Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Seduktor 2: Hra zradcov (Sofia Vitalle)

Život mladého dievčaťa menom Ema sa radikálne zmení, keď je jedného dňa unesená mužom menom Seduktor. Ten zobrazuje postavu Pokušiteľa (padlého anjela), takzvaného Zvodcu hriešnikov, ktorý sa snaží svoje obete zviesť na hriech a potom ich zabiť. Túto prácu vykonáva na základe dohody, ktorú uzavrel pred dávnymi rokmi. Zapredal vlastnú dušu za slobodu. Môže ju získať späť len v prípade, že splní podmienky, ktorým sa zaviazal. K jeho vytúženej slobode mu chýba zabiť len poslednú obeť, Emu, no zistí niečo, čo ho donúti ten čin prehodnotiť. V danom momente dohoda, ktorú uzavrel pred mnohými rokmi, padá a z neho, z lovca, sa stáva lovená zver. Teraz je to on, kto musí v sebe nájsť silu bojovať proti nepriateľom, aby získal späť svoju dušu. Ocitá sa na rázcestí dvoch ciest netušiac, ktorá je tá správna. Cíti sa ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. Na jednej strane stojí túžba po vlastnej duši, na druhej smäd po pomste. Rozohrá veľmi nebezpečnú hru. Dokáže však rozoznať, čo je pravda a čo hra zradcov?

"Kde je, dočerta, ten hnusný zásah osudu, keď ho človek nutne potrebuje? Vždy sa stalo niečo, čo zmenilo jeho plány. Prečo sa niečo nedialo aj teraz? Vedel prečo. Pretože každý raz musí pykať za svoje chyby."

Dobre si spomínam na časy, keď som bol s Veronikou Kmeťovou, spoluautorkou knihy Seduktor, každý deň v kontakte. Keď so mnou zdieľala svoje pocity z písania, keď sa so mnou delila o každú novú kapitolu a ja som ju stále zaplavoval otázkami, ale aj konštruktívnou kritikou. Dnes už má spolu s Renátou Kosmályovou na konte druhú knihu. Bol som veľmi zvedavý, ako bude Seduktorov príbeh pokračovať, pretože baby sú jednými z mála slovenských autoriek, ktorých knihy sa mi zapáčili. S odstupom času ale musím povedať, že ma prvý diel tejto dilógie zaujal o niečo viac. Pravdepodobne to bolo úvodnými kapitolami, ktoré na mňa urobili naozaj dobrý dojem, a takisto mi aj Seduktor v tejto knihe ako hrdina sadol. V Hre zradcov na mňa ale pôsobil trochu inak. Nevravím, že mi vadil, no myslím, že v prvej knihe mal väčšie čaro.

"Cítil, ako sa niečo ťažké a neopísateľné uvoľňuje v jeho vnútri. Bolo príliš skoro, aby to mohol pomenovať. Ale jedno vedel. Neujde predtým." 

Bolo vidieť, že autorky majú za sebou napísaných už niekoľko stoviek strán. Paradoxne ma ale zaujal viac štýl prvej knihy. Hra zradcov na mňa miestami pôsobila nerealisticky, no možno to bolo spôsobené tým, že príliš neobľubujem knihy s veľkým množstvom fantazijnych prvkov. Preto je moje hodnotenie subjektívne a je vysoko pravdepodobné, že sa väčšine čitateľov bude viac páčiť práve druhý diel. Treba ale povedať, že sa autorky pridržiavali motívu z prvej knihy a druhý diel čitateľovi nepriniesol veľa nových informácií. Pravdepodobne hlavným problémom tejto knihy bola jej pútavosť. Síce som sa k Seduktorovi rád vracal, nikdy som nedokázal prečítať naraz viac než päťdesiat strán. Autorky si ma nezískali do takej miery, aby som sa od čítania nedokázal odtrhnúť. 

"...potreboval jej dôveru. Vedel, že výraz v jej očiach 
si bude pamätať do konca života." 

Tak či onak, oba diely tejto dilógie boli pre mňa príjemným oddychovým čítaním, od ktorého ale netreba očakávať dychberúce momenty. To ale neznamená, že by mali dievčatá s písaním prestať. Už teraz môžem povedať, že sa budem tešiť, kedy baby vydajú ďalší príbeh, ktorý si rád prečítam. Kiežby na Slovensku bolo viac autorov, ktorí našli záľubu v písaní a aj po odmietnutí vydavateľstvom sa nevzdávajú a idú si za svojím snom. :-) Seduktor dozaista nebude knihou roka, no rozhodne stojí za prečítanie!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorkám Veronike Kmeťovej a Renáte Kosmályovej. Seduktora 2: Hru zradcov si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v