Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Život jedna báseň (Colleen Hooverová)

Život jedna báseň je emotívnou knižkou a Colleen Hooverová ma opäť nesklamala: napísala príbeh, ktorý si vás svojou atmosférou veľmi ľahko získa. A to som si myslel, že nič lepšie ako román Beznádejná už nenapísať nemôže. Hlboko som sa mýlil - pretože Hooverová mi opäť raz zlomila srdce. 

Tí, ktorí autorku nepoznajú a nečítali ani predošlé Hooverovej knihy (sériu Beznádejná či Maybe Someday), by mohli len ťažko uveriť, že i kniha s jednoduchých námetom mi dokázala vyraziť dych. Život jedna báseň totiž nie je ničím zložitým - milovaný otec Layken zomrel a ona je z finančných dôvodov nútená presťahovať sa spoločne s  mamou a bratom do Michiganu. Nové mesto však prináša aj nové možnosti - a ona sa po prvýkrát poriadne zamiluje. Osud však nie vždy hrá do karát a Layken čelí mnohým prekážkam.

Na Hooverovej knihách sa mi páči to, s akou ľahkosťou autorka podáva celý príbeh. Jej štylistika je mi veľmi príjemná a knihy sa naozaj dobre čítajú. Podobne ako pri Beznádejnej, aj v tomto príbehu autorka hrala na city. Hoci nikdy nešlo o zložitú dejovú líniu, Hooverová ma dokázala upútať a urobiť na mňa veľmi dobrý dojem. Život jedna báseň bola jednoducho jedna veľká jazda, od ktorej som sa nemohol odtrhnúť.

"Život niekedy nechce ustúpiť. 
Jednoducho sa vám postaví do cesty."

Neraz sa vravieva, že pomocou poézie dokáže človek vyjadriť všetko - a ak ste chalanom, ktorý obľubuje básne, u dievčaťa ste "varení a pečení". Možno aj preto si Will s Layken padli do oka - hoci je medzi nimi vekový rozdiel. Poézia hrá v knihe Život jedna báseň neodmysliteľnú rolu a takzvané slamovanie sa stalo vášňou oboch hlavných postáv. Práve vďaka týmto atypickým básniam je dielo nezvyčajné a určite aj originálne. Kniha sa teda stáva všestrannejšou a vhodnou pre širokú škálu čitateľov. Colleen Hooverová je pre mňa jednou z najobľúbenejších autoriek a každým dielom ma v tom ešte väčšmi utvrdzuje. Ak teda hľadáte vhodný vianočný darček alebo máte radi niečo jednoduché a dojímavé, vsaďte práve na Život jedna báseň

Veľmi ma potešilo, že vydavateľstvo YOLi sa rozhodlo pre vlastnú obálku. Pokým som sa do knihy nezačítal, nerozumel som tej pôvodnej, no i s odstupom času sa mi oveľa viac páči tá naša - pre svoju mladosť, farebnosť a pestrosť. Rovnako treba pochváliť aj preklad, ktorý bol v tomto prípade dozaista náročnejší než pri iných knihách. Ťažko sa kritizuje, keď vám kniha vyrazí dych. Zasmejete sa pri nej, možno si občas poplačete a zamyslíte sa nad príbehom. Alebo budete listovať ako diví, pretože nestihnete vnímať, čo sa vám odohráva pred očami. To na Hooverovej milujem najväčšmi: silné emócie, premyslený a prepracovaný príbeh a jednoduchosť, ktorá ma vždy dokáže prekvapiť. Tlieskam tomuto výnimočnému dielu a už teraz viem, o ktorej knihe budem rozprávať na každom kroku. Nech sa páči! :)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Život jedna báseň si môžete objednať napríklad na tejto adrese.

Komentáre

  1. Knížku som čítala v angličtine a tiež sa mi veľmi páčila. Hlavne slamovanie ma ohromilo a dokonca som si začala v hlave vymýšľať podobné básne =D.

    Slovenský názov je .... povedzme že sa mi nepáči =D ale som rada že si ju budú môcť prečítať aj ostatný. A obálka je fajn, veľmi podobný námet ako originál no pritom iná.

    Rozhodne neľutujem že som si vybrala jazero namiesto mora =D.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit