Preskočiť na hlavný obsah

HUGH HOWEY: "Naozaj ma prekvapil počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo."

V posledných dňoch som vám hovoril viac o knihe Silo, ktorá už zajtra dorazí do slovenských kníhkupectiev. Jej autorom je americký spisovateľ Hugh Howey a dnes sa o ňom budete môcť dozvedieť trochu viac. S autorom sa mi totiž podarilo uskutočniť rozhovor, v ktorom vám prezradí, kde nachádzal inšpiráciu na písanie svojich románov, porozpráva o svojich obľúbených autoroch a vyjadrí sa aj k slovenskej obálke.  Len pre informáciu, Howey má 39 rokov a žije na Floride s manželkou a psom.  

Dobrý deň. Predovšetkým sa chcem poďakovať za súhlas s rozhovorom. Vaša kniha Wool (Silo) vychádza na Slovensku už zajtra. Ako by ste ju opísali v dvoch vetách? 
Posledné zvyšky ľudstva žijú v podzemí. Jedna žena sa rozhodne prebádať, ako sa tam dostali. 

Kde ste našli inšpiráciu pre napísanie Sila? 
Chcel som zistiť, čo by sa stalo, keby sme v  televízii a na obrazovkách počítačov sledovali iba zlé správy. Ak by zo všetkého, čo urobíme, bolo ukázané iba to zlé, neznamenalo by to pre nás stratu nádeje? Hrdinovia môjho príbehu sú ľudia, ktorí sa odvážili veriť, že svet dokáže byť lepším miestom než si predstavujeme.

Ktorá kniha zo série sa vám páči najviac? Na ktorú ste najviac pyšný? 
Najviac som hrdý na druhú knihu, v ktorej som dosť zariskoval. Nechcel som napísať obyčajné pokračovanie, ktoré začína presne tam, kde predošlý diel skončil. Chcel som dodať niektorým udalostiam prvej knihy "druhú stranu". Bola to obrovská výzva, no bavilo ma to. 

Kto sú vaši obľúbení autori? 
Vyrastal som na čítaní klasickej literatúry, na autoroch ako napríklad Alexandre Dumas, Jonathan Swift, Shakespeare a Hemingway.

Na Slovensku vyjde Silo s vlastnou obálkou. Čo si o nej myslíte? Páči sa vám? 
Milujem vašu obálku! Patrí medzi moje naobľúbenejšie. Dodala prostrediu, v ktorom hrdinovia žijú, vynikajúci zmysel. 

Akým čitateľom by ste knihu odporúčili? A čo by mali od nej očakávať? 
Naozaj ma prekvapil počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo. Je to triler alebo skôr záhadný príbeh, takže ľuďom, ktorí si užili knihy Dana Browna, sa určite bude páčiť aj Silo. Najmä kvôli hlavnému hrdinovi tvoria väčšinu fanúšikov Sila ženy, ktoré poväčšine nečítajú sci-fi. Román častokrát porovnávajú s Hrami o život, pretože je to skôr dystópia než sci-fi. 

Ďakujem vám za váš čas a pevne verím, že Silu prídu na chuť aj slovenskí čitatelia - a stane sa rovnako úspešným než v Amerike. 

Ak sa vám kniha pozdáva a radi by ste si ju prečítať, môžete si ju už dnes objednať v predpredaji. Verím, že si ju užijete :-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v