Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Čierny sneh (Lotte Kinskofer)

Simon má pätnásť a na prvý pohľad sa výrazne odlišuje od svojich rovesníkov. Cez víkendy pravidelne prespáva u svojho kamaráta Yannica a v nedeľu sa presne o siedmej vracia domov. Hodiny ukazujú sedem a Simon sa neozýva. Možno len zabudol alebo sa niekde zdržal, čo však u neho nebýva zvykom. O chvíľu jeho rodičia so sestrou Larou zisťujú, že Simon u Yannica tento víkend nebol. Nikto ho nevidel a nikto ani nevie, kam sa podel. 

Začne sa vypočúvanie a zdesené pohľady Lariných spolužiakov. Musí byť desivé spoznať pravdu o svojom dieťati, o ktorom ste si mysleli, že je to najlepšie. Stoeurovky povaľujúce sa po izbe, nový, ešte nerozbalený mobil uložený v skrini a veci, ktoré k Simonovi nepasujú. Čo sa stalo s chlapcom, ktorého by si všetci najradšej uchovali v spomienkach takého, akého ho poznali? 

Čierny sneh je kniha ako určená na čítanie na dobrú noc, ale len v prípade, ak ju máte v pláne prebdieť. Skutočne, spomínané dielo nebudete môcť zavrieť až do samého konca. Kniha pochádza z pera nemeckej žurnalistky a spisovateľky Lotte Kinskofer, ktorá má na konte viaceré poviedky a scenáre pre mládež. S odstupom času jej útly román považujem za veľmi kvalitné čítanie. Už sprvu svojim čitateľom dopraje poriadnu akciu - s opismi sa nehrá a príbeh pôsobí veľmi sviežo. Zaujal ma jej štýl písania a predsa len - je vidieť akúsi odlišnosť od diel americkej literatúry. Aj vďaka krátkym vetám a postupne sa zauzlujúcej zápletke budú vaše oči doslova "kĺzať" po riadkoch a ani sa nenazdáte, a kniha bude za vami. 

Lare sa vyšetrovanie nepáči. Kto by si predsa udržal chladnú hlavu pri pohľade na ľahostajnosť policajtov? Prípad teda berie do vlastných rúk a zisťuje nemilé informácie. Ľudia vravia, že ide o drogy, ale je to naozaj tak? Bol by Simon schopný niečoho takého? Lara je silná postava a autorku chválim za dokonalé vykreslenie jej charakteru. Nemala problém so žiadnou postavou a každej venovala primeraný a krátky, no zároveň úplne postačujúci, opis. Príbehu chcem vytknúť len jednu vec a tou je mierna predvídateľnosť, ktorá ale na druhej strane nie je veľkou prekážkou. 

Kniha ma príjemne prekvapila - či už svojou germánskou inakosťou, skutočným príbehom alebo rýchlym spádom a teším sa aj na ďalšie diela z tejto edície Zločin. Pripravuje sa napríklad preklad Ľadových očí (ktoré vyjdú vo februári), Sĺz anjela či Domu smrti. Znie to lákavo, čo poviete? Ak teda potrebujete prestávku od fantasy alebo obľubujete napätie a trilery, rozhodne by ste mali po Čiernom snehu siahnuť. Neoľutujete. 

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment. 

Komentáre

 1. páči sa mi výraz "germánskou inakosťou" ... a musím súhlasiť, nemecké knihy sú také odlišné od tých amerických...výrazy, postupnosť deja a celkovo niektoré sa vážne dobre čítajú... Na túto som po tejto recenzií zvedavá :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ja som veľmi zvedavý na Mrazivé leto, takže ma zaujíma, či bude rovnako dobré ako Čierny sneh :)

   Odstrániť
  2. Mrazivé leto mám v pláne čo chvíľa a tiež ma láka hlavne po recenziách od Nemcov :D

   Odstrániť
  3. po nemecky neviem ani ceknúť, takže ja dávam len na inštinkt a zaujímavú anotáciu :D

   Odstrániť
 2. Vyzerá to veľmi zaujímavo a určite si to prečítam. A just ju budem čítať pred spaním a keď to skončí bdením aspoň môžem čítať ďalej :-).

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v