Preskočiť na hlavný obsah

Rovná sa kvantita kvalite?

Poznáte to, keď má séria najprv iba jednu časť, no po pár mesiacoch sa z nej zrazu stane trilógia či tetralógia. Ak sa autorovi peniaze z predaja zapáčia, tak sa ku nej (možno) o pár rokov vráti a... Výsledkom je len a len jedno. Umelé naťahovanie príbehu. A kto si to najväčšmi odskáče? Rozhodne hlavný hrdina toho všetkého.  

Spomenuli ste si pri čítaní predošlého odseku na Upírske denníky? Dobrý postreh. Prvé tri časti boli publikované ešte v roku 1992. A tým to malo, podľa mňa, celé skončiť. Elena by konečne našla pokoj a myslím, že by nebola sama. No čitatelia si žiadali viac, a tak v roku 1993 vyšla, aj keď len na chvíľu, posledná časť. Ale prr. V novom storočí prišla Stephenie a ďalšie desiatky (alebo stovky?) autorov upírskych príbehov. Na rovinu, veľa ľudí o Upírskych denníkoch nevedelo. A tak prišlo pár ľudí (možno sama autorka, ľudia z vydavateľstva...) s nápadom. Upírske denníky sa dožijú pokračovania, ktoré po a) knihy preslávi (no, hm, dalo by sa polemizovať o tom, či pozitívne) a po b) zarobí milióny. Tým pádom sa z troch častí stalo desať. U nás sa diely ešte rozdeľujú, čiže šestnásť. 

Umelým naťahovaním netrpia len čitatelia, ale i hlavná hrdinka, ktorá bola najprv človekom, potom upírom, potom umrela, neskôr sa skriesila v anjela. A teraz je z nej opäť človek, ak si dobre pamätám. No je niečo také normálne? Ja som Upírske denníky neodhodil. Dočítal som desiatu časť a tá bude moja posledná. Ďalšie časti už samotná autorka nepísala, keďže dostala vyhadzov, takže ani ja po nich nepáchnem. Možno neskôr. No Upírske denníky nie sú ani zďaleka jediné. Dala by sa umelým naťahovaním nazvať aj séria Nesmrteľní (s výnimkou posledných častí, tie boli narozdiel od predošlých o kus lepšie)? Určite! Nič by sa nestalo, keby sa príbeh zredukoval a absurdnosti vyparili. Avšak... snívajte s nami. 

Fanúšikovia by sa v oboch prípadoch dali rozdeliť na tri skupiny. Prví sú tí, čo sériu milujú a nedajú na ňu dopustiť. Druhým už niečo nesedí... Možno ich čítanie už nebaví, no sú schopní zotrvať až do konca, pretože sú zvedaví, ako to s (pred tým ešte obľúbenými) hrdinami dopadne. A tretia skupina? Tak tá sériu neznáša a nechce o nej už nikdy počuť. V oboch prípadoch patrím do skupiny číslo dva. A keďže Nesmrteľných čaká veľké finále, svojím spôsobom sa naň teším. 

Mnohodielných sérii je veľa. No existuje pár, ktoré sa od tých druhých líšia. Aspoň o trochu. Hovorím o sérii Harry Potter (momentálne čítam štvrtú časť a nenormálne si Rowlingovej rozsiahly príbeh užívam). Sedem častí, tisíce strán. No... že by v tomto prípade kvantita víťazila nad kvalitou... To v žiadnom prípade. Existujú totižto autori, ktorí sú schopní sa so svojou sériou rozlúčiť a dať jej dôstojné zbohom. Suzanne Collins. Maggie Stiefvater či Kristin Cashore. A samozrejme veľa ďalších, ktorých menovaním by sme mohli stráviť ďalšie minúty. A nájsť v tej spŕške pomyselné zlato... môže byť naozaj ťažké. A v súčasnosti tej kvantity nehoráznym tempom pripúda.... No kvalita... tak na tú, rozhodne, nemá! 

Máte aj vy svoje "obľúbené" mnoho-dielne série? Aký máte ku nim postoj vy?

Komentáre

 1. pekný a pravdivý článok...nenávidím umelé naťahovanie..ale Harry Potter je proste úžasný! to je moje detstvo a keby sa spravil spin-off z Harryho deťmi, určite by to bolo super 8D ale hovorí sa že treba v tom najlepšom prestať, takže Harry bude vždy jednička pre mňa 8)
  Upírske denníky som nečítala, len videla seriál, ale už aj mňa vyslovene štve to naťahovanie na 10 častí...a to som to ešte nečítala 8D chcela som začať, že možno sa mi to zalúbi, ale na tú sériu nepočujem veľa chvály 8D asi zostanem iba pri seriáli 8D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja toto leto čítam Harryho poprvýkrát a naozaj neľutujem, že som si konečne doplnil celú zbierku. Fakt, číta sa to úplne úžasne a ide to samo... Nenadarmo sa hovorí, že táto séria má svoje čaro. :)

   Odstrániť
 2. pekny post :)
  ak chces na blogu mam nejake knihy na predaj :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Přesně, měli by série všichni ukončovat v tom nejlepším (i když já osobně myslím, že M. Stiefvateová měla nechat Mrazení jako jednodílku, pak to jenom rozmotala a nedořešila). Ale pořád lepší než ty nekonečné série, třeba Anita Blake ajejím zatím dvaadvacet dílů. Pokud vím, že série bude mít 10 dílů, tak si koupi rozmyslím víc, než když se jedná o obyčejnou trilogii. Ale Harry je samozřejmě výjimka, u Rowlingové jsem neměla ani trochu pocit, že to zbytečně natahuje :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vlkov z Mercy Falls mám strašne rád. A aj mne sa najviac páčila jednotka. No na druhej strane, som rád, že napísala aj ďalšie časti. Pretože všetky stoja za to :)
   Aj ja si už na takéto viac dielne série začínam dávať "bacha" a, veru, zvažujem.

   Odstrániť
 4. vynechal si Školu Noci, tá je tiež ukážkovým príkladom :D z tej bude asi 12 či 15(?) dielov a stále čakám, či náhodou Zoey konečne nezomrie :D Sériu Upírske Denníky som nechala už pri piatej časti, ktorú som ani nedočítala, Elenu som aj tak veľmi nezbožňovala a nieto ešte, keď z nej bola bytosť číslo 4(už neviem, koľko vecí z nej bolo, ale tipujem tak 4, ak nepočítam "znovuzrodenie" v človeka)...a súhlasím s Freckles napríklad Triaška by bola dobrá aj ako stand-alone, ale na ďalšie dve pokračovania si aj tak nesťažujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aach, samozrejme, Škola noci! Na tú by som bol zabudol. Našťastie sa jej vyhýbam, nečítal som ani jednu časť a môžem si povedať, vďakabohu! :) Vidíš, ja som to vydržal s denníkmi do druhého konca (ak sa to tak dá nazvať). :D Za prvý považujem koniec 4ky a za druhý túto desinu :)

   Odstrániť
 5. Dobrý článek :)) Upíří deníky by mohly být kapitolou samou o sobě, tolik se řeší :D Jako musím říct, že se mi ty poslední díly celkem líbily, možná i víc než některé předchozí, konečně se tam začalo něco dít. Když jsem zjistil, že pokračování, které u nás bude rozděleno zase na dvě části, je napsáno někým jiným než L.J.Smith, a prý ten autor nepíše moc dobře, ani jsem moc nechtěl číst dál. Ale tak chci tu dlouhou sérii dočíst až dokonce, a vědět jak to nakonec dopadne, tak uvidíme, třeba to nebude až tak zlé. Snad nevadí, že jsem se tak rozepsal :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Dobrým príkladom je aj séria Hush, hush od Beccy Fitzpatrickovej. Mne osobne nesadla ani prvá časť, ale zase postava Patcha bola vykreslená tak dobre, že som bola ochotná siahnuť aj po pokračovaní v dobrej viere, že sa autorka bude držať svojho pôvodného zámeru, že táto séria bude len dvojdielna. No a čo svet nevidel, vyšla tretia časť (podľa mňa úplne zbytočná) a svetlo sveta uzrie aj štvrtá kniha. A ja sa už len modlím, aby bola posledná. Ale toto by som prehrýzla nejako, ak by na tých knihách nebolo vidno, že ten dej je fakt len umelo naťahovaný. Ale zase viem, že na druhej strane má táto séria aj dosť veľa priaznivcom, ktorým by nevadili ani ďalšie pokračovania.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Err, obľúbené dlhé série mám také tie klasické - Mediátor, VA, HP... Asi som na niečo zabudla.:D VD už radšej ani neriešim, Zavrhnutý mal podľa mňa skončiť pri prvom dieli... Neznášam umelé naťahovanie.n___n

  OdpovedaťOdstrániť
 8. No, ja som raz začala čítať knihu Upírske denníky(1. časť) a po prvých stranách som ju zahodila. :D No mám veľmi rada HP, a občas, keď sa nudím, prečítam si nejakú (najčastejšie 4) časť, a vždy si napätím ohrýzam nechty, hoci to už poznám celé naspamäť ... :D Baví ma aj trilógia Hry o život, keď mám slabú chvíľku, tak aj Twilight a Darren Shan... a mnoho iných. Ešte Eragon. (posledné časti sú trochu blbé...) Teraz (niekedy som mala hrozne rada) neznášam Školu noci. Prvé 4 - 5 častí ma dokázalo rozplakať, rozradostiť, rozosmiať. Ale teraz to je hrooozne "preťahované". O.o

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit