Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Skok do neznáma (J. A. Redmerská)

J. A. Redmerská je jednou z obľúbených autoriek literatúry pre dospievajúcich čitateľov. Vo svete, a rovnako aj na Slovensku, sa najviac preslávila knižnou dilógiou Radšej nikdy. Pred pár dňami vyšla v preklade jej ďalšia kniha Skok do neznáma. Podarí sa americkej autorke získať si opäť srdcia svojich čitateľov? 

Veľmi dobre si spomínam na obdobie spred dvoch rokov, kedy som čítal knihu Radšej nikdy, od ktorej som sa nemohol odtrhnúť. Obdivoval som jazyk, ktorý autorka zvolila pri písaní tejto knihy. Takisto to bola originálna zápletka, ktorú nezdržiavali žiadne hluché miesta. Práve naopak, v knihe sa neustále niečo dialo a mala jednoducho niečo do seba. Práve preto sa hlboko vryla do mojej pamäte. Podobné pocity vo mne vyvolalo aj pokračovanie s názvom Radšej vždy. J. A. Redmerská sa veľmi rýchlo zaradila medzi mojich obľúbených autorov, a preto som neváhal ani sekundu a siahol aj po jej novej knihe. Musím povedať, že aj napriek tomu, že je Skok do neznáma úplne iný než predošlé dve knihy, autorka opäť splnila moje očakávania.

"... nohy ma k nemu niesli čoraz rýchlejšie, až mi svaly spaľovala 
intenzívna bolesť. Nedokázala som však spomaliť. Pohltilo ma 
odhodlanie zistiť, čo ma čaká, keď roztrhnem cieľovú pásku." 

Hlavnou postavou románu je Sienna Murphyová, ktorá má usporiadaný život a všetky jej plány jej doteraz vychádzali.  Hneď po promócii si našla prestížne zamestnanie a všetko šlo ako po masle až do momentu, kedy sa ocitla na pláži havajského Oahu a stretla surfera Luka Everetta. Vďaka Lukovmu bezstarostnému šarmu sa spontánne rozhodne na všetko zabudnúť a predĺžiť si pobyt na Havaji ešte o dva týždne. Luke však žije rýchlo a divoko a po stretnutí so Siennou je presvedčený, že trocha neviazanej zábavy je práve to, čo jej chýba. Lenže keď medzi nimi namiesto zábavy prevládne vášeň, už nemôže poprieť, že cíti oveľa viac. Oplatí sa im však zariskovať a skočiť do neznáma?

Za jednu z najväčších predností tejto autorky považujem vykreslenie postáv. Aj tentokrát som sa do nich dokázal vžiť a vôbec mi neprekážalo ich správanie (ako to býva pri iných knihách). Hoci by som niekedy reagoval inak ako oni, chápal som každé ich rozhodnutie. Ďalším pozitívom bola atmosféra celej knihy. Mysľou som sa neraz presunul na pláže horúceho Havaja – aj keď na Slovensku práve pršalo. Treba však povedať, že na rozdiel od predošlých kníh autorka tentokrát do príbehu zakomponovala viacero dejových línií (zatiaľ čo Radšej vždy bolo o niečo jednoduchšie). To však neznamená, že by bol príbeh komplikovaný a zložitý na pochopenie. Okrem iného vo mne autorka vyvolala množstvo emócií a neraz ma prinútila rozmýšľať. Popri hlavnej zápletke autorka totiž rieši aj viaceré problémy mladých ľudí – od vernosti priateľov, budovania osobných cieľov až po potrebu rozhodovať sa a takisto sa aj určitých vecí vzdať.

"Kráčal po bielom piesku k oceánu a preč z môjho života. A keď
 sa pominul, akoby som sa prebudila zo sna, a bolestivo 
ma udrel návrat do reálneho sveta." 

Keby som mal povedať, čo ma na románe Skok do neznáma zaujalo najviac, pravdepodobne by to bolo spojenie horúcej pláže a zaujímavej zápletky. Na autorke oceňujem najmä to, že postavy prepracovala do hĺbky a každou stranou sa dozvedáme viac o ich minulosti, ktorá má častokrát dopad aj na prítomnosť a budúcnosť. Kniha navyše disponuje viacerými peknými myšlienkami, a preto je vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú oddychové čítanie na leto, ale takisto aj pre tých, ktorí po nej siahnu neskôr a budú si chcieť pripomenúť slnečné dni horúceho leta. Autorka splnila moje očakávania a knihu preto odporúčam aj vám. Prajem pekné čítanie! :-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...