Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Jazdci časom 3 - Kód apokalypsy (Alex Scarrow)

V treťom pokračovaní Jazdcov času na Liama a podporné jednotky čaká opäť nebezpečná misia. Úlohou tentokrát bude pátranie po Pandorinej skrinke, v časoch kráľa Richarda Levie srdce a Jána Bezzemka. Nepokojom zmietané Anglicko v sebe skrýva mnohé tajomstvá a legendami opradený Robin Hood možno vôbec nebol človek... ale podporná jednotka. 

Knihy Alexa Scarrowa mám veľmi rád a to, akým spôsobom poňal cestovanie v čase, sa mi neskutočne páči. Síce ma druhý diel venovaný dinosaurom bavil o niečo menej než úvodná kniha, stále mi ostali Jazdci časom zafixovaní ako vynikajúce čítanie. Kód apokalypsy je slušným pokračovaním série, čítanie som si naozaj užil a nemal som mu čo vytknúť. Hoci len to, že sme naň čakali pomerne dlho. No vraví sa, že na dobré sa oplatí počkať, a pri Jazdcoch časom sa určite oplatilo! Okrem krásnej lesklej obálky sa môžete tešiť na príbeh, v ktorom sa bude od začiatku niečo diať a pri ktorom sa určite nebudete nudiť.

Ako som už spomínal, Alex Scarrow nás tentokrát nezavedie tak ďaleko než naposledy, kedy sme sa vybrali až za dinosaurami. Musím sa priznať, že ma príbeh zo stredovekého Anglicka zaujal a zaujímavým spôsobom som si doplnil vedomosti z histórie. Zdalo sa mi, že práve Kód apokalypsy mal najrýchlejší spád a skoro žiadne hluché miesta, takže keby som mal tretiu časť porovnať s ostatnými, páčila sa mi najväčšmi a určite ma veľmi prekvapila. Na lepšom pocite z čítania sa podpísali aj väčšie písmenká, ktoré vystriedali malé mušky z predošlých kníh a Jazdci sa mi teraz čítali oveľa lepšie. 

"V tej škatuli bola vec, na ktorú bratstvo čakalo tisíc rokov. Stratená pravda. Varovanie. Proroctvo. Pandora."
Páči sa mi, že jednotlivé knihy nemajú zápletku na štýl odbehneme si do minulosti, vyriešime záhadu a vyložíme si nohy, pokým nepríde ďalšia misia. Alex Scarrow príbeh postavil na záhadách a dokonale ho premyslel. Každá jedna udalosť má svoje opodstatnenie a už v predošlých knihách nám autor ukázal, že sa budeme ešte veľmi čudovať, čo s jednotlivými postavami chystá. Na záverečné rozuzlenie si ešte chvíľu počkáme, keďže Jazdcov časom dokopy tvorí deväť častí. Myslím, že v prípade Scarrowa nepôjde o umelé naťahovania a už teraz sa teším, kam povedú stopy Liama, Becky, Maddy či podporných jednotiek, ktoré vám aj v treťom pokračovaní dokážu vyčariť úsmev na tvári a urobiť čítanie zaujímavejším. Nehovoriac o autorovej štylistike a jazyku, ktorý robí knihy ešte bližšie mladým čitateľom.

Tretie pokračovanie Jazdcov časom ma veľmi prekvapilo. Bolo plné akcie, dobrodružstva, nechýbali mu nové záhady a určite som sa pri čítaní nenudil. Najbližšie nás autor zavedie do obdobia Americkej vojny za nezávislosť - pevne verím, že už čoskoro. Aj keď tentokrát preklad trval dlhšie - keďže si pani prekladateľka musela naštudovať históriu Anglicka - oplatilo sa počkať, pretože ho zvládla na výbornú. Ak sa vám páčili predošlé časti, určite dajte šancu aj pokračovaniu! A ak si radi prečítate dobrodružný príbeh, ktorý prináša niečo nové, a o Jazdcoch časom ste ešte nepočuli, rozhodne by ste to mali zmeniť. Myslím, že nebudete ľutovať.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

 1. CHCEM! Fakt sa na tretí diel teším, prvé dva boli úžasné! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Taky musim zacit hezky s prvnim, vsechny dily vypadaji lakave :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Toto je jedna z tých sérií, pri ktorých nechápem, prečo to radia do kategórie 12-15 rokov. Mám 21 a úplne zbožňujem túto sériu, je to krásne prepracované, šokujúce, akčné a dynamické, každý diel je iný a ja verím, že tieto knihy by si užil aj oveľa starší čitateľ. Ináč mám tento diel doma a už sa nemôžem dočkať, kedy sa k nemu dostanem. A čítala som na zadnej strane obálky, že vychádza aj ďalší diel Absolútna vojna, tak som bola celá bez seba od radosti. Lebo vydanie Kódu apokalypsy sa tak dlho presúvalo, že som si myslela, že ďalšie diely už Slovart nebude vydáva. To by bola katastrofa ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že ďalšiu časť už tak veľmi neposunú, som na ňu veľmi zvedavý. Súhlasím, že je to čítanie pre viaceré vekové kategórie :) Prídu mu na chuť aj mladší, no určite aj dospeláci :)

   Odstrániť
 4. Výborná série. Velká škoda, že v Česku se Jezdci časem moc neprodávali (nechápu) a tak vydání dalších dílů bylo zastaveno po 2.dílu :-(

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te