Preskočiť na hlavný obsah

Keď smolu strieda šťastie | recenzia knihy Šťastný zoznam (Rachael Lippincottová)

Rachael Lippincott viacerí z nás poznajú najmä vďaka knihám pre mladých, ktoré napísala v spoluautorstve s Mikki DaughtryTobiasom Iaconisom – ako napríklad román Po celý čas či titul Na pár krokov. Čitateľov si získali najmä pre svoju autentickosť a rovnako aj pre ponaučenia, ktoré do príbehov vložili. V Šťastnom zozname, horúcej novinke vydavateľstva Ikar, však Rachael Lippincott po prvýkrát vystupuje sama – a predstavuje nám zoznam, ktorý môže byť kľúčom ku šťastiu mladej Emily.


Emily mala odjakživa šťastie. No odkedy jej umrela mama, nadobudla pocit, že sa jej lepí smola na päty. Rozišla sa s priateľom, kamaráti na ňu zanevreli a otec si už nemôže dovoliť dom, v ktorom vyrastala. Mama jej veľmi chýba a každým dňom spomienky na ňu blednú. Jedného dňa nájde mamin zoznam dvanástich prianí z maturitného ročníka. Emily v ňom vidí spôsob, ako sa k nej znovu priblížiť. Ak však chce predsavzatia zvládnuť, potrebuje pomoc. A tú jej ponúkne kamarátka Blake. Kým Blake a Emily spoločne plnia jednu úlohu za druhou, ich puto sa prehlbuje. Emily má pocit, že sa na ňu opäť usmieva šťastie, no zároveň sa o sebe dozvedá niečo, s čím sa už mame nestihla zdôveriť. (zdroj: anotácia, upravené)

Keby ste dnes zašli do kníhkupectva, pravdepodobne by ste tam objavili tucet kníh, ktoré rozprávajú príbeh letnej lásky. Jej nachádzanie a strácanie, chvíľkové vzplanutia, ktoré (bohužiaľ) často končia spolu s týmto ročným obdobím. Keďže však diela uvedenej americkej autorky dobre poznám, rozhodol som sa dať Šťastnému zoznamu šancu. A vôbec to neľutujem! Princíp strácania a nachádzania môžeme nájsť aj v tomto románe, no líši sa kontextom. Emily prišla o svoju mamu a má pocit, že jej s ňou ostáva čoraz menej spomienok. Svetlo nádeje objaví v druhej hlavnej postave, Blake, s ktorou si veľmi dobre rozumie. Nachádza v nej niečo, čo jej tak veľmi chýbalo – oporu a porozumenie. 

Oceňujem štýl autorky, ktorým veľmi citlivo opisovala náročné témy, akými sú vnútorný boj postavy so svojimi citmi či hľadanie vlastného miesta vo svete. Často je to aj klamanie samého seba s cieľom potešiť svojich blízkych, zabúdajúc na vlastné šťastie. Rachael Lippincott vložila do príbehu nefalšované emócie, vďaka čomu si ma naozaj získala.

„Prvý raz po rokoch, tak ďaleko od toho všetkého, sa cítim slobodná. Slobodná od očakávaní a tlaku, obáv a najhorších scenárov, rozbitých priateľstiev a maturitného ročníka a celého mesta, ktoré si myslí, že vás pozná.“

Nemožno tvrdiť, že Emily počas svojej cesty neurobila žiadne chyby. Klamal by som, ak by som povedal, že ma niektoré jej rozhodnutia nenahnevali. No zohľadňujúc vek jej musíme každú z chýb odpustiť. Bolo by hlúpe tváriť sa, že sme rovnaké chyby nezažili aj my sami. Blake na mňa spočiatku pôsobila tajomne a nevedel som, čo od nej môžem čakať. Pravdepodobne je to tým, že nám autorka neumožnila pozrieť sa na príbeh z jej perspektívy. Verím však, že na to mala svoj dôvod. 

Anotácia knihy Šťastný zoznam sľubuje, že pôjde o dojemný príbeh hľadania pravej lásky. Poukazuje tiež na to, aké dôležité je mať vo svojom živote milujúcich a chápavých rodičov, ktorí sú pre svoje deti vzorom. Aj keď som o niekoľko rokov starší než hrdinky tohto románu, úprimne som si ho užil. Ak vás Šťastný zoznam zaujal, určite mu dajte šancu.

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť