nedeľa 2. septembra 2012

Keď regály kníhkupectiev zapĺňa slovenská fantasy

...a v poslednej dobe ich je čoraz viac. Do odvážnej voľby sa pustilo predovšetkým vydavateľstvo Motýľ, ktoré vydalo množstvo kníh od Mirky Varáčkovej - slovenskej fantasy autorky -, Vity Jamborovej a veľa ďalších. Nemožno zabudnúť na Mariotových dedičov z pera Marji Holecyovej, viacdielnej série z Vydavateľstva Fragment. Na kostrbatú a kamenistú cestu sa vydalo aj slovenské vydavateľstvo Hydra, ktoré si založila Katarína Čavojová, autorka knižky Sklený vrch, a Lenka Štiblaríková - autorka knižky Šťastlivec

Niekto múdry povedal, že najďalej ho posunuli tí, ktorí mu povedali nie. Pokúsime sa z toho vychádzať. Nie nadarmo sme ako symbol zvolili tvora, ktorému, keď jednu hlavu odseknete, narastú ďalšie dve. (z webovej stránky vydavateľstva Hydra) 

Roku 2011 vyšla v spomínanom vydavateľstve knižka Sklený vrch o troch vedmách, ktorých osud sa má naplniť na Sklenom vrchu, kde sa kedysi udržiavala Rovnováha medzi Dobrom a Zlom. Tento rok sa čitatelia môžu tešiť na knižku Šťastlivec a Lokaj, ktoré budú krstené na Istrocone. Ešte sa nepredávajú, no už o chvíľu nájdete na mojom blogu na všetky tri knižky recenzie. A aby som vás trochu nalákal, pozrite si tú úžasnú obálku na Šťastlivca, ktorá mi od včera zdobí knižnicu. Obe majú výšku sotva šestnásť centimetrov a pre tých, ktorí mini-knihy zbožňujú... veď si viete predstaviť. 

Slovenskej fantasy som sa v minulosti stránil a čítal vyslovene zahraničné tituly, no človek nikdy nevie. Možno ma práve knihy z vydavateľstva Hydra prelomia a pustím sa aj do iných. Ale späť k Mirke Varáčkovej. Anotáciu k jej asi najpopulárnejšej knihe Prežila som svet tu teraz nenájdete, pretože ju nahradí citát mojej kolegyne: 

„Prežila som svet je veľmi kvalitná a príjemná romantická kniha s menšími chybičkami krásy, ktoré sa dajú úspešne prehliadať. Mirka doslova vydojila z našej ľúbeznej slovenčiny čo sa dalo a ak by som na knihe mohla niečo zmeniť, bola by to jej dĺžka. Mirka Varáčková nám, myslím, hanbu určite neurobí.“ Judit, My Alternative World of Books 


Autorov fantasy pôsobiacich na Slovensku je, samozrejme, viac. Keďže toto dianie veľmi nesledujem, neboli spomenutí ani v tomto článku. Jedno je isté - literatúra za veľkou mlákou má veľa úspešných autorov. Teraz premýšľam, či slovo "veľa" naozaj vystihuje tie húfy spisovateľov a spisovateliek, ktorých dennodenne čítame. Preto si musíme len želať, aby sme sa im aspoň čiastočne vyrovnali. No sme na dobrej ceste! 

poznámka: Šťastlivec je humorný príbeh o mimozemšťanoch písaný z mužského pohľadu. Obálka má v tomto článku premiéru, o príbehu sa dozviete čoskoro viac. 

1 komentár:

  1. Je skvelé že sa uchytili aj slovenský autori 8) Netreba sa hanbiť len za to, že v Amerika fakt majú veľa spisovateľov. Aj Slovensko má potenciál 8) Keď sa k nejakej slovenskej autorke dostanem, veľmi rada si prečítam 8) hlavne fantasy 8P

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.