pondelok 24. februára 2014

RECENZIA: Malakandra (C.S.Lewis)

Predstavte si, že by ste mali možnosť ocitnúť sa na inej planéte, plnej čudesných bytostí a zvykov.  Na mieste, ktoré je ďaleko od domova a všetkého, na čo ste boli zvyknutí. Prijali by ste túto lákavú ponuku? 

... navyše v čase, kedy sa mobilné telefóny a všetky technológie mohli objaviť akurát tak v snoch a predstavách bláznov. V čase, v ktorom žil C.S.Lewis. Malakandra rozpráva sci-fi príbeh, ktorý však nie je zložitý a rozpísaný na stovky strán s malými písmenkami. Je to dielko s  veľkým potenciálom dostať sa vám pod kožu - a najmä dospievajúcim čitateľom, ktorých fantázie a predstavy nemajú hraníc. Aj keď sú Lewisovou dominantou opisy, jedná sa o pútavý príbeh, ktorý by ste si určite mali prečítať. 

Univerzitný profesor Ransom sa pri hľadaní nocľahu zapletie s dvomi chlapíkmi, ktorí ho - aj keď vyzerali k svetu - omámia. Pohľad bezprostredne po prebudení nie je taký, aký by očakával. Ransom sa ocitá na vesmírnej lodi, smerujúcej na Malakandru. Zrazu mu všetko začína dávať zmysel a uvedomuje si, že má len jednu možnosť. Vydáva sa na dobrodružstvo, v ktorom pôjde o život. 

"Posledná vec, ktorú si pamätal, bolo zovretie silných rúk, ktoré ho ťahali späť do tmy haly, a zvuk zatvárajúcich sa dverí. Stratil vedomie."

Viacerí možno poznáte C.S.Lewisa ako autora kroník Narnie, no u mňa bola Malakandra jeho prvým dielom. Musím sa priznať, že ma fascinoval svet, ktorý vytvoril, celá spletitosť vzťahov, bytostí a názvov jeho vlastnej planéty. Je nepochybné, že podal heroický výkon - nehovoriac o tom, že kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1938, čiže v čase, v ktorom letela, boli jej hlavnou cieľovkou naši starí - ba nebodaj prastarí rodiča. To preto sa vám bude zdať o niečo odlišná od jej konkurencie v tomto žánri. Je písaná jazykom blízkym pre mladých, no som presvedčený o tom, že jej dopomohol aj slovenský preklad Evy Baloghovej (ktorá je zároveň mojou profesorkou angličtiny :-) ). 

"Naraz sa zdalo, že svetlá vesmíru zhasli. Nádhera, v ktorej tak dlho žili, odrazu ustúpila fádnej, neveselej, žalostnej šedi. Padali z nebies do cudzieho sveta."

Ako som už spomínal, Lewisovou láskou sú opisy, a preto sa priama reč v Malakandre častokrát dostávala do úzadia. Určite preto od knihy nečakajte príbeh, ktorý stiahnete na jeden šup a od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť. Na druhej strane, autor vytvoril niečo krásne prepracované, a preto sa so svojou predstavivosťou túžil podeliť aj so svojimi čitateľmi. Malakandrou však táto séria nekončí a príbeh postáv, z ktorých si určite aspoň jednu zamilujete, bude pokračovať v ďalších dvoch dieloch kozmickej trilógie.

Ak máte radi fantastické príbehy s ešte fantastickejšími bytosťami, ktoré sa niečim odlišujú od ostatných, určite by do vašej zbierky mala patriť aj horúca novinka Malakandra. Verte či nie, stojí za prečítanie! 

"Rozmýšľal, aké to bolo, pozerať sa celý život na neďalekú nádherne sfarbenú krajinu, nedosiahnuteľnú, hoci kedysi plnú života."

1 komentár:

  1. Ej, tá tvoja pani profesorka ;). A asi by som ti to aj prečítala... musím vygudrícovať :D

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.