Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni a mŕtvi 4 - Phoenix (Eden Maguire)

Nie sú živí, no nie sú ani mŕtvi. Sú niečo medzi tým... 

Jonas, Arizona, Summer - všetkým trom mŕtvym spolužiakom pomohla Darina vyriešiť tajomstvo ich smrti, aby ich duše mohli odísť na večnosť v pokoji. Teraz je na rade ten posledný a najdôležitejší: Krásny mŕtvy Phoenix, Darinin chlapec, jej najväčšia láska. Bol dobodaný v bitke na benzínke. Kto je jeho vrah? Darina vie, že mu musí pomôcť. Ale tiež vie, že tentoraz sa s ním rozlúči navždy. Čas beží, Darinu opúšťajú sily, nenachádza u nikoho pomoc, dokonca samotný Phoenix akoby nechcel spoznať pravdu. Porazí láska smrť?


V predošlých troch častiach sa Darine postupne podarilo vyriešiť záhady úmrtia Jonasa, Arizony a Summer a s posledným rozuzlením prichádza tá najťažšia časť misie: Phoenix, ktorého milovala a ktorého by sa ani v tejto chvíli nevzdala. Od jeho smrti uplynul skoro rok a čas sa neustále kráti. Posledná časť veľakrát znamená odpovede na otázky, ktoré sme si počas celej série položili. Na viaceré Maguire odpovie, no niečo si predsa len nechá pre seba. 

Krásni a mŕtvi sa počas devätnástich mesiacov, ktoré strávili s Darinou, postupne menili a vyvíjali. Menil sa i autorkin štýl a vyjadrovacie schopnosti - zatiaľ čo v prvej časti bola Darina nositeľom všetkých zlých ľudských vlastností, v druhej a tretej jej charakter dospel a viacerí z nás si ju obľúbili. Podobne to bolo i s príbehom, nerátajúc štvrtú časť. Darina bola v záverečnom dieli iná, čo však z časti chápem - o chvíľu sa nedobrovoľne vzdá svojej životnej lásky a pošle ju na druhú stranu. Naozaj je toho schopná? 

Autorkin štýl je ako stvorený na oddychové čítanie. Dokáže sa pohrať s napätím, nezdržovať sa zbytočnosťami a celkovo jej diela pôsobia veľmi odľahčene. Pri Phoenixovi som sa ale nemohol zbaviť pocitu, že sa autorka opakuje a viaceré scény sa v kníhe nachádzali na úkor - podľa môjho názoru veľmi krátkeho - epilógu. Ten mohla autorka prepracovať, poprípade vytvoriť s väčším časovým odstupom. Prinajmenšom však mohla vysvetliť až príliš obrazný a metaforický koniec, ktorý každý čitateľ pochopí po svojom. Kniha mi celkovo pripadala o úroveň nižšie v porovnaní s predošlými dvomi - či už celkovou atmosférou, napätím a gradovaním príbehu, ktoré mi v tejto časti trochu chýbalo. 

Pozitívom je, že konečne odhalíme pravdivý príbeh Huntera, jeho súvislosť s Darinou a takisto sa rozvinú a uzavrú osudy ďalších vedľajších postáv. Tak to ale pri posledných dieloch chodí. Krásnych a mŕtvych 4 by som teda rozhodne odporúčil čitateľom, ktorí majú sériu rozčítanú a tým, ktorým sa páčili predošlé diely. Nečakajte ale famózne a napäté vyvrcholenie príbehu. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment.
Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

  1. Skvělá recenze :) knížka na mě doma čeká jako RC od Fragmentu, tak uvidíme jak se bude líbit mi :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyčajný

RECENZIA: Tí, ktorí zlyhali (M. Hjorth, H. Rosenfeldt)

Prvú obeť vraha objavili v opustenej budove školy. Známa televízna hviezda bola priviazaná k stoličke a obrátená tvárou k stene. Na krku mala štítok s nápisom „neprospel“ a v hlave otvor po strele z jatočnej pištole. Na operadle stoličky bol pripevnený niekoľkostranový vedomostný test. Súdiac podľa počtu chybných odpovedí, obeť pravdepodobne zlyhala v najdôležitejšej skúške svojho života. Nebezpečný páchateľ je čoraz odvážnejší, obetí pribúda . Zdá sa, že kriminalisti z Riksmordu majú do činenia s inteligentným, no zjavne chorým človekom , ktorého ženie nenávisť k povrchným idolom súčasnej doby. Lenže dôkazy im chýbajú a stopy unikajú. Žeby kľúčom k objasneniu prípadu bola anonymná osoba, na ktorú Sebastian Bergman náhodou natrafí v chatovacej miestnosti?  Tí, ktorí zlyhali sú v poradí piatou knihou zo série Sebastiana Bergmana , ktorá vyšla v slovenčine. Do jej čítania som sa púšťal s očakávaním, keďže sa mi predošlé diely veľmi páčili . Aj napriek tomu, že patria do kat

Veronica Roth - Divergencia

Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom. Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo...  Veronica Roth je len 23 ročná americká spisovateľka. V tomto veku sa jej však podarilo napísať dielo, ktoré ohúrilo čitateľov celého sveta. Jej debut je číslom jeden v rebríčku fantasy kníh na GoodReads za rok 2011. A majstrovské dielo sa dočkalo aj slovenského prekladu. A