pondelok 16. júna 2014

HUGH HOWEY: "Naozaj ma prekvapil počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo."

V posledných dňoch som vám hovoril viac o knihe Silo, ktorá už zajtra dorazí do slovenských kníhkupectiev. Jej autorom je americký spisovateľ Hugh Howey a dnes sa o ňom budete môcť dozvedieť trochu viac. S autorom sa mi totiž podarilo uskutočniť rozhovor, v ktorom vám prezradí, kde nachádzal inšpiráciu na písanie svojich románov, porozpráva o svojich obľúbených autoroch a vyjadrí sa aj k slovenskej obálke.  Len pre informáciu, Howey má 39 rokov a žije na Floride s manželkou a psom.  

Dobrý deň. Predovšetkým sa chcem poďakovať za súhlas s rozhovorom. Vaša kniha Wool (Silo) vychádza na Slovensku už zajtra. Ako by ste ju opísali v dvoch vetách? 
Posledné zvyšky ľudstva žijú v podzemí. Jedna žena sa rozhodne prebádať, ako sa tam dostali. 

Kde ste našli inšpiráciu pre napísanie Sila? 
Chcel som zistiť, čo by sa stalo, keby sme v  televízii a na obrazovkách počítačov sledovali iba zlé správy. Ak by zo všetkého, čo urobíme, bolo ukázané iba to zlé, neznamenalo by to pre nás stratu nádeje? Hrdinovia môjho príbehu sú ľudia, ktorí sa odvážili veriť, že svet dokáže byť lepším miestom než si predstavujeme.

Ktorá kniha zo série sa vám páči najviac? Na ktorú ste najviac pyšný? 
Najviac som hrdý na druhú knihu, v ktorej som dosť zariskoval. Nechcel som napísať obyčajné pokračovanie, ktoré začína presne tam, kde predošlý diel skončil. Chcel som dodať niektorým udalostiam prvej knihy "druhú stranu". Bola to obrovská výzva, no bavilo ma to. 

Kto sú vaši obľúbení autori? 
Vyrastal som na čítaní klasickej literatúry, na autoroch ako napríklad Alexandre Dumas, Jonathan Swift, Shakespeare a Hemingway.

Na Slovensku vyjde Silo s vlastnou obálkou. Čo si o nej myslíte? Páči sa vám? 
Milujem vašu obálku! Patrí medzi moje naobľúbenejšie. Dodala prostrediu, v ktorom hrdinovia žijú, vynikajúci zmysel. 

Akým čitateľom by ste knihu odporúčili? A čo by mali od nej očakávať? 
Naozaj ma prekvapil počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo. Je to triler alebo skôr záhadný príbeh, takže ľuďom, ktorí si užili knihy Dana Browna, sa určite bude páčiť aj Silo. Najmä kvôli hlavnému hrdinovi tvoria väčšinu fanúšikov Sila ženy, ktoré poväčšine nečítajú sci-fi. Román častokrát porovnávajú s Hrami o život, pretože je to skôr dystópia než sci-fi. 

Ďakujem vám za váš čas a pevne verím, že Silu prídu na chuť aj slovenskí čitatelia - a stane sa rovnako úspešným než v Amerike. 

Ak sa vám kniha pozdáva a radi by ste si ju prečítať, môžete si ju už dnes objednať v predpredaji. Verím, že si ju užijete :-)

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.