štvrtok 13. augusta 2015

Priprav sa a bež! | Labyrint konečne aj v slovenčine

Síce sa v knižnej blogosfére začalo hovoriť o Labyrinte a Jamesovi Dashnerovi pomerne dávno, v slovenskom preklade vyšiel len v týchto dňoch. Autorovu sériu Labyrint preslávilo najmä filmové spracovanie, v ktorom si hlavnú úlohu zahral obľúbený Dylan O'Brien. Dokáže sa v roli Thomasa vzoprieť všetkým prekážkam, ktoré naňho v labyrinte čakajú?

Keď som čítal prvú časť v inom jazyku, o slovenskom vydaní sa ani neuvažovalo. Teraz, keď mám za sebou všetky tri knihy, môžem spokojne povedať, že Labyrint patrí medzi moje najobľúbenejšie série. James Dashner totiž dokáže napísať stovky strán príbehu, v ktorom sa neustále niečo deje - a svojou slovnou zásobou, ktorú v knihe používa, upúta skoro každého. Vytvára novotvary, slovné hračky a všetky prvky, ktoré vkladá do diela, sa podpíšu na celkovom dojme z čítania. Avšak nie len kvôli tomu som si obľúbil túto sériu. Rovnako vynikajúce je aj filmové spracovanie prvej časti.
Keď sa Thomas preberie vo výťahu, jediné, na čo si spomína, je jeho krstné meno. Keď sa dvere výťahu otvoria, obklopia ho cudzie deti a privítajú ho na Fleku, čo je široký otvorený dvor ohraničený kamennými stenami. Flekári túžia vrátiť sa domov, ale zatiaľ nenachádzajú riešenie, ako sa dostať z labyrintu. Hneď na druhý deň po Thomasovi príde na Flek dievča, úplne prvé, a zdá sa, že Thomas je dôležitejší, než sám tuší. Ale na to, aby zistil, kto vlastne je, musí najprv odhaliť temné tajomstvá pochované hlboko vo svojej mysli a bojovať o život so zlovestnými mechanickými tvormi v Labyrinte.


Spomínaný Dylan O'Brien, ktorý stvárnil filmového Thomasa a ktorého veľa z nás pozná najmä vďaka seriálu Teen Wolf, patrí medzi mojich obľúbených hercov. Veľmi ma potešilo, keď som sa dozvedel, že hlavnú úlohu si zahrá práve on a každý, kto film videl, vie, o čom hovorím. :-) Svojej role sa zhostil priam dokonale a ja sa už neviem dočkať druhej časti, ktorej premiéra bude už o mesiac. V rovnakom čase je prichystané aj slovenské vydanie knižnej predlohy - tentokrát s podnázvom Zhorenisko. Keďže si v tejto chvíli dávam re-reading Labyrintu v slovenčine, už čoskoro sa môžete tešiť na recenziu prvej časti. Bol to príjemný zážitok znovu si pripomenúť slang obyvateľov labyrintu (a zároveň aj porovnať, ako sa tejto úlohy zhostil slovenský prekladateľ) a mechanické tvory, ktoré sú jeho súčasťou. Nedočkavcom odporúčam najprv si prečítať knižné spracovanie - aby ste sa náhodou nepripravili o prekvapenie. :-) Urobiť tak môžete napríklad na tejto adrese

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Vitajte na mojom blogu. Volám sa Dominik Petriska, mám 23 rokov a žijem v Bratislave. Na to, aby ste ma lepšie spoznali, vám postačí začítať sa do mojich článkov... alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.