Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Strácame sa v sebe (Jasinda Wilderová)

Jasinda Wilderová utkvela v pamäti mnohých čitateľov najmä vďaka svojej sérii Alfa, ktorá bodovala v rebríčkoch New Adult kníh. Strácame sa v sebe je pokračovaním bestsellera Strácam sa v tebe, ktorý vyšiel len prednedávnom v slovenskom preklade. Čo si o tejto knihe myslím ja? 

Keďže som prvú časť tejto série čítal len nedávno, mám v čerstvej pamäti dojem, ktorý na mňa urobilo dielo Strácam sa v tebe. Zatiaľ čo prvá polovica ma veľmi nezaujala, v tej druhej sa príbeh rozbehol a ja som sa nevedel od knihy odtrhnúť. Nebolo to výnimočné čítanie, no rozhodne som neľutoval, že sa ku mne táto kniha dostala. Práve preto ma zaujímalo, ako sa autorka popasuje s druhou časťou, ktorá sa sústreďuje na nové hlavné postavy, pričom anotácia spomína aj hrdinov prvej knihy. S odstupom času musím povedať, že ma toto pokračovanie veľmi príjemne prekvapilo. Hoci mala aj táto časť dlhší rozbeh, ktorému nechýbalo množstvo opisov, veľmi rýchlo nastal v príbehu zvrat. 

"Ľudia navôkol mi hovorili, že v šestnástich nemôžem chápať, čo je to láska, ale ja som to cítila celým svojím srdcom. Ľúbila som ho takého, aký bol. Bola som šťastná, keď bol šťastný on. Vari to nie je láska?"

Ako som už spomínal, autorka sa sústreďuje na nových hlavných hrdinov - šestnásťročnú Beccu a rovnako starého Jasona. Autorka zachytáva široké obdobie ich života, počas ktorého môžeme sledovať prerod hlavných postáv, ich dospievanie a zmeny v správaní. Zatiaľ čo na začiatku boli obaja neskúsení a neraz ich myšlienkové pochody nedávali hlbší zmysel (najmä čo sa týka ich predstáv o ideálnom a bezchybnom svete), postupom času sa ich charakter zmenil. Aj napriek všetkému som si oboch obľúbil a nemôžem povedať, že by mi niektorá z postáv výrazne prekážala. 
Páčilo sa mi, že autorka prepojila toto pokračovanie s prvou časťou a čitatelia budú mať možnosť nazrieť do detailov knihy Strácam sa v tebe. Taktiež tu nájdu odpovede na mnohé otázky, ktoré si mohli počas čítania položiť. Autorke sa musí nechať, že mala celý príbeh dobre premyslený a druhé pokračovanie nebolo umelým naťahovaním série. Práve naopak, podľa môjho názoru prišla tentokrát Wilderová s ešte lepším nápadom, ktorý ma oslovil viac než ten predošlý. Možno aj vďaka problémom, na ktoré sa kniha sústreďovala, a myšlienkam, ktoré do nej zakomponovala. 

"Keď som sa na seba pozerala bežne, videla som len kopec 
svojich chýb. Teraz som sa zrazu videla v inom svetle: vnímala 
som svoje chyby ako súčasť svojej krásy." 

Kniha Strácame sa v sebe ma príjemne prekvapila a autorka podľa môjho názoru napísala ešte pútavejší príbeh než naposledy. Mal som pocit, ako by sa ešte väčšmi vypísala a tentokrát som v knihe našiel len minimum hluchých miest. Dielo mi teda spríjemnilo niekoľko letných popoludní. Určite by ste po ňom mali stiahnuť aj vy - ak hľadáte nenáročné oddychové čítanie, ktoré sa sústreďuje na mladých ľudí, spoznávanie lásky a taktiež aj hľadanie samého seba. Myslím, že fanúšikovia Jasindy Wilderovej nemusia dlho váhať. Tým odvážnym prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v