Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Malakandra (C.S.Lewis)

Predstavte si, že by ste mali možnosť ocitnúť sa na inej planéte, plnej čudesných bytostí a zvykov.  Na mieste, ktoré je ďaleko od domova a všetkého, na čo ste boli zvyknutí. Prijali by ste túto lákavú ponuku? 

... navyše v čase, kedy sa mobilné telefóny a všetky technológie mohli objaviť akurát tak v snoch a predstavách bláznov. V čase, v ktorom žil C.S.Lewis. Malakandra rozpráva sci-fi príbeh, ktorý však nie je zložitý a rozpísaný na stovky strán s malými písmenkami. Je to dielko s  veľkým potenciálom dostať sa vám pod kožu - a najmä dospievajúcim čitateľom, ktorých fantázie a predstavy nemajú hraníc. Aj keď sú Lewisovou dominantou opisy, jedná sa o pútavý príbeh, ktorý by ste si určite mali prečítať. 

Univerzitný profesor Ransom sa pri hľadaní nocľahu zapletie s dvomi chlapíkmi, ktorí ho - aj keď vyzerali k svetu - omámia. Pohľad bezprostredne po prebudení nie je taký, aký by očakával. Ransom sa ocitá na vesmírnej lodi, smerujúcej na Malakandru. Zrazu mu všetko začína dávať zmysel a uvedomuje si, že má len jednu možnosť. Vydáva sa na dobrodružstvo, v ktorom pôjde o život. 

"Posledná vec, ktorú si pamätal, bolo zovretie silných rúk, ktoré ho ťahali späť do tmy haly, a zvuk zatvárajúcich sa dverí. Stratil vedomie."

Viacerí možno poznáte C.S.Lewisa ako autora kroník Narnie, no u mňa bola Malakandra jeho prvým dielom. Musím sa priznať, že ma fascinoval svet, ktorý vytvoril, celá spletitosť vzťahov, bytostí a názvov jeho vlastnej planéty. Je nepochybné, že podal heroický výkon - nehovoriac o tom, že kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1938, čiže v čase, v ktorom letela, boli jej hlavnou cieľovkou naši starí - ba nebodaj prastarí rodiča. To preto sa vám bude zdať o niečo odlišná od jej konkurencie v tomto žánri. Je písaná jazykom blízkym pre mladých, no som presvedčený o tom, že jej dopomohol aj slovenský preklad Evy Baloghovej (ktorá je zároveň mojou profesorkou angličtiny :-) ). 

"Naraz sa zdalo, že svetlá vesmíru zhasli. Nádhera, v ktorej tak dlho žili, odrazu ustúpila fádnej, neveselej, žalostnej šedi. Padali z nebies do cudzieho sveta."

Ako som už spomínal, Lewisovou láskou sú opisy, a preto sa priama reč v Malakandre častokrát dostávala do úzadia. Určite preto od knihy nečakajte príbeh, ktorý stiahnete na jeden šup a od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť. Na druhej strane, autor vytvoril niečo krásne prepracované, a preto sa so svojou predstavivosťou túžil podeliť aj so svojimi čitateľmi. Malakandrou však táto séria nekončí a príbeh postáv, z ktorých si určite aspoň jednu zamilujete, bude pokračovať v ďalších dvoch dieloch kozmickej trilógie.

Ak máte radi fantastické príbehy s ešte fantastickejšími bytosťami, ktoré sa niečim odlišujú od ostatných, určite by do vašej zbierky mala patriť aj horúca novinka Malakandra. Verte či nie, stojí za prečítanie! 

"Rozmýšľal, aké to bolo, pozerať sa celý život na neďalekú nádherne sfarbenú krajinu, nedosiahnuteľnú, hoci kedysi plnú života."

Komentáre

  1. Ej, tá tvoja pani profesorka ;). A asi by som ti to aj prečítala... musím vygudrícovať :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v