Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni a mŕtvi 4 - Phoenix (Eden Maguire)

Nie sú živí, no nie sú ani mŕtvi. Sú niečo medzi tým... 

Jonas, Arizona, Summer - všetkým trom mŕtvym spolužiakom pomohla Darina vyriešiť tajomstvo ich smrti, aby ich duše mohli odísť na večnosť v pokoji. Teraz je na rade ten posledný a najdôležitejší: Krásny mŕtvy Phoenix, Darinin chlapec, jej najväčšia láska. Bol dobodaný v bitke na benzínke. Kto je jeho vrah? Darina vie, že mu musí pomôcť. Ale tiež vie, že tentoraz sa s ním rozlúči navždy. Čas beží, Darinu opúšťajú sily, nenachádza u nikoho pomoc, dokonca samotný Phoenix akoby nechcel spoznať pravdu. Porazí láska smrť?


V predošlých troch častiach sa Darine postupne podarilo vyriešiť záhady úmrtia Jonasa, Arizony a Summer a s posledným rozuzlením prichádza tá najťažšia časť misie: Phoenix, ktorého milovala a ktorého by sa ani v tejto chvíli nevzdala. Od jeho smrti uplynul skoro rok a čas sa neustále kráti. Posledná časť veľakrát znamená odpovede na otázky, ktoré sme si počas celej série položili. Na viaceré Maguire odpovie, no niečo si predsa len nechá pre seba. 

Krásni a mŕtvi sa počas devätnástich mesiacov, ktoré strávili s Darinou, postupne menili a vyvíjali. Menil sa i autorkin štýl a vyjadrovacie schopnosti - zatiaľ čo v prvej časti bola Darina nositeľom všetkých zlých ľudských vlastností, v druhej a tretej jej charakter dospel a viacerí z nás si ju obľúbili. Podobne to bolo i s príbehom, nerátajúc štvrtú časť. Darina bola v záverečnom dieli iná, čo však z časti chápem - o chvíľu sa nedobrovoľne vzdá svojej životnej lásky a pošle ju na druhú stranu. Naozaj je toho schopná? 

Autorkin štýl je ako stvorený na oddychové čítanie. Dokáže sa pohrať s napätím, nezdržovať sa zbytočnosťami a celkovo jej diela pôsobia veľmi odľahčene. Pri Phoenixovi som sa ale nemohol zbaviť pocitu, že sa autorka opakuje a viaceré scény sa v kníhe nachádzali na úkor - podľa môjho názoru veľmi krátkeho - epilógu. Ten mohla autorka prepracovať, poprípade vytvoriť s väčším časovým odstupom. Prinajmenšom však mohla vysvetliť až príliš obrazný a metaforický koniec, ktorý každý čitateľ pochopí po svojom. Kniha mi celkovo pripadala o úroveň nižšie v porovnaní s predošlými dvomi - či už celkovou atmosférou, napätím a gradovaním príbehu, ktoré mi v tejto časti trochu chýbalo. 

Pozitívom je, že konečne odhalíme pravdivý príbeh Huntera, jeho súvislosť s Darinou a takisto sa rozvinú a uzavrú osudy ďalších vedľajších postáv. Tak to ale pri posledných dieloch chodí. Krásnych a mŕtvych 4 by som teda rozhodne odporúčil čitateľom, ktorí majú sériu rozčítanú a tým, ktorým sa páčili predošlé diely. Nečakajte ale famózne a napäté vyvrcholenie príbehu. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment.
Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

  1. Skvělá recenze :) knížka na mě doma čeká jako RC od Fragmentu, tak uvidíme jak se bude líbit mi :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le