Preskočiť na hlavný obsah

HUGH HOWEY: "Naozaj ma prekvapil počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo."

V posledných dňoch som vám hovoril viac o knihe Silo, ktorá už zajtra dorazí do slovenských kníhkupectiev. Jej autorom je americký spisovateľ Hugh Howey a dnes sa o ňom budete môcť dozvedieť trochu viac. S autorom sa mi totiž podarilo uskutočniť rozhovor, v ktorom vám prezradí, kde nachádzal inšpiráciu na písanie svojich románov, porozpráva o svojich obľúbených autoroch a vyjadrí sa aj k slovenskej obálke.  Len pre informáciu, Howey má 39 rokov a žije na Floride s manželkou a psom.  

Dobrý deň. Predovšetkým sa chcem poďakovať za súhlas s rozhovorom. Vaša kniha Wool (Silo) vychádza na Slovensku už zajtra. Ako by ste ju opísali v dvoch vetách? 
Posledné zvyšky ľudstva žijú v podzemí. Jedna žena sa rozhodne prebádať, ako sa tam dostali. 

Kde ste našli inšpiráciu pre napísanie Sila? 
Chcel som zistiť, čo by sa stalo, keby sme v  televízii a na obrazovkách počítačov sledovali iba zlé správy. Ak by zo všetkého, čo urobíme, bolo ukázané iba to zlé, neznamenalo by to pre nás stratu nádeje? Hrdinovia môjho príbehu sú ľudia, ktorí sa odvážili veriť, že svet dokáže byť lepším miestom než si predstavujeme.

Ktorá kniha zo série sa vám páči najviac? Na ktorú ste najviac pyšný? 
Najviac som hrdý na druhú knihu, v ktorej som dosť zariskoval. Nechcel som napísať obyčajné pokračovanie, ktoré začína presne tam, kde predošlý diel skončil. Chcel som dodať niektorým udalostiam prvej knihy "druhú stranu". Bola to obrovská výzva, no bavilo ma to. 

Kto sú vaši obľúbení autori? 
Vyrastal som na čítaní klasickej literatúry, na autoroch ako napríklad Alexandre Dumas, Jonathan Swift, Shakespeare a Hemingway.

Na Slovensku vyjde Silo s vlastnou obálkou. Čo si o nej myslíte? Páči sa vám? 
Milujem vašu obálku! Patrí medzi moje naobľúbenejšie. Dodala prostrediu, v ktorom hrdinovia žijú, vynikajúci zmysel. 

Akým čitateľom by ste knihu odporúčili? A čo by mali od nej očakávať? 
Naozaj ma prekvapil počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo. Je to triler alebo skôr záhadný príbeh, takže ľuďom, ktorí si užili knihy Dana Browna, sa určite bude páčiť aj Silo. Najmä kvôli hlavnému hrdinovi tvoria väčšinu fanúšikov Sila ženy, ktoré poväčšine nečítajú sci-fi. Román častokrát porovnávajú s Hrami o život, pretože je to skôr dystópia než sci-fi. 

Ďakujem vám za váš čas a pevne verím, že Silu prídu na chuť aj slovenskí čitatelia - a stane sa rovnako úspešným než v Amerike. 

Ak sa vám kniha pozdáva a radi by ste si ju prečítať, môžete si ju už dnes objednať v predpredaji. Verím, že si ju užijete :-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te