Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šok z pádu (Nathan Filer)

Dielo Nathana Filera v čitateľoch vzbudilo širokú škálu emócií. Zatiaľ čo niektorí nad ním iba krútia hlavou, ostatní ho považujú za to najlepšie, s čím sa kedy stretli. Významná literárna cena Costa Book Award, ktorú Šok z pádu získal, však hovorí v prospech románu - a preto som sa rozhodol nazrieť do tohto príbehu aj ja. Čo si o ňom myslím? 

Pre Matta znamenal jeho brat Simon všetko. Potom však nečakane zomrel a u hlavnej postavy naplno prepukne schizofrénia. Simon sa svojmu bratovi prihovára aj po smrti - a stále ovplyvňuje život svojej rodiny. V prípade, že vám posledné vety pripadali tak trochu pritiahnuté za vlasy, knihu ste dokonale odhadli. Rozhodne v tomto prípade nepôjde o obyčajné čítanie. Práve naopak. Šok z pádu je výnimočné dielo - a hoci netvrdím, že mi zo spomínanej knihy spadla sánka, niečo podobné som nikdy v živote nečítal. Očakával som netradičný román, ktorý rozpráva o duševnej pliage (pretože iné pomenovanie si táto choroba nezaslúži) a ktorý možno bude iný od ostatných. Nathan Filer však vytvoril niečo, pri čom strácam slová - a čo nedokážem ani pomenovať. 

"Akoby každý z nás mal akúsi stenu, ktorá oddeľuje naše sny 
od reality, ale v tej mojej sú pukliny. Niekedy sa stena zrúti 
úplne. Práve vtedy prichádzajú nočné mory."
 
Poznáte ten pocit pri čítaní, keď sa vám zdá, že všetkému rozumiete a viete o všetkých súvislostiach v príbehu. Potom ale príde moment, ktorý vás zhodí z pomyselnej stoličky a vy odrazu neviete, kde ste sa ocitli. Presne to sa mi stalo pri čítaní daného románu. Akoby jeho názov doslovne vyjadroval to, čo sa odohrávalo v mojej hlave pri listovaní stránok. Príbeh je písaný chaotickým spôsobom a neraz som mal pocit, že ani samotný autor nevie, čo chce vlastne povedať. Zároveň však vytvára atmosféru nedopovedaného, tajomného a tým dokonale opisuje hlavnú postavu. Ani on totiž nevie, čo je správne - a čo sa v skutočnosti deje. A hoci je to bizarný spôsob, túži, aby ste sa stali súčasťou príbehu a pochopili to, čo sa vlastne pochopiť nedá. 

Filer popritom využíva všetky ďalšie spôsoby, len aby ste sa do príbehu dostatočne vžili. Ukazuje vám záznamy, ktoré verne kopírujú tie od psychiatrov, zasväcuje vás informáciami, ktoré by nemali byť vypovedané - no v skutočnosti sa iba snaží vytvoriť vám v hlave zmätok. Možno budete mať v danej chvíli chuť knihu odložiť a nikdy sa ku nej nevrátiť. A možno bude práve toto dielo tým, ktoré vám otvorí oči - a ktoré vám dá príležitosť vnímať svet naokolo iným spôsobom. Moje pocity z tohto čítania sú však veľmi neurčité a sám neviem, čo si mám o príbehu myslieť. Som si ale istý tým, že si túto knihu po čase opäť prečítam. 

"Kreslenie je spôsob, ako sa dostať niekam inam."

Šok z pádu dokáže byť v určitých momentoch naozaj šokujúci - a síce to nie je kniha pre každého, mal by si ju prečítať ten, kto túži zistiť niečo viac o ľudskej mysli, a tom, ako veľmi dokáže duševná porucha alebo strata blízkeho ovplyvniť náš život. Nathan Filer pre mňa v tejto chvíli ostáva nepochopeným autorom - avšak som si istý, že o pár rokov budem jeho dielo vnímať úplne inak. Ak som vás presvedčil o tom, že si knihu chcete prečítať, váš ďalší krok by mal smerovať na túto adresu. Verím, že to nebudete ľutovať.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu PreŠkoly.sk

Komentáre

  1. Ja som tú knihu začala čítať a odložila som ju do poličky. Toho chaosu na mňa bolo veľa. Po tvojej recenzii mám pocit, že ju znova vyberiem. Neviem prečo, ale mám pocit, že toto nebude posledný krát čo ju budem čítať.
    Pekná recenzia :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš