utorok 7. júla 2015

Podliehať sebaklamu je lákavé, ale krátkozraké | Jessica Treadwayová: Menivé oko (ukážka)

Práve dnes vychádza v slovenskom preklade kniha Menivé oko, ktorá pochádza z pera americkej autorky Jessicy Treadwayovej. Ako napísalo Chicago Tribude, Menivé oko je spletitý psychotriler, ktorý vás bude držať v napätí do samého konca.

Autorka knihy Jessica Treadwayová, profesorka na Katedre literatúry bostonskej univerzity, napísala množstvo knižných recenzií a literárnych štúdií do časopisov Boston Globe a Chicago Tribune. Za svoju tvorbu získala ocenenie Flannery O’Connorovej a jej príbeh Menivé oko zaujal literárnych kritikov po celom svete. Nenadarmo ho označujú ako „Ohromujúce a srdcervúce psychologické puzzle.“. O čom táto kniha vlastne je? 

Lenivé oko – tupozrakosť alebo amblyopia – má v rodine Schuttovcov domácke pomenovanie menivé oko. Vzniklo z nedorozumenia, keď malej Dawn diagnostikovali zrakovú poruchu. Tá taktiež trpí pocitom menejcennosti a nevie si nájsť miesto v rodine či medzi rovesníkmi. Jej správanie vedie najprv k nepredvídaným reakciám, potom k nepredvídaným medziľudským vzťahom. Mladá Dawn si privedie do domu priateľa Ruda, lenže ten sa nepohodne s rodičmi a brutálne ich napadne. Otec na to doplatí životom, matka Hanna utrpí zranenie spojené so stratou pamäti. Hanna chce urobiť všetko pre to, aby vrah jej manžela ostal za mrežami. Hoci sama utrpela ťažký úraz, rozhodne sa oživiť v sebe spomienky na hrôzostrašnú noc a vystúpiť ako svedkyňa v obnovenom súdnom procese. Dawn je, naopak, odhodlaná priateľa brániť. Síce matka svoju neprispôsobivú dcéru od detstva uprednostňovala a podporovala, vzniká medzi nimi najprv skrytý, postupne čoraz otvorenejší konflikt. To najťažšie – prijatie krutej reality – však Hannu ešte len čaká.

Kniha Menivé oko vychádza práve dnes vo vydavateľstve Ikar. Určite neváhajte a prečítajte si krátku ukážku. Už o pár dní sa taktiež môžete tešiť na recenziu. Prajem pekné čítanie! :-)

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Vitajte na mojom blogu. Volám sa Dominik Petriska, mám 23 rokov a žijem v Bratislave. Na to, aby ste ma lepšie spoznali, vám postačí začítať sa do mojich článkov... alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.