Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Mechanický princ (Cassandra Clare)


Druhá časť série Pekelné stroje
V magickom viktoriánskom Londýne našla Tessa útočisko u Tieňolovcov iba nakrátko. S pomocou príťažlivého samotára Willa a oddaného Jema totiž zisťuje, že Magistrova vojna proti Tieňolovcom je veľmi osobná. Viní ich za dávnu tragédiu, ktorá mu zničila život. Ak chcú odhaliť tajomstvá minulosti, musia preskúmať hmlistý kraj Yorkshire, hrôzostrašné sídlo plné nevypovedaných tajomstiev, špinavé uličky Londýna aj zakliatu plesovú sálu, kde sa Tessa dozvie strašidelnú pravdu o svojom pôvode. Keď sa napokon stretnú s mechanickým démonom, ktorý nesie varovanie pre Willa, uvedomia si, že Magister vie o každom ich kroku. Niekto ich zradil. Hľadanie Magistra a pravdy privádza trojicu do nebezpečenstva a Tessa zisťuje, že láska a lži dokážu otráviť aj to najčistejšie srdce. A jedna otázka stále visí vo vzduchu: Dozvie sa Tessa, kto vlastne je a aká je jej úloha?


Pekelné stroje opäť naštartujú svoje motory
Mechanický princ už nejaký ten piatok rozprestiera svoje krídla v slovenských kníhkupectvách - trbliece sa na niekoľko metrov, žiari a privoláva ku sebe zvedavých čitateľov. Kolobeh Cassandriných knižiek teda opäť pokračuje a ani ja som si ich nechcel nechať ujsť. A bola by to naozaj škoda, pretože Princ je rovnako ako aj všetky predošlé autorkine knihy vynikajúcim čítaním, ale... Predsa len tu je jedno ale. Keby som mal Pekelné stroje porovnať s Nástrojmi smrteľníkov (Mesto kostí a spol.), vyhrali by u mňa Nástroje. Atmoška starodávneho Anglicka je nenahraditeľná, no čo sa týka mňa, viac mi prirástla ku srdcu Clary s Jaceom. Tak či onak sú obe série na veľmi vysokej úrovni a čítajú sa jedna radosť. 

Will vs. Jem
Ľúbostný trojuholník v knihách poväčšine neobľubujem, a preto neskáčem ani meter dvadsať, ak sa v nich vyskytuje. Väčšinou len skritizujem hlavnú postavu, že si nevie vybrať. Čo sa týka Tessy, mal som pocit, že má v hlave jasno a nemyslím si, že do finálne tejto série urobí nejakú hlúposť. Cassandra sa v Mechanickom princovi Willovi venuje oveľa viac, preto si jeho fanúšičky rozhodne prídu na svoje. Keby som opäť mal série porovnať, romantická zápletka (ktorá je neodmysliteľnou súčasťou každej Tieňoloveckej knihy) ma viac zaujala v Nástrojoch smrteľníkov. 

Anglicko a rozprestreté krídla
Ďalším prvkom, bez ktorých by Tieňolovci neboli takí dobrí, sú opisy. Najmä v Pekelných strojoch sa dokázala Cassandra poriadne vyšantiť - atmosféra viktoriánskeho Anglicka v devätnástom storočí vo mne zanechala vynikajúci dojem, pretože sám dejiny veľmi obľubujem. Ďalej by bolo hriechom nespomenúť prebaly kníh, vďaka ktorým nájdete Pekelné stroje v kníhkupectve aj keby ste nechceli. Grafikov z vydavateľstva Slovart musím pochváliť, pretože obálky vyzerajú vynikajúco, skvelo a neviem ešte ako dobre - musíte ich jednoducho vidieť naživo, aby ste si vedeli urobiť vlastný úsudok. 

Zvraty a ďalšie zvraty... jednoducho Tieňolovci
Asi to už bude tak, že každá kniha Cassandry Clare sa neozaobíde bez zvratu na konci poslednej kapitoly. A ako už možno tušíte, jeden vás čaká aj na konci Mechanického princa. Darmo, Cassie sa s nami bude rozhodne hrať až do záverečnej knihy. No aj druhý diel, ktorý býva pre autorov často kritický, prináša veľa tajomstiev, odhalení a 400 stránok vynikajúceho čítania. Pripravte sa na rýchlu jazdu, pretože niektorí z vás možno knižku zhltnú behom jedného dňa. No ako som už spomínal, čo sa týka mňa, v srdci mi viac utkvela séria Nástroje smrteľníkov, preto Mechanickému princovi dávam 4 hviezdičky. Samozrejme - také lepšie :))  

Nakoniec by som veľmi rád poďakoval vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzného výtlačku. 

Komentáre

  1. už som si myslela, že som jediný človek, ktorému sa viac páčili nástroje smrteľníkov :) ale čo sa týka toho obalu, mne sa veľmi teda nepáči (možno je to ale len tým, že ho porovnávam s anglickým, ktorý je naozaj krásny) a k tomu, čo vravíš, že si myslíš, že do finále neurobí žiadnu hlúposť, tak to sa teda nechaj prekvapiť :DD (ale aj tak to samozrejme stojí za to)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...

RECENZIA: Kroniky Narnie (C. S. Lewis)

Prvé vydanie Kroník Narnie , ktorých autorom je C. S. Lewis , vyšlo v pôvodnom jazyku ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy bola séria publikovaná vo viac než dvoch stovkách edícii a získala si srdcia čitateľov po celom svete . Nenadarmo viacero z nich tvrdí, že im Kroniky Narnie pripomínajú detstvo a sú jedným z činiteľov, ktoré toto obdobie ich života výrazne ovplyvnili . Autor jednoducho vytvoril fenomén, ktorý je síce primárne určený pre detských čitateľov , no rovnako si získal aj starších, ktorí v knihách takisto našli to svoje . Pri príležitosti dvadsiateho piateho výročia vydavateľstva Slovart vyšla Narnia v novej edícii. Tentokrát je to zberateľský box, ktorý obsahuje všetkých 7 kníh . S prečítaním spomínanej série som dlhý čas otáľal, no práve vydanie špeciálneho boxu ma presvedčilo o tom, že je ten správny čas sa do série vrhnúť.  "To, čo vidíte a počujete, nezávisí od toho,  kde stojíte, ale aj od toho, akí ste ľudia."  Asi naj...