Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Všechny barvy Země (Beth Revis)

Amy a Syn opustili brány vesmírnej lodi Univerzum, no bolo to naozaj nevyhnutné? Univerzum bolo ich domovom a teraz sa ním má stať nepoznaná planéta Centauri. Ich život sa nadobro zmení - musia byť pripravení vybudovať si nový domov a svet, ktorý predtým poznali, už nebude nikdy rovnaký. 

Vtrhnúť na cudziu a ešte aj obývanú planétu je ako dráždiť úľ včiel. Centauri obývajú bájne pravtáky a kvetiny, ktorých vôňa vás za sekundu dokáže paralizovať. Po tom, čo len-tak zmiznú niekoľkí členo-via posádky, sa však vynára niečo ešte desivejšie - na planéte zjavne nie sú sami. Zdalo by sa, že s pomocou rodičov Amy, ktorí sa súčasne stávajú veliteľmi misie, pôjde všetko ako po masle. Ale čo ak aj starý pán Martin skrýva desivé tajomstvá? A je Amy so Synom pripravená bojovať? 

Sériu Vesmír som miloval už po prvej časti, dychtivo zhltol dvojku a nedočkavo čakal na finále, o ktorom som nepochyboval, že bude vynikajúce. A nemýlil som sa - Beth ma nesmierne prekvapila a na pár hodín aj pekne vyviedla z miery. Pretože spamätať sa z toho, čo prežijete pri čítaní tejto knihy, nie je také jednoduché. V prvom rade treba poznamenať, že Reviska sa so svojími postavami nehrala - surovo vyvraždila kadekoho a kadečo a rozhodla sa, že aj svojich čitateľov niekoľkokrát zavraží a zároveň im dodá druhú nádej čítať ďalej. Tlieskam a znovu tlieskam. Lepšie a prepracovanejšie si to ani napísať nemohla.

Každá kniha z tejto série je iná. Zatiaľ čo prvá o niečo prevyšuje druhú aj tretiu časť, ostatné majú úplne odlišný charakter a aj to ich robí výnimočnými. A keďže hlavné postavy opustili steny vesmírnej lodi, autorkina séria vyžadovala omnoho viac fantázie a predstavivosti než tomu bolo doteraz, no niet pochýb, že autorka ju zvládla bravúrne.

Poháňaní klamstvami a tajomstvami, odkázaní na osud a nádej. Aj tak by sa dali Všechny barvy Země opísať. Keď neviete, komu môžete a komu nesmiete veriť, je dôležitá spolupráca. A tu sa dostávam ku vzťahu Amy a Syna, ktorý bol sprvu úplne odsunutý na druhú koľaj a celkovo možno viacerí budú očakávať niečo viac, ale ja osobne som bol s vývojom postáv nadmieru spokojný. A nezabudnite ani na Oriona, ktorý ešte niekoľkokrát hlavné postavy popreháňa a prinúti pátrať.

Je to čudný pocit, keď sa skončí vaša obľúbená séria. Neviem, čím to je, že mi tak veľmi prirástla k srdcu, no určte sa ku nej ešte veľakrát vrátim. A vy si ju prečítajte tiež! A nezabudnite... Každá akcia na zemi Centauri vyvoláva reakciu. A dane nie sú primalé.

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA. Knihu si môžete kúpiť napríklad TU

Komentáre

 1. už se těším až se mi závěr dostane do ruky. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. 1-ka sa mi veľmi páčila, preto sa veľmi teším na dvojku :)

  PS: nechceš si vypnúť overovanie komentárov? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. uf, ďakujem za upozornenie, nevedel som o nich.
  Prečítaj si ju, jednotka bola síce asi najlepšia, ale aj ostatné sú vysoko nadpriemerne dobré :D :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v