Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Tlukot mého srdce (A. K. Walgermo)

Príbeh o priateľstve, láske a o tom, aký krehký môže byť život. Presne tak znie slogan, s ktorým do našich kníhkupectiev prichádza román Tlukot mého srdce od pomerne neznámeho autora A. F. Walgerma. Čo si o tejto knihe myslím ja?

Tlukot mého srdce rozhodne nepatrí medzi knihy, ktoré by sa  vo svete literatúry snažili zožať extrémny úspech a zanechať po sebe šialenstvo. Práve naopak. Síce anotácia napovedá, že pôjde o smutný príbeh o dvoch štrnásťročných dievčatách, z ktorých jednu postihne nepríjemná udalosť, nemožno ani tvrdiť, že pôjde o "novú Greenovku". Na knihu som sa tešil, keďže išlo o niečo neznáme a svojím spôsobom aj netradičné. Predsa len, máloktorí knižní hrdinovia, na ktorých som zvyknutý, majú takto málo rokov: a hoci som sa trochu bál, rozhodol som sa prečítať si spomínaný román. Tlukot mého srdcemnožstvo nedostatkov, avšak rozhodne je to kniha, ktorú netreba len tak odsunúť na druhú koľaj. 

"Mala som pocit, akoby som sa dívala na vzdialenú a nebezpečnú
planétu. Zvrásnenú krajinu, nebo plné rýh. Tak teda vyzerá
moje srdce. Moje veľké tlčúce srdce."

Pravdepodobne najväčší problém som mal s hlavnými hrdinami a ich vekom. Očakával som, že budú trochu vyspelejší, avšak ich predstavy a uvažovanie bolo miestami absurdné a naivné. Na druhej strane ale treba povedať, že bolo primerané ich veku - a aspoň sa autor pri ich vykresľovaní riadil reálnymi vlastnosťami dospievajúcich. Práve preto treba byť v tomto ohľade zhovievavý a síce vystupovanie hlavných postáv nemusí byť úplne ideálne, rozhodne išlo o deti s "veľkým" srdcom. Danú problematiku vnímajú po svojom v zjednodušenej forme, takže kniha je vhodná najmä pre mladších čitateľov a fanúšikov skutočných príbehov.

"Neviem, čo sa to s mojím telom deje. Všetko sa mení. Mení sa 
v niečo, čo nespoznávam. V telo, ktoré nie je moje."

V období puberty taktiež prichádzajú prvé lásky a sklamania, rozvrátené kamarátstva a detské hádky. Spomenuté aspekty dospievania nájdete aj v tejto knihe, čo zvyšuje jej reálnosť. Určite treba povedať, že Tlukot mého srdce nie je kniha, s ktorou by ste trávili celé leto. Bezmála dvesto strán danému príbehu bohato stačilo a hoci som sa na niektorých miestach nudil, môj výsledný dojem nebol taký negatívny, ako som spočiatku čakal - keďže sa príbeh v druhej polovici stal zaujímavejším a prepletenejším. Veľa záleží od vašich prvotných očakávaní a pre tých, ktorí čakajú výnimočné čítanie, môže byť Tlukot mého srdce sklamaním.  

"Úplne nové srdce od iného človeka. Premýšľam nad tým, kto mi
 dá svoje srdce. Kto musí zomrieť, aby som mohla žiť ja?"

Spomínaná kniha nesadne každému a na chuť jej prídu najmä mladší čitatelia, ktorým budú hlavné postavy rovesníkmi. Starší a náročnejší čitatelia by mohli mať s knihou problém. Síce prichádza s množstvo pekných myšlienok a nikomu nezaškodí pozrieť sa na svet detskými očami, ide o naozaj jednoduchú zápletku, ktorá neprináša strhujúce zvraty a môže byť miestami predvídateľná. Azda budete patriť medzi tých, ktorých Tlukot mého srdce nesklame. Ja medzi nich určite patrím! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA.
Knihu si môžete kúpiť na tomto mieste

Komentáre

  1. Neviem, či by to bolo pre mňa to pravé, ale môže to byť fajn. Pekná recenzia :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ještě nevím, zda si ji pořídit, ale díky za přiblížení... Pěkná recenze :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te