nedeľa 4. marca 2012

Ally Condieová - Dokonalý pár


Funkcionári rozhodujú o všetkom. Koho budete milovať. Kde budete pracovať. Kedy zomriete. V dokonalom svete je všetko dokonalé. Dokonalí ľudia žijú dokonale naplánovaný život a zomierajú v dokonale pripravenom čase. Dokonalý systém im na želanie pridelí dokonalého partnera a narodia sa dokonalé deti. Čo sa však stane, ak sa niekto proti toľkej dokonalosti postaví? Čo ak niekto objaví cit, ktorý možno nie je dokonalý, ale zato úprimný? Ako ho uchráni pred funkcionármi „dokonalej“ spoločnosti? Cassia verila, že rozhodnutia funkcionárov sú vždy správne. Veď podriadiť sa im je len minimálna cena za dlhý život, ideálnu prácu a dokonalého životného partnera. Preto keď sa na displeji ako Cassiin nový partner objaví jej najlepší kamarát, nepochybuje, že je to ten pravý... až kým sa na tom istom displeji tesne pred vypnutím nemihne aj úplne iná tvár. Odrazu musí riešiť čosi nepredstaviteľné – vybrať si medzi Xanderom a Kyom, medzi jediným životom, aký kedy poznala, a cestou, po ktorej sa doteraz nikto nevydal. Musí sa rozhodnúť medzi dokonalosťou a láskou.

Predstavte si svet, ktorý je dokonale premyslený. Keď dosiahnete sedemnásť rokov, dokonale prepracovaný systém vám vyberie partnera, ktorý vám je podľa dokonalých pravidiel pridelený. Možno až priveľa dokonalých vecí. No je všetko naozaj dokonalé a spravodlivé alebo svet poháňajú škaredé tajomstvá? Ally Condieová dokázala bravúrne prepracovať román budúcej dystopickej spoločnosti, ktorá sa pomaly, ale isto začína podobať na tú našu... Dokonalý pár sa už v prvých dňoch predaja zaradil medzi svetové bestsellery a v súčasnosti sa pripravuje filmové spracovanie.

Cassia má sedemnásť rokov a čochvíľa sa blíži slávnostný banket, na ktorom bude odhalený jej partner, s ktorým strávi zvyšok svojho života. Xander. Chlapec, ktorého pozná od detstva a ktorý pri nej stál pri radostiach aj problémoch. Mal tam byť Xander. Musí tam byť. Bol tam, no zrazu sa na displeji objaví niekto iný. Muž, ktorého spoznala. Ky. Cassie patrí medzi hlavné hrdinky, ktoré si už na prvý pohľad zamilujete. Autorka ju vykreslila realisticky, bez zbytočných siahodlhých opisov.

Tri tablety. Zelená. Modrá. Červená. Potrebujete upokojenie? Alebo bezpečie aj v tých najnebezpečnejších situáciách?  Spoločnosť vás môže prinútiť zabudnúť. V dokonalom svete, ktorý autorka vytvorila, je predsa možné všetko. Nie je možné nespomenúť fakt, že knižka má niekoľko možno až príliš presladených scén (milovníci romantiky: pripravte si vreckovky :D), avšak nebudú vadiť ani bežným čitateľom. Čo viac romantickejšie mohla autorka do knižky zakomponovať, ako básne (tie básne, dojímavé básne, ktoré vám ešte dlho ostanú v pamäti)? Viac sa dočítate v samotnej knižke.

Ally Condieovej sa podarilo napísať vynikajúci príbeh z budúcnosti. Dej plynie rýchlo a stránky sa prevracajú akoby samy. Knižka je napísaná veľmi jednoduchým a ľahko pochopiteľným štýlom, no i napriek tomu prináša pre čitateľov dokonale prepracovaný a do bodky premyslený príbeh. Príbeh, ktorý sa právom radí medzi špičku v žánre Young Adult (dystopia). Knižku rozhodne odporúčam všetkým čitateľom, romantikom aj milovníkom napätia.

Moje hodnotenie:

Druhé a tretie pokračovanie nájdete len v českom preklade - slovenský bol zatrhnutý. 

8 komentárov:

 1. Moc pěkná recenze :) Jsem ráda, že se ti kniha líbila a doufám, že se ti bude líbit i pokračování.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem :) No na pokračovanie si budem musieť počkať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekná recenzia. Na knižku sa hrozne teším a najradšej y som už teraz kvôli nej išla vykradnúť kníhkupectvo :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Aj ja som sa na ňu tešil... a kúpu neľutujem :)
  No a s tým kníhkupectvom som na tom rovnako... Peňaženka nedovolí :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ááá, konečně nějaká recenze ta tuhle knihu... je moc pěkná, recenze a samozřejmě i obálka knihy, moc se těším na české vydání :))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ďakujem ;) a kedy vám to v Česku vychádza?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Hm... Knížku jsem sehnala jako ebook, takže mě to relativně potěšilo, ostatně to vypadalo jako docela dobrý nápad, ale nějak prostě... Nechytl mě onen pověstný milostný trojúhelník, kdy nebohá hrdinka neví, který z chlapců je lepší. Neodpovídal mi také vzorec jejího chování - jsem člověk pozorovatel a řekněme, že každý se podle určitého vzorce chováme, ale hrdinka prostě jednou tohle, jednou tamto... Ten samý pocit jsem měla u Divergence. Možná jsem jen trochu zblblá z těch všech ostatních publikací, nebo mám jen nějak extrémně moc zkreslený názor, ale nevím no... Ono najít dobrou dystopii je sakra těžké.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja akurát čítam tretiu časť... Každému sa páči niečo iné a práve táto séria je toho príkladom - nie každému sadne :)

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.