Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šok z pádu (Nathan Filer)

Dielo Nathana Filera v čitateľoch vzbudilo širokú škálu emócií. Zatiaľ čo niektorí nad ním iba krútia hlavou, ostatní ho považujú za to najlepšie, s čím sa kedy stretli. Významná literárna cena Costa Book Award, ktorú Šok z pádu získal, však hovorí v prospech románu - a preto som sa rozhodol nazrieť do tohto príbehu aj ja. Čo si o ňom myslím? 

Pre Matta znamenal jeho brat Simon všetko. Potom však nečakane zomrel a u hlavnej postavy naplno prepukne schizofrénia. Simon sa svojmu bratovi prihovára aj po smrti - a stále ovplyvňuje život svojej rodiny. V prípade, že vám posledné vety pripadali tak trochu pritiahnuté za vlasy, knihu ste dokonale odhadli. Rozhodne v tomto prípade nepôjde o obyčajné čítanie. Práve naopak. Šok z pádu je výnimočné dielo - a hoci netvrdím, že mi zo spomínanej knihy spadla sánka, niečo podobné som nikdy v živote nečítal. Očakával som netradičný román, ktorý rozpráva o duševnej pliage (pretože iné pomenovanie si táto choroba nezaslúži) a ktorý možno bude iný od ostatných. Nathan Filer však vytvoril niečo, pri čom strácam slová - a čo nedokážem ani pomenovať. 

"Akoby každý z nás mal akúsi stenu, ktorá oddeľuje naše sny 
od reality, ale v tej mojej sú pukliny. Niekedy sa stena zrúti 
úplne. Práve vtedy prichádzajú nočné mory."
 
Poznáte ten pocit pri čítaní, keď sa vám zdá, že všetkému rozumiete a viete o všetkých súvislostiach v príbehu. Potom ale príde moment, ktorý vás zhodí z pomyselnej stoličky a vy odrazu neviete, kde ste sa ocitli. Presne to sa mi stalo pri čítaní daného románu. Akoby jeho názov doslovne vyjadroval to, čo sa odohrávalo v mojej hlave pri listovaní stránok. Príbeh je písaný chaotickým spôsobom a neraz som mal pocit, že ani samotný autor nevie, čo chce vlastne povedať. Zároveň však vytvára atmosféru nedopovedaného, tajomného a tým dokonale opisuje hlavnú postavu. Ani on totiž nevie, čo je správne - a čo sa v skutočnosti deje. A hoci je to bizarný spôsob, túži, aby ste sa stali súčasťou príbehu a pochopili to, čo sa vlastne pochopiť nedá. 

Filer popritom využíva všetky ďalšie spôsoby, len aby ste sa do príbehu dostatočne vžili. Ukazuje vám záznamy, ktoré verne kopírujú tie od psychiatrov, zasväcuje vás informáciami, ktoré by nemali byť vypovedané - no v skutočnosti sa iba snaží vytvoriť vám v hlave zmätok. Možno budete mať v danej chvíli chuť knihu odložiť a nikdy sa ku nej nevrátiť. A možno bude práve toto dielo tým, ktoré vám otvorí oči - a ktoré vám dá príležitosť vnímať svet naokolo iným spôsobom. Moje pocity z tohto čítania sú však veľmi neurčité a sám neviem, čo si mám o príbehu myslieť. Som si ale istý tým, že si túto knihu po čase opäť prečítam. 

"Kreslenie je spôsob, ako sa dostať niekam inam."

Šok z pádu dokáže byť v určitých momentoch naozaj šokujúci - a síce to nie je kniha pre každého, mal by si ju prečítať ten, kto túži zistiť niečo viac o ľudskej mysli, a tom, ako veľmi dokáže duševná porucha alebo strata blízkeho ovplyvniť náš život. Nathan Filer pre mňa v tejto chvíli ostáva nepochopeným autorom - avšak som si istý, že o pár rokov budem jeho dielo vnímať úplne inak. Ak som vás presvedčil o tom, že si knihu chcete prečítať, váš ďalší krok by mal smerovať na túto adresu. Verím, že to nebudete ľutovať.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu PreŠkoly.sk

Komentáre

  1. Ja som tú knihu začala čítať a odložila som ju do poličky. Toho chaosu na mňa bolo veľa. Po tvojej recenzii mám pocit, že ju znova vyberiem. Neviem prečo, ale mám pocit, že toto nebude posledný krát čo ju budem čítať.
    Pekná recenzia :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v