Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni a mŕtvi 4 - Phoenix (Eden Maguire)

Nie sú živí, no nie sú ani mŕtvi. Sú niečo medzi tým... 

Jonas, Arizona, Summer - všetkým trom mŕtvym spolužiakom pomohla Darina vyriešiť tajomstvo ich smrti, aby ich duše mohli odísť na večnosť v pokoji. Teraz je na rade ten posledný a najdôležitejší: Krásny mŕtvy Phoenix, Darinin chlapec, jej najväčšia láska. Bol dobodaný v bitke na benzínke. Kto je jeho vrah? Darina vie, že mu musí pomôcť. Ale tiež vie, že tentoraz sa s ním rozlúči navždy. Čas beží, Darinu opúšťajú sily, nenachádza u nikoho pomoc, dokonca samotný Phoenix akoby nechcel spoznať pravdu. Porazí láska smrť?


V predošlých troch častiach sa Darine postupne podarilo vyriešiť záhady úmrtia Jonasa, Arizony a Summer a s posledným rozuzlením prichádza tá najťažšia časť misie: Phoenix, ktorého milovala a ktorého by sa ani v tejto chvíli nevzdala. Od jeho smrti uplynul skoro rok a čas sa neustále kráti. Posledná časť veľakrát znamená odpovede na otázky, ktoré sme si počas celej série položili. Na viaceré Maguire odpovie, no niečo si predsa len nechá pre seba. 

Krásni a mŕtvi sa počas devätnástich mesiacov, ktoré strávili s Darinou, postupne menili a vyvíjali. Menil sa i autorkin štýl a vyjadrovacie schopnosti - zatiaľ čo v prvej časti bola Darina nositeľom všetkých zlých ľudských vlastností, v druhej a tretej jej charakter dospel a viacerí z nás si ju obľúbili. Podobne to bolo i s príbehom, nerátajúc štvrtú časť. Darina bola v záverečnom dieli iná, čo však z časti chápem - o chvíľu sa nedobrovoľne vzdá svojej životnej lásky a pošle ju na druhú stranu. Naozaj je toho schopná? 

Autorkin štýl je ako stvorený na oddychové čítanie. Dokáže sa pohrať s napätím, nezdržovať sa zbytočnosťami a celkovo jej diela pôsobia veľmi odľahčene. Pri Phoenixovi som sa ale nemohol zbaviť pocitu, že sa autorka opakuje a viaceré scény sa v kníhe nachádzali na úkor - podľa môjho názoru veľmi krátkeho - epilógu. Ten mohla autorka prepracovať, poprípade vytvoriť s väčším časovým odstupom. Prinajmenšom však mohla vysvetliť až príliš obrazný a metaforický koniec, ktorý každý čitateľ pochopí po svojom. Kniha mi celkovo pripadala o úroveň nižšie v porovnaní s predošlými dvomi - či už celkovou atmosférou, napätím a gradovaním príbehu, ktoré mi v tejto časti trochu chýbalo. 

Pozitívom je, že konečne odhalíme pravdivý príbeh Huntera, jeho súvislosť s Darinou a takisto sa rozvinú a uzavrú osudy ďalších vedľajších postáv. Tak to ale pri posledných dieloch chodí. Krásnych a mŕtvych 4 by som teda rozhodne odporúčil čitateľom, ktorí majú sériu rozčítanú a tým, ktorým sa páčili predošlé diely. Nečakajte ale famózne a napäté vyvrcholenie príbehu. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment.
Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

  1. Skvělá recenze :) knížka na mě doma čeká jako RC od Fragmentu, tak uvidíme jak se bude líbit mi :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...