štvrtok 4. júla 2013

Musíte ich jednoducho (ne)znášať

13 kníh. Čochvíľa 14. Tenké, malé, čitateľmi hejtované, autorka(mi) umelo predlžované. No aj tak patria medzi najpredávanejšie v edícii. Máte tri sekundy na to, aby ste uhádli, o ktorej sérii rozprávam. 

Zobrazenie kníh v origináli, kt. boli preložené
do SK (bez poslednej časti, kt. v slovenčine nie je)
Kto tipoval Upírske denníky? Bingo, uhádli ste! O Upírskych denníkoch by som mohol rozprávať. Vlastne... keby som sa mal zaradiť, do ktorej kategórie čitateľov patrím, asi by som sa z odpovede vyhol. Viaceré diely ma sklamali, no tie posledné priemer o niečo vylepšili. Poznáte ten pocit, kedy vás séria ani tak neohuruje, ale chcete vedieť, ako to nakoniec skončí? Tak takýto pocit vo mne prevláda ohľadom Upírskych denníkov. A pravdepodobne nebudem sám, keďže veľa ľudí (alebo skôr pobláznených fanúšičok?!) Upírske denníky stále číta o čom svedčí aj ich predajnosť.

Ako iste viete, prvé časti boli publikované ešte v roku 1993 /1-3/, pre úspech a žiadanosť L.J. sériu dotiahla na tetralógiu vydaním 4. dielu (1994). O pár rokov nato (2009) režiséri seriálového spracovania námet vyhrabali, upravili a prispôsobili si, aby sa z neho stal seriál - ako vidíme - s celkom slušnou sledovanosťou. L.J. oprášila starý písací stroj a pustila sa do písania ďalšej trilógie - THE RETURN (v slovenčine diely 5-10, v orig. 5-7 /na obr. knihy 3-5/). Čitatelia začali protestovať, vydavateľstvo sa spamätalo a autorku stoplo. A tu sa začína príbeh ghostwrittera, ktorý ma na svedomí novú trilógiu THE HUNTERS, ktorej finále si o chvíľu budeme môcť prečítať aj v slovenčine.

A keď už hovorím o finále, tak tu je. Kedysi som sa dokázal v tom, kto na obálkach straší, orientovať, no dnes si na to už netrúfam. Tú s prasiatkovsko-rúžovým ksichtíkom poznáme už z dielu č.12 a bleducha je stará známa Elena (alebo podľa slovenského dabingu Elíííína). No späť k tej obálke: celkom šumná, ta ne? Ako by povedala moja blogerská kamoška Mirosl... ehm, Miruš. Finále by malo vyjsť v auguste, no ktovie, či ho zas nenájdeme v kníhkupectve rozdelené na dve, ako predošlé obete.

Séria tu nekončí. Teda.. trilógia áno, ale TVD zatiaľ nie. Novú trilógiu THE SALVATION má pod palcom autorka Tajného kruhu 4-6 (ak sa nemýlim). Ak bude aj vnútro opäť horšie, tak tie obálky to určite vynahradia (hm, MODRÁ!). Ale v slovenčine zas čierna, takže nič z toho. Tak či tak tá prvá vyzerá dobre, no nie?

Som určite zvedavý, ako to celé dopadne a s kým sa nakoniec splance tá naša Elena. Aj keď som čítal mnoho sérii oveľa lepších, Denníky mi akosi prirástli k srdcu. Inak by som pri nich určite nevydržal takto dlho. A pravudpovediac, vždy som zvedavý, čo prinesie nová časť - veľa od nej nečakám, no viem, že si aspoň trochu oddýchnem, pretože pri nej nebudem musieť veľmi rozmýšľať. A to je predsa jednou z funkcii kníh, no nie?

10 komentárov:

 1. Já mám pocit, že tohle už nikdy nedopadne :D Ve stylu jihoamerických telenovel to bude pokračovat dál a dál...
  Já to vzdala někde u 6, mám ten pocit, že to byla 6. Prostě to dál už nedávám.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja verím, že nie. Poprípade skončím už touto štrnástkou. :D
   6. si pamätám. To bolo plné kitsune a tiež ma to nebavilo.

   Odstrániť
 2. Ja som čítala len 1. diel a stačilo mi 8D Seriál zbožňujem, ale na knižnú predlohu nemám nervy, to bolo hrozné 8D Možno "raz" si prečítam aj 2ku alebo aj viac iba kvôli tomu, aby som nehovorila na sériu veľmi zlé veci, keď možno ďalšie časti sú lepšie, ale no silne o tom pochybujem...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Čítala som prvých osem a chcem to dočítať, len preto lebo chcem vedieť ako to skončí. Ale čochvíľa budem mať len jednu policu plnú Smithovej...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Niečo mi hovor. Niekedy by som mal hodiť fotku.

   Odstrániť
 4. To nie! Snáď tá nočná mora neskončí? :D
  Súhlasím, ten štýl písania nikoho nenadchne, tvrdím, že je takmer podpriemerný
  Ja osobne mám prvé štyri diely v limitovanej edícii; v pevnej väzbe, v bukse a úprimne, ľutujem, že som na to vyhodila 24 euro
  no vtedy bol s tými knihami taký ošiaľ (alebo skôr so seriálom), že som ich proste musela mať, no seriál nie je kniha (alebo naopak), ako som neskôr zistila :D vôbec sa nepridŕžajú dejovej línie knihy :D (čo sa mi aj pozdáva :D)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Kedysi som prečítala prvý diel, ale bolo to hrozné, ešte horšie ako seriál :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Som rada, že nemám kúpenú ani jednu časť, pretože potom by som si to vrámci doplnenia série raz musela a chcela dokúpiť :D Z kníh som prečítala iba prvé dve a ďalej ma to už nelákalo, snáď to niekedy bude mať aj koniec.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja som prečítala prvých 12, ale 11 a 12 mi prišli už ako totálny des, takže som to už nechala tak. Doma som si nechala prvých 10, ktoré mám fakt rada a na zvyšok už kašlem :D

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.