Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: London Road (Samantha Youngová)

Mladá Johanna si prešla neľahkou minulosťou a vždy jej na pleciach ležala starostlivosť o mladého brata. Nenechala by dopustiť, aby dopadol tak nešťastne ako ona. Jej plány však skríži barman Cameron, ktorý sa prisťahuje na London Road. Podarí sa Jo udržať si chladnú hlavu? Samantha Youngová prichádza s druhou časťou búrlivej série, ktorá sa bude snažiť získať si vás ešte väčšmi než Dublin street.

Nie je to tak dávno, čo vydavateľstvo Ikar prinieslo na náš trh prvú časť knižnej série od mladučkej Samanthy Youngovej - Dublin street. Veľa ľudí ju prirovnávalo k E L James. Akoby každá autorka, ktorá vo svojej sérii použije trochu viac dospeláckych scén, mala dopredu predurčené, že bude porovnávaná s kontroverznými 50 shades.  Osobne si nemyslím, že by bolo potrebné dávať tieto dve série do spojitosti. Youngová aj v London Road ukázala, že je dobrá autorka a jej precíznosť a štylistika si môžu získať nemálo čitateľských sŕdc.

"Vedela som, že Cam je jediný muž, ktorý mi kedy rozumel. Pre neho som znamenala viac."

Druhý diel série síce okrajovo spomína hlavné postavy Dublin streetu, no príbeh je zameraný na nové charaktery a autorka neplánuje vytvoriť romány na pokračovanie. Myslím, že v tomto prípade to ani lepšie urobiť nemohla, no keby som mal obe časti porovnať, o niečo viac ma zaujal prvý diel. London Road je iný, nemožno povedať, že nie, no aj tak sa mi v mnohom podobal na prvý diel. Ale tak to už v podobných príbehoch býva. Autorky sa snažia vykresliť skromné dievča, ktoré zrazu po svojich neúspešných dvadsiatich rokoch života stretne nabúchaného a opáleného Romea, pred ktorým sa jej zapaľujú lýtka a ktorý jej navždy zmení život. Aj keď možno preháňam, v skutočnosti to tak je. Youngová má tú výhodu, že príbeh trochu skomplikuje, dodá mu hĺbku a príbehy postáv, čiže séria nie je ďalšou do počtu. To jej dáva malé, no veľmi významné plus.

"Keď sa nám stretli pohľady, zatajila som dych. Moje telo okamžite zareagovalo na jeho pozornosť."

Musím povedať, že som si Johannu veľmi obľúbil. V živote to nemala ľahké a svojmu pubertálnemu bratovi Colovi chcela do čo najväčšej miery nahradiť rodičov - aby nemal pokazené detstvo, ktorým si sama preskákala. Bolo vidieť, že jej na rodine naozaj záleží a vo viacerých veciach som sa s ňou stotožňoval. Cam je rovnaký ako aj mužské postavy všetkých ostatných diel, ktoré patria do tohto žánru. Braden č.2 si teda ženské publikum určite získa. Koniec knihy nám v krátkosti predstavil novú dvojicu, ktorú nám autorka priblíži v tretej časti a myslím, že sa máme na čo tešiť.

"Cítila som sa plná. Plná emócii. Plná lásky. Slová tu už nemali čo hľadať."

Vravíte si, že podobných príbehov ste čítali už veľa? Možno áno, London Road totiž neprichádza s ničím novým a svetoborným, no aj napriek jednoduchosti a obohratosti tematiky Youngová napísala zaujímavý príbeh a určite by ste po ňom mali siahnuť v prípade, ak ste podľahli Dublin streetu, Radšej nikdy alebo už spomínaným Päťdesiatim odtieňom. Nečakajte knihu, ktorá prinesie niečo nové. Čakajte dielo s potenciálom spríjemniť vám akúkoľvek voľnú chvíľu a postavy, ktoré sa vám dostanú pod kožu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si možno kúpiť v eshope kníhkupectva bux.sk

Komentáre

  1. Júúj, toto bola kniha! Moc sa mi to páčilo a teším sa na tretí diel :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te