Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Malakandra (C.S.Lewis)

Predstavte si, že by ste mali možnosť ocitnúť sa na inej planéte, plnej čudesných bytostí a zvykov.  Na mieste, ktoré je ďaleko od domova a všetkého, na čo ste boli zvyknutí. Prijali by ste túto lákavú ponuku? 

... navyše v čase, kedy sa mobilné telefóny a všetky technológie mohli objaviť akurát tak v snoch a predstavách bláznov. V čase, v ktorom žil C.S.Lewis. Malakandra rozpráva sci-fi príbeh, ktorý však nie je zložitý a rozpísaný na stovky strán s malými písmenkami. Je to dielko s  veľkým potenciálom dostať sa vám pod kožu - a najmä dospievajúcim čitateľom, ktorých fantázie a predstavy nemajú hraníc. Aj keď sú Lewisovou dominantou opisy, jedná sa o pútavý príbeh, ktorý by ste si určite mali prečítať. 

Univerzitný profesor Ransom sa pri hľadaní nocľahu zapletie s dvomi chlapíkmi, ktorí ho - aj keď vyzerali k svetu - omámia. Pohľad bezprostredne po prebudení nie je taký, aký by očakával. Ransom sa ocitá na vesmírnej lodi, smerujúcej na Malakandru. Zrazu mu všetko začína dávať zmysel a uvedomuje si, že má len jednu možnosť. Vydáva sa na dobrodružstvo, v ktorom pôjde o život. 

"Posledná vec, ktorú si pamätal, bolo zovretie silných rúk, ktoré ho ťahali späť do tmy haly, a zvuk zatvárajúcich sa dverí. Stratil vedomie."

Viacerí možno poznáte C.S.Lewisa ako autora kroník Narnie, no u mňa bola Malakandra jeho prvým dielom. Musím sa priznať, že ma fascinoval svet, ktorý vytvoril, celá spletitosť vzťahov, bytostí a názvov jeho vlastnej planéty. Je nepochybné, že podal heroický výkon - nehovoriac o tom, že kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1938, čiže v čase, v ktorom letela, boli jej hlavnou cieľovkou naši starí - ba nebodaj prastarí rodiča. To preto sa vám bude zdať o niečo odlišná od jej konkurencie v tomto žánri. Je písaná jazykom blízkym pre mladých, no som presvedčený o tom, že jej dopomohol aj slovenský preklad Evy Baloghovej (ktorá je zároveň mojou profesorkou angličtiny :-) ). 

"Naraz sa zdalo, že svetlá vesmíru zhasli. Nádhera, v ktorej tak dlho žili, odrazu ustúpila fádnej, neveselej, žalostnej šedi. Padali z nebies do cudzieho sveta."

Ako som už spomínal, Lewisovou láskou sú opisy, a preto sa priama reč v Malakandre častokrát dostávala do úzadia. Určite preto od knihy nečakajte príbeh, ktorý stiahnete na jeden šup a od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť. Na druhej strane, autor vytvoril niečo krásne prepracované, a preto sa so svojou predstavivosťou túžil podeliť aj so svojimi čitateľmi. Malakandrou však táto séria nekončí a príbeh postáv, z ktorých si určite aspoň jednu zamilujete, bude pokračovať v ďalších dvoch dieloch kozmickej trilógie.

Ak máte radi fantastické príbehy s ešte fantastickejšími bytosťami, ktoré sa niečim odlišujú od ostatných, určite by do vašej zbierky mala patriť aj horúca novinka Malakandra. Verte či nie, stojí za prečítanie! 

"Rozmýšľal, aké to bolo, pozerať sa celý život na neďalekú nádherne sfarbenú krajinu, nedosiahnuteľnú, hoci kedysi plnú života."

Komentáre

  1. Ej, tá tvoja pani profesorka ;). A asi by som ti to aj prečítala... musím vygudrícovať :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te