Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Ptačí zpěv (Meagan Spoonerová)


Patnáct let čekala Linda Ainsleyová, až ji předvolají ke kouzlobraní. Až se konečně stane dospělou a začne se připravovat na svoje budoucí povolání. Počítala s tím, že jí po odebrání kouzelné síly bude přidělena nějaká menší úloha v zaběhnutém, pevně daném řádu města, které od okolní krajiny odděluje energetická zeď. Myslela si, že bude pomáhat zajistit a udržet útočiště lidí, kteří jako jediní přežili hrozivou válku, že se stane kolečkem v dobře promazaném stroji. Ani ve snu ji nenapadlo, že by její úloha měla spočívat v tom, že bude napájet celé město svou energií. Patnáct let Linda Ainsleyová věřila lži. A najednou zjišťuje, že jí nezbývá nic jiného než utéct do nebezpečného a neznámého světa za zdí, nebo přijmout osud, který je snad ještě horší než smrt.

Nasledujte vtáčí spev 
Ptačí zpěv je čudesná dystópia z pera Meagan Spoonerovej. Prečo som ju nazval čudesnou? Na rozdiel od všetkých iných dystópii, Ptačí zpěv je presýtený mágiou a bytosťami, ktoré do nášho sveta nepatria. No nebolo to len nimi - počas celého čítania som mal z knihy zvláštny pocit a spočiatku som netušil, čo sa z nej vykľuje, no naraz sa všetko obrátilo a Ptačí zpěv si získal aj mňa. Musím povedať, že som si knihu užíval - a jednoznačne bolo jej čítanie výborným dobrodružstvom.

Mágia, všade samá mágia
Vravieva sa, že fantázii sa medze nekladú. Meagan sa toho rozhodne držala - a je vidieť, že jej predstavivosť naozaj hranice nemá. Prostredie, do ktorého bol príbeh zasadený, sa mi veľmi páčilo - rovnako ako aj nápad s kúzlobraním. Keby som však mal knihu zhodnotiť po častiach, oveľa viac sa mi rátala druhá polovica knihy, od kedy ma Ptačí zpěv začal naozaj baviť a od kedy som sa od knihy už neodtrhol. Stále som sa nemohol zbaviť pocitu, že kniha je niečim výnimočná a iná. Nemyslím si, že to bolo českým prekladom - skôr mám pocit, že Meagan zapracovala na štýle a s knižkou sa pekne vyhrala. 

...a žiaden chalan? 
Čo by to bolo za knihu, keby v nej hlavná hrdinka vystupovala sama? Môžem vám povedať len to, že Linda sama rozhodne nebude. Okrem bzučilky, ktorá ju sprevádza počas celej knihy, sa na scéne mihne aj opačné pohlavie. Ale to zistíte sami. Linda síce mala city, no tie patrili medzi to posledné, o čo v Ptačom zpěve išlo. Ťažko povedať, ako by život vonku prežila sama. Nepochybne je to ale jedna zo silných hrdiniek a nemôžem ani povedať, že by mi jej správanie vadilo. Síce sa riadila viac srdcom než rozumom, s jej charakterom som bol spokojný. 

Modrá je dobrá
...a dobrá je aj obálka k tejto knihe. Osobne som favoritom modrej a obálka ku Ptačiemu zpěvu sa mi tiež veľmi páči. Som rád, že vydavateľstvo ponechalo originálnu a rovnako sa teším aj na druhý diel - ktorý takisto vyzerá dobre. Prvá časť tejto série ma milo prekvapila - aj keď som mal na ňu spočiatku rozporuplný názor, príbeh sa vykryštalizoval a knižka sa mi čítala jedna radosť. Ak ste fanúšikom mágie a dystópických príbehov, určite by ste mali dať tomuto modrému čudu šancu. Odo mňa dostáva štyri hviezdičky a po otvorenom konci sa neviem dočkať pokračovania. 

Na záver by som chcel poďakovať spoločnosti ALBATROSMEDIA za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžete kúpiť v ich e-shope na tejto adrese

Komentáre

 1. Ja obdivujem, ako opísala prostredie, vidno, že si na tom dala záležať. zdá sa mi to poriadne prepracované. Dúfam, že dvojka sa bude niesť v podobnom duchu a ponechá si rovnakú kvalitu.
  Pekná recenzia :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Podobne. :) Mám rád takéto knihy. Občas mi to pripomínalo Pod vražednou oblohou, tebe nie? :)
   A ď. :)

   Odstrániť
  2. Presne! Tuším som to do recenzie aj napísala, že mi to trochu pripomínalo Pod vražednou oblohou, ale hlavné je, že sa príbeh podstatne odlišoval a bol originálny. Ten začiatok mi vôbec nevadil. Veľa ľudí písalo, že spočiatku nevedeli, či sa im to páči, alebo nie, ale ja som sa do toho hneď zažrala. Mne sa zase nezdal ten koniec. Oren je super, ale ostatné postavy, čo sa tam zrazu objavili, mi veľmi nesadli a konečný súboj sa udial tak zrazu a zostala som z toho zmätená.

   Odstrániť
  3. Ja som ostatné recenzie nejako nečítal, takže neviem.
   Koniec bol... zaujímavý. Zas vraví sa, že v najlepšom treba prestať. :D :) Som zvedavý, čo sa z toho vykľuje v dvojke, lebo autorka si položila pekné základy. :)

   Odstrániť
  4. Ako keby si len chystala pôdu na to, čo príde :D

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te