Preskočiť na hlavný obsah

Liane Moriartyová: "Oddajte sa písaniu vášho príbehu!"

Ak sledujete môj blog, určite ste zopárkrát zachytili meno Liane Moriartyová. Autorke, ktorá má na konte trebárs Manželovo tajomstvo, vyšla pred dvoma dňami v slovenčine ďalšia kniha s podnázvom "Prečo sme sa vlastne rozišli?". Dielo mám už za sebou a páčilo sa mi - veľmi. Viac o mojich pocitoch z knihy nájdete v samotnej recenzii. Moriartyová je austrálska spisovateľka, má 48 rokov a v súčasnosti žije s manželom a dvoma deťmi v Sydney. To je všetko, čo ponúka medailónik autorky na stránke vydavateľstva. Chcete sa však dozvedieť o autorke viac? Pokračujte v čítaní rozhovoru, ktorý sa mi podaril s Moriartyovou uskutočniť. 

Hoci vás už slovenskí čitatelia poznajú ako autorku Manželovho tajomstva, mohli by ste nám prezradiť, o čom rozprávajú vaše diela. Čo je zaujímavé na knihe Prečo sme sa vlastne rozišli? Z akého dôvodu by si ju mali ľudia prečítať? 
Vždy som sa pohrávala s myšlienkou, aké by to bolo posunúť sa v čase a uvidieť samého seba v budúcnosti. Čo by som si myslela o osobe, ktorou by som bola? Páčila by sa mi? Alebo by som bola zaskočená? Chcela som napísať niečo na podobný štýl, avšak vždy som mala problém s logistikou (nemyslím tým uveriteľnosť) cestovania v čase. Raz som čítala príbeh ženy z Veľkej Británie, ktorá stratila niekoľko desaťročí zo svojich spomienok, pričom nedokázala rozpoznať svoje vlastné deti alebo súčasný život. Akoby bola znovu tínedžerom. Uvedomila som si, že strata pamäte je niečo podobné cestovaniu v čase. Prišla som s nápadom napísať príbeh o žene, ktorá stratila desať rokov svojich spomienok po nehode v posilňovni. Myslí si, že má 29, je po uši zamilovaná do svojho manžela a čaká s ním prvé dieťa. V skutočnosti má 39, tri deti a jej manželstvo sa blíži k rozvodu. Ak si myslíte, že tento príbeh znie zaujímavo, mali by ste si ho prečítať! 

Obe vaše knihy (Manželovo tajomstvo, Prečo sme sa vlastne rozišli?) sú založené na rozvrate rodiny. Čo vás inšpirovalo k napísaniu týchto románov? 
Inšpiráciu som nachádzala v každodennom živote - teda v novinových článkoch, blogoch, v televízií či v knihách. Čítam, občas dačo začujem v obchode, inšpiráciu čerpám z príbehov od iných mamičiek na ceste do školy alebo z rodinných tradícii (hoci mám dve sestry, ktoré sú tiež autorky, musím si čo najrýchlejšie uchmatnúť tie najlepšie príbehy), sny, hlášky mojich detí, telefonáty s priateľmi alebo skúsenosti - to všetko mi pomáha pri tvorbe nových kníh

Vaše romány sa veľmi ľahko stali medzi čitateľmi obľúbenými. Prečo podľa vás ľudia (a najmä ženy) radi čítajú o rodinných problémoch? 
Myslím si, že pre ľudí je ľahšie stotožniť sa s takýmito záležitosťami a taktiež sa vžiť do jednotlivých postáv

Ktorá kniha sa vám ľahšie písala - Manželovo tajomstvo alebo Prečo sme sa vlastne rozišli
Obe boli podľa môjho názoru rozličné a nemyslím si, že by sa mi jedna písala ľahšie než tá druhá. 

Niektorí čitatelia označujú váš rozprávačský štýl ako brilantný. Čo by ste poradili začínajúcim autorom, ktorí hľadajú tú správnu cestu? 
To je veľmi milé od kohokoľvek, kto to povie. Moja rada pre žhavých autorov je nemyslieť na nič iné, len na príbeh - nie na to, čo povie vydavateľ, čo spraví z knihy bestseller, či by ste si ju mali vydať sami alebo nie, či by mala mať dva diely (áno) alebo ako sa uistíte, že nikto neukradne vaše nápady (neukradne) - proste sa oddajte písaniu vášho príbehu. Neskôr upravujte, upravuje a upravuje. POTOM a iba potom by ste mali rozmýšľať nad ostatnými vecami

Pracujete v súčasnosti na novej knihe? Mohli by ste nám o tom niečo povedať? 
Stále sa nachádzam na začiatku písania nového príbehu, pričom pri hľadaní nových nápadov iba rozhadzujem rukami... Ďakujem za rozhovor a prajem ti veľa šťastia! 

Aj ja ďakujem autorke za súhlas s rozhovorom a ak sa rozhodnete knihu si prečítať, dúfam, že sa vám bude páčiť. Kúpiť si ju môžete na tejto adrese. Do čítania, kamoši! :-)

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...

RECENZIA: Kroniky Narnie (C. S. Lewis)

Prvé vydanie Kroník Narnie , ktorých autorom je C. S. Lewis , vyšlo v pôvodnom jazyku ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy bola séria publikovaná vo viac než dvoch stovkách edícii a získala si srdcia čitateľov po celom svete . Nenadarmo viacero z nich tvrdí, že im Kroniky Narnie pripomínajú detstvo a sú jedným z činiteľov, ktoré toto obdobie ich života výrazne ovplyvnili . Autor jednoducho vytvoril fenomén, ktorý je síce primárne určený pre detských čitateľov , no rovnako si získal aj starších, ktorí v knihách takisto našli to svoje . Pri príležitosti dvadsiateho piateho výročia vydavateľstva Slovart vyšla Narnia v novej edícii. Tentokrát je to zberateľský box, ktorý obsahuje všetkých 7 kníh . S prečítaním spomínanej série som dlhý čas otáľal, no práve vydanie špeciálneho boxu ma presvedčilo o tom, že je ten správny čas sa do série vrhnúť.  "To, čo vidíte a počujete, nezávisí od toho,  kde stojíte, ale aj od toho, akí ste ľudia."  Asi naj...