hrdinky, ktoré si už na prvý pohľad zamilujete. Autorka ju vykreslila realisticky, bez zbytočných siahodlhých opisov.

Tri tablety. Zelená. Modrá. Červená. Potrebujete upokojenie? Alebo bezpečie aj v tých najnebezpečnejších situáciách?  Spoločnosť vás môže prinútiť zabudnúť. V dokonalom svete, ktorý autorka vytvorila, je predsa možné všetko. Nie je možné nespomenúť fakt, že knižka má niekoľko možno až príliš presladených scén (milovníci romantiky: pripravte si vreckovky :D), avšak nebudú vadiť ani bežným čitateľom. Čo viac romantickejšie mohla autorka do knižky zakomponovať, ako básne (tie básne, dojímavé básne, ktoré vám ešte dlho ostanú v pamäti)? Viac sa dočítate v samotnej knižke.

Ally Condieovej sa podarilo napísať vynikajúci príbeh z budúcnosti. Dej plynie rýchlo a stránky sa prevracajú akoby samy. Knižka je napísaná veľmi jednoduchým a ľahko pochopiteľným štýlom, no i napriek tomu prináša pre čitateľov dokonale prepracovaný a do bodky premyslený príbeh. Príbeh, ktorý sa právom radí medzi špičku v žánre Young Adult (dystopia). Knižku rozhodne odporúčam všetkým čitateľom, romantikom aj milovníkom napätia.

Moje hodnotenie:

Druhé a tretie pokračovanie nájdete len v českom preklade - slovenský bol zatrhnutý. 

Komentáre

 1. Moc pěkná recenze :) Jsem ráda, že se ti kniha líbila a doufám, že se ti bude líbit i pokračování.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem :) No na pokračovanie si budem musieť počkať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekná recenzia. Na knižku sa hrozne teším a najradšej y som už teraz kvôli nej išla vykradnúť kníhkupectvo :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Aj ja som sa na ňu tešil... a kúpu neľutujem :)
  No a s tým kníhkupectvom som na tom rovnako... Peňaženka nedovolí :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ááá, konečně nějaká recenze ta tuhle knihu... je moc pěkná, recenze a samozřejmě i obálka knihy, moc se těším na české vydání :))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ďakujem ;) a kedy vám to v Česku vychádza?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Hm... Knížku jsem sehnala jako ebook, takže mě to relativně potěšilo, ostatně to vypadalo jako docela dobrý nápad, ale nějak prostě... Nechytl mě onen pověstný milostný trojúhelník, kdy nebohá hrdinka neví, který z chlapců je lepší. Neodpovídal mi také vzorec jejího chování - jsem člověk pozorovatel a řekněme, že každý se podle určitého vzorce chováme, ale hrdinka prostě jednou tohle, jednou tamto... Ten samý pocit jsem měla u Divergence. Možná jsem jen trochu zblblá z těch všech ostatních publikací, nebo mám jen nějak extrémně moc zkreslený názor, ale nevím no... Ono najít dobrou dystopii je sakra těžké.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja akurát čítam tretiu časť... Každému sa páči niečo iné a práve táto séria je toho príkladom - nie každému sadne :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže