Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Jazdci časom 3 - Kód apokalypsy (Alex Scarrow)

V treťom pokračovaní Jazdcov času na Liama a podporné jednotky čaká opäť nebezpečná misia. Úlohou tentokrát bude pátranie po Pandorinej skrinke, v časoch kráľa Richarda Levie srdce a Jána Bezzemka. Nepokojom zmietané Anglicko v sebe skrýva mnohé tajomstvá a legendami opradený Robin Hood možno vôbec nebol človek... ale podporná jednotka. 

Knihy Alexa Scarrowa mám veľmi rád a to, akým spôsobom poňal cestovanie v čase, sa mi neskutočne páči. Síce ma druhý diel venovaný dinosaurom bavil o niečo menej než úvodná kniha, stále mi ostali Jazdci časom zafixovaní ako vynikajúce čítanie. Kód apokalypsy je slušným pokračovaním série, čítanie som si naozaj užil a nemal som mu čo vytknúť. Hoci len to, že sme naň čakali pomerne dlho. No vraví sa, že na dobré sa oplatí počkať, a pri Jazdcoch časom sa určite oplatilo! Okrem krásnej lesklej obálky sa môžete tešiť na príbeh, v ktorom sa bude od začiatku niečo diať a pri ktorom sa určite nebudete nudiť.

Ako som už spomínal, Alex Scarrow nás tentokrát nezavedie tak ďaleko než naposledy, kedy sme sa vybrali až za dinosaurami. Musím sa priznať, že ma príbeh zo stredovekého Anglicka zaujal a zaujímavým spôsobom som si doplnil vedomosti z histórie. Zdalo sa mi, že práve Kód apokalypsy mal najrýchlejší spád a skoro žiadne hluché miesta, takže keby som mal tretiu časť porovnať s ostatnými, páčila sa mi najväčšmi a určite ma veľmi prekvapila. Na lepšom pocite z čítania sa podpísali aj väčšie písmenká, ktoré vystriedali malé mušky z predošlých kníh a Jazdci sa mi teraz čítali oveľa lepšie. 

"V tej škatuli bola vec, na ktorú bratstvo čakalo tisíc rokov. Stratená pravda. Varovanie. Proroctvo. Pandora."
Páči sa mi, že jednotlivé knihy nemajú zápletku na štýl odbehneme si do minulosti, vyriešime záhadu a vyložíme si nohy, pokým nepríde ďalšia misia. Alex Scarrow príbeh postavil na záhadách a dokonale ho premyslel. Každá jedna udalosť má svoje opodstatnenie a už v predošlých knihách nám autor ukázal, že sa budeme ešte veľmi čudovať, čo s jednotlivými postavami chystá. Na záverečné rozuzlenie si ešte chvíľu počkáme, keďže Jazdcov časom dokopy tvorí deväť častí. Myslím, že v prípade Scarrowa nepôjde o umelé naťahovania a už teraz sa teším, kam povedú stopy Liama, Becky, Maddy či podporných jednotiek, ktoré vám aj v treťom pokračovaní dokážu vyčariť úsmev na tvári a urobiť čítanie zaujímavejším. Nehovoriac o autorovej štylistike a jazyku, ktorý robí knihy ešte bližšie mladým čitateľom.

Tretie pokračovanie Jazdcov časom ma veľmi prekvapilo. Bolo plné akcie, dobrodružstva, nechýbali mu nové záhady a určite som sa pri čítaní nenudil. Najbližšie nás autor zavedie do obdobia Americkej vojny za nezávislosť - pevne verím, že už čoskoro. Aj keď tentokrát preklad trval dlhšie - keďže si pani prekladateľka musela naštudovať históriu Anglicka - oplatilo sa počkať, pretože ho zvládla na výbornú. Ak sa vám páčili predošlé časti, určite dajte šancu aj pokračovaniu! A ak si radi prečítate dobrodružný príbeh, ktorý prináša niečo nové, a o Jazdcoch časom ste ešte nepočuli, rozhodne by ste to mali zmeniť. Myslím, že nebudete ľutovať.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

 1. CHCEM! Fakt sa na tretí diel teším, prvé dva boli úžasné! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Taky musim zacit hezky s prvnim, vsechny dily vypadaji lakave :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Toto je jedna z tých sérií, pri ktorých nechápem, prečo to radia do kategórie 12-15 rokov. Mám 21 a úplne zbožňujem túto sériu, je to krásne prepracované, šokujúce, akčné a dynamické, každý diel je iný a ja verím, že tieto knihy by si užil aj oveľa starší čitateľ. Ináč mám tento diel doma a už sa nemôžem dočkať, kedy sa k nemu dostanem. A čítala som na zadnej strane obálky, že vychádza aj ďalší diel Absolútna vojna, tak som bola celá bez seba od radosti. Lebo vydanie Kódu apokalypsy sa tak dlho presúvalo, že som si myslela, že ďalšie diely už Slovart nebude vydáva. To by bola katastrofa ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že ďalšiu časť už tak veľmi neposunú, som na ňu veľmi zvedavý. Súhlasím, že je to čítanie pre viaceré vekové kategórie :) Prídu mu na chuť aj mladší, no určite aj dospeláci :)

   Odstrániť
 4. Výborná série. Velká škoda, že v Česku se Jezdci časem moc neprodávali (nechápu) a tak vydání dalších dílů bylo zastaveno po 2.dílu :-(

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v