Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Pandemónium (Lauren Oliver)

„Neexistuje žiadne predtým. Je len teraz a to, čo príde potom.“

Po úteku sa Lena ocitá v Divočine a musí sa zmieriť s faktom, že všetko, čo doposiaľ prežila, ľudia, ktorých poznala – to všetko je už len minulosťou a neexistuje žiadne predtým. Tam sa pripojí ku skupine Ilegálov, ktorí majú v úmysle preniknúť do sveta „na druhej strane“, kde sa zúčastnia veľkej ceremónie. Tú usporiadala ABD – Amerika bez delirie – organizácia hlásajúca nevyhnutnosť liečby. Keď na nej však Lena stretáva Juliana, jedného z hlavných rečníkov, chlapca zosobňujúceho všetky hodnoty ABD, ani len netuší, že sa ich osudy skrížia viac, než by si kedy pomyslela.

... a jeden sa zamiluje do druhého, budú mať veľkú svadbu, veľa detí a všetci budú až do smrti šťastní... V bežnom živote možno, no nie v prípade série Lauren Oliverovej. Vo svete, v ktorom je láska považovaná za najväčšiu chorobu - amor delíriu. Príbeh Leny z Delíria plynulo pokračuje v Pandemóniu - avšak úplne iným štýlom, ktorý je pritom tak podobný tomu z prvej knihy. 

Lauren zariskovala. Stavila na nový, odlišný spôsob vyrozprávania príbehu, ktorý je rozdelený na Predtým a  Teraz, pravidelne sa striedajúci po kapitolách. Bol to dobrý krok? Zo začiatku som mal trochu obavy, ktoré však po pár stranách opadli a myslím, že Lauren túto knihu nemohla napísať lepšie. Pandemónium je na pohľad tenšie ako prvá časť - ponúkne ale menej akcie a zvratmi presýtený príbeh než Delírium?? Moja odpoveď znie - rozhodne nie. 

Julian. A Lena. Už to nie je Alex, vďaka ktorému Lena poruší pravidlá a podľahne amor delirii. Ich láska sa dala očakávať už z prvej chvíle. No je im vytúžený happy end súdený? Odpoveďou bude zas a znova veľké NIE. 

Pamätáte si na koniec prvej časti a otvorené ústa, ktoré ho dokonale vystihovali? Pripravte sa na koniec Pandemónia. Ak sa dal vôbec cliffhanger z prvej časti nazvať zvratom, ten z dvojky vynikajúco vystihuje to, čo sa za slovom zvrat skrýva v preklade u Lauren Oliverovej. A tak pekne to spočiatku vyzeralo, vravel som si. Alebo - autorka opäť potvrdila svoj talent a trojka bude epická. Doslova. 

Pandemónium ma prekvapilo. Čo prekvapilo! Po pár stranách ma vtrhlo dovnútra a už viac nepustilo. Podobne ako prvá časť, ponúka veľký príbeh, okorenený akciou a dychberúcimi zvratmi. Skvelý preklad, pútavá obálka a kvalitný príbeh sa podpíšu pod kvalitné čítanie. Však uvidíte sami. 

Moje hodnotenie:
Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcel poďakovať spoločnosti AlbatrosMedia
Knihu si môžete kúpiť v ich e-shope a to na tejto adrese

Komentáre

 1. Mne sa páčila dvojka oveľa viac ako prvý diel a Julianov charakter ma zaujal oveľa viac ako Alex. Som neskutočne zvedavá na pokračovanie - a to som si nemyslela po dočítaní Deliria, že takéto niečo poviem.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som si Delírium zamilovala, no celkom sa obávam pokračovania. Ak tam nebude Alex a ešte sa vyvinie ten ľúbostný trojuholník...bojím sa, že to celú sériu iba zkazí. Inak, pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja už si túto sériu musím konečne prečítať, lebo každý o nej píše samé chvály! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ďakujem za pozitívne zhodnotenie prekladu. :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit