Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: After - Sľub (Anna Toddová)

Každý z nás ma svoje obľúbené filmy, seriály, hudobné skupiny, spevákov či hercov. Byť fanúšikom jednoducho patrí k žitiu a mnohí si bez idolov nevedia predstaviť celý svoj život. A tak, ako veľa z nás v detstve zbieralo plagáty, nálepky s tvárami obľúbených ľudí, tak vznikali aj takzvané fanfikcie, v ktorých známe tváre doslova ožívajú a robia presne to, čo si ich fanúšikovia zaumienia. Priaznivci série After isto vedia, že aj tento príbeh je jednou z fanfikcií - tentokrát na hudobnú skupinu One Direction, ktorá medzi mladými spôsobila poriadny rozruch. A zatiaľ čo byť fanúšikom spomínanej chlapčenskej skupiny je podľa niektorých mladých ľudí zločin, knižná séria After zožala celosvetový úspech. Nebudem klamať, keď poviem, že aj ja patrím medzi čitateľov, ktorí prvý diel série čítali so zatajeným dychom. Anna Toddová má totiž výnimočný talent pútavo zaujať svojho čitateľa a držať ho v napätí až do samého konca. Netvrdím, že bol prvý diel bezchybný, avšak nemal som najmenší dôvod váhať, či si prečítam aj pokračovanie. Neskutočne som sa tešil na moment, kedy sa ku mne dostane Sľub. Ten moment pred chvíľou nastal...

"Nedokázal som si predstaviť, že by som mal takto stráviť zvyšok života. Ak ju už nikdy nebudem držať v náručí, ak už nikdy vedľa seba nepocítim teplo jej tela... Musím spraviť niečo, čím jej aj sebe dokážem, že na to mám. Že sa môžem zmeniť. Musím sa zmeniť a prisahám, že sa zmením."

Veľa z vás sa možno pýta, o čom dokáže Anna Toddová toľko písať, keď sériu After rozvrhla do štyroch šesťsto stranových kníh - a pritom hovorí len o obyčajnom vzťahu dvoch ľudí. Je však potrebné uviesť na pravú mieru, že vzťah medzi Hardinom a Tessou ani zďaleka nie je obyčajný. Zatiaľ čo v prvej knihe mi Hardin vôbec nevadil a považoval som ho za klasického badboya, v druhej mi už miestami jeho správanie prekážalo. Nech si hovorí každý, čo chce, chalan, ktorý chce získať babu, by sa jednoducho takto správať nemal. Tessy mi bolo neraz ľúto a nejedenkrát som si prial, aby si našla niekoho lepšieho. Každý si predsa zaslúži byť šťastný - a nie sa iba dennodenne trápiť. No ako to už vo svete lásky býva, vždy zvíťazí ten horší... Hlavné postavy si prešli mnohými prekážkami, ale zdá sa, že podobne to bude vyzerať aj v nasledujúcich knihách. 

"Nepáčilo sa mi to. Láska by nemala byť neustálym bojom."

Napriek všetkým nedostatkom, ktoré hlavné postavy mali, ma čítanie bavilo. Síce ma miestami prekvapovala fantázia autorky, ktorú by jej mohli závidieť aj tvorcovia nikdy sa nekončiacich telenoviel, nadšene som listoval až do samého konca. Určite treba spomenúť aj postavy vedľajšie, keďže sme sa v druhom pokračovaní dozvedeli viac o Tessinom otcovi a Hardinovej mame, ktorí môžu v príbehu spôsobiť ešte nejeden zvrat. Hoci mali hlavné postavy svoje muchy, tie vedľajšie dokázali môj dojem mierne vylepšiť. Veľkým pozitívom boli krátke kapitoly, ktoré príbeh neustále posúvali dopredu. Niektoré časti boli dokonca písané z Hardinovho uhľa pohľadu, čo ma príjemne prekvapilo. A ako sa dalo predpokladať, opäť nás na konci knihy čakalo (ne)milé prekvapenie. O čo však pôjde, už budete musieť zistiť sami. 

"Ešte pred niekoľkými hodinami som mala všetko premyslené. Stačil však pohľad na otraseného Hardina a moju myseľ znovu ovládol zmätok."

Sľub mal podobné čaro ako Bozk a bol písaný jednoduchým štýlom, ktorý sa veľmi dobre čítal. Autorka takisto používala jazyk blízky mladým čitateľom, no veľkú úlohu určite zohral aj slovenský preklad, ktorý bol opäť zvládnutý veľmi dobre. Keby som však mal knihu zhodnotiť po obsahovej stránke, niektoré scény by som z nej vyškrtal. Je pravda, že Anna Toddová píše zaujímavo, avšak keď jedna náhoda strieda druhú, vnímavým čitateľom začne dejová línia pripadať absurdne a zdĺhavo. Práve preto ma o niečo viac zaujala prvá časť, ktorej čítanie ma bavilo väčšmi. Rozhodne som však zvedavý, čo autorka vymyslí v tretej knihe, ktorá by mala v slovenčine vyjsť v prvej polovici budúceho roka. Ak všetko pôjde podľa plánov, v kníhkupectve ju nájdeme už v apríli. 

"V tomto svete nik nie je skutočne nevinný, Nik. Tí, ktorí si 
o sebe myslia, že sú dokonalí, sú najhorší zo všetkých."

Séria After dozaista neprináša myšlienky, ktoré ovplyvnia váš život. Takisto v sebe pravdepodobne nenesie ani hlbšie ponaučenie, pretože jej hlavným cieľom je vyplniť voľnú chvíľu a zaujať svojich fanúšikov. Za seba môžem povedať, že som sa na knihu tešil niekoľko mesiacov a pokračovanie splnilo moje očakávania. Síce malo zopár nedostatkov, ale tie som dokázal hravo prehliadnuť. Ak sa vám teda páčila prvá časť alebo hľadáte oddychovú knihu pre mladých, určite by som nad kúpou Sľubu neváhal. Pekné čítanie! :-) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. After: Sľub si môžete kúpiť TU.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v