Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šok z pádu (Nathan Filer)

Dielo Nathana Filera v čitateľoch vzbudilo širokú škálu emócií. Zatiaľ čo niektorí nad ním iba krútia hlavou, ostatní ho považujú za to najlepšie, s čím sa kedy stretli. Významná literárna cena Costa Book Award, ktorú Šok z pádu získal, však hovorí v prospech románu - a preto som sa rozhodol nazrieť do tohto príbehu aj ja. Čo si o ňom myslím? 

Pre Matta znamenal jeho brat Simon všetko. Potom však nečakane zomrel a u hlavnej postavy naplno prepukne schizofrénia. Simon sa svojmu bratovi prihovára aj po smrti - a stále ovplyvňuje život svojej rodiny. V prípade, že vám posledné vety pripadali tak trochu pritiahnuté za vlasy, knihu ste dokonale odhadli. Rozhodne v tomto prípade nepôjde o obyčajné čítanie. Práve naopak. Šok z pádu je výnimočné dielo - a hoci netvrdím, že mi zo spomínanej knihy spadla sánka, niečo podobné som nikdy v živote nečítal. Očakával som netradičný román, ktorý rozpráva o duševnej pliage (pretože iné pomenovanie si táto choroba nezaslúži) a ktorý možno bude iný od ostatných. Nathan Filer však vytvoril niečo, pri čom strácam slová - a čo nedokážem ani pomenovať. 

"Akoby každý z nás mal akúsi stenu, ktorá oddeľuje naše sny 
od reality, ale v tej mojej sú pukliny. Niekedy sa stena zrúti 
úplne. Práve vtedy prichádzajú nočné mory."
 
Poznáte ten pocit pri čítaní, keď sa vám zdá, že všetkému rozumiete a viete o všetkých súvislostiach v príbehu. Potom ale príde moment, ktorý vás zhodí z pomyselnej stoličky a vy odrazu neviete, kde ste sa ocitli. Presne to sa mi stalo pri čítaní daného románu. Akoby jeho názov doslovne vyjadroval to, čo sa odohrávalo v mojej hlave pri listovaní stránok. Príbeh je písaný chaotickým spôsobom a neraz som mal pocit, že ani samotný autor nevie, čo chce vlastne povedať. Zároveň však vytvára atmosféru nedopovedaného, tajomného a tým dokonale opisuje hlavnú postavu. Ani on totiž nevie, čo je správne - a čo sa v skutočnosti deje. A hoci je to bizarný spôsob, túži, aby ste sa stali súčasťou príbehu a pochopili to, čo sa vlastne pochopiť nedá. 

Filer popritom využíva všetky ďalšie spôsoby, len aby ste sa do príbehu dostatočne vžili. Ukazuje vám záznamy, ktoré verne kopírujú tie od psychiatrov, zasväcuje vás informáciami, ktoré by nemali byť vypovedané - no v skutočnosti sa iba snaží vytvoriť vám v hlave zmätok. Možno budete mať v danej chvíli chuť knihu odložiť a nikdy sa ku nej nevrátiť. A možno bude práve toto dielo tým, ktoré vám otvorí oči - a ktoré vám dá príležitosť vnímať svet naokolo iným spôsobom. Moje pocity z tohto čítania sú však veľmi neurčité a sám neviem, čo si mám o príbehu myslieť. Som si ale istý tým, že si túto knihu po čase opäť prečítam. 

"Kreslenie je spôsob, ako sa dostať niekam inam."

Šok z pádu dokáže byť v určitých momentoch naozaj šokujúci - a síce to nie je kniha pre každého, mal by si ju prečítať ten, kto túži zistiť niečo viac o ľudskej mysli, a tom, ako veľmi dokáže duševná porucha alebo strata blízkeho ovplyvniť náš život. Nathan Filer pre mňa v tejto chvíli ostáva nepochopeným autorom - avšak som si istý, že o pár rokov budem jeho dielo vnímať úplne inak. Ak som vás presvedčil o tom, že si knihu chcete prečítať, váš ďalší krok by mal smerovať na túto adresu. Verím, že to nebudete ľutovať.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu PreŠkoly.sk

Komentáre

  1. Ja som tú knihu začala čítať a odložila som ju do poličky. Toho chaosu na mňa bolo veľa. Po tvojej recenzii mám pocit, že ju znova vyberiem. Neviem prečo, ale mám pocit, že toto nebude posledný krát čo ju budem čítať.
    Pekná recenzia :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

EXKLUZÍVNE: Druhá kapitola z EXPERIMENTU

Včera vypuklo na facebooku masové šialenstvo v podobe správy, že peckový EXPERIMENT od Veronicy Roth - autorky kníh Divergencia a Rezistencia - sa už v najbližších dňoch objaví v kníhkupectvách (na regáli so špeci plagátikom, ktorý môžete vidieť na obrázku) - teda necelé 2 týždne pred plánovaným vydaním. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili malú akcošku v podobe niekoľkých ukážok, postupne uverejňovaných na našich blogoch. Včera ste si mohli prečítať na blogu Luce   prvú kapitolu , dnes sa pre zmenu u mňa začítate do pokračovania.  A aby ste boli v obraze, pripájam aj slovenskú anotáciu a krásnu farebnú obálku.  Nezabudnite, že každý deň  pribudne nová kapitola,  stačí len ostať v strehu a sledovať  SlovartBookLab a slovenské knižné blogy!  Dystopické sci-fi. Najočakávanejšia a najšokujúcejšia kniha roku 2013! Romány Divergencia a Rezistencia vtiahli čitateľov do mrazivo realistického postapokalyptického sveta. Teraz nasta...

Mesačná chvastačka za november

November je mesiac, na ktorý nikdy nezabudnem. Veď nenadarmo už roky traduje výrok Navždy sa zachová v pamäti stužková ... Tento mesiac prišiel rad aj na mňa a už nejaký ten piatok nosím hrdo na bunde zelenú stužku , ktorá mi neustále pripomína, že sa pomaly ale isto budem uberať akademickým smerom. Ale o tom potom... Späť k mesačnej chvastačke , ktorú usporadúva Judit . Práve kvôli spomínanej stužkovej bol tento mesiac úplne iný než tie ostatné a na čítanie kníh mi ostalo len veľmi malo času. Prvú polovicu novembra sme totiž strávili nácvikom čísel (ktorých bolo naozaj veľa - veď len ja som figuroval v piatich z nich a okrem toho som celú stužkovú spolu so spolužiačkou moderoval) alebo učením  sa na množstvo písomiek. Čas, ktorý mi ostal, som sa snažil venovať knihám, ktoré na mňa čakali ešte z minulých mesiacov . Dnes už môžem spokojne povedať, že som si našiel čas na každú z nich. Už len publikovať recenzie. :-) Čo sa týka prírastkov, do knižnice mi pribudla iba je...