Preskočiť na hlavný obsah

Keď smolu strieda šťastie | recenzia knihy Šťastný zoznam (Rachael Lippincottová)

Rachael Lippincott viacerí z nás poznajú najmä vďaka knihám pre mladých, ktoré napísala v spoluautorstve s Mikki DaughtryTobiasom Iaconisom – ako napríklad román Po celý čas či titul Na pár krokov. Čitateľov si získali najmä pre svoju autentickosť a rovnako aj pre ponaučenia, ktoré do príbehov vložili. V Šťastnom zozname, horúcej novinke vydavateľstva Ikar, však Rachael Lippincott po prvýkrát vystupuje sama – a predstavuje nám zoznam, ktorý môže byť kľúčom ku šťastiu mladej Emily.


Emily mala odjakživa šťastie. No odkedy jej umrela mama, nadobudla pocit, že sa jej lepí smola na päty. Rozišla sa s priateľom, kamaráti na ňu zanevreli a otec si už nemôže dovoliť dom, v ktorom vyrastala. Mama jej veľmi chýba a každým dňom spomienky na ňu blednú. Jedného dňa nájde mamin zoznam dvanástich prianí z maturitného ročníka. Emily v ňom vidí spôsob, ako sa k nej znovu priblížiť. Ak však chce predsavzatia zvládnuť, potrebuje pomoc. A tú jej ponúkne kamarátka Blake. Kým Blake a Emily spoločne plnia jednu úlohu za druhou, ich puto sa prehlbuje. Emily má pocit, že sa na ňu opäť usmieva šťastie, no zároveň sa o sebe dozvedá niečo, s čím sa už mame nestihla zdôveriť. (zdroj: anotácia, upravené)

Keby ste dnes zašli do kníhkupectva, pravdepodobne by ste tam objavili tucet kníh, ktoré rozprávajú príbeh letnej lásky. Jej nachádzanie a strácanie, chvíľkové vzplanutia, ktoré (bohužiaľ) často končia spolu s týmto ročným obdobím. Keďže však diela uvedenej americkej autorky dobre poznám, rozhodol som sa dať Šťastnému zoznamu šancu. A vôbec to neľutujem! Princíp strácania a nachádzania môžeme nájsť aj v tomto románe, no líši sa kontextom. Emily prišla o svoju mamu a má pocit, že jej s ňou ostáva čoraz menej spomienok. Svetlo nádeje objaví v druhej hlavnej postave, Blake, s ktorou si veľmi dobre rozumie. Nachádza v nej niečo, čo jej tak veľmi chýbalo – oporu a porozumenie. 

Oceňujem štýl autorky, ktorým veľmi citlivo opisovala náročné témy, akými sú vnútorný boj postavy so svojimi citmi či hľadanie vlastného miesta vo svete. Často je to aj klamanie samého seba s cieľom potešiť svojich blízkych, zabúdajúc na vlastné šťastie. Rachael Lippincott vložila do príbehu nefalšované emócie, vďaka čomu si ma naozaj získala.

„Prvý raz po rokoch, tak ďaleko od toho všetkého, sa cítim slobodná. Slobodná od očakávaní a tlaku, obáv a najhorších scenárov, rozbitých priateľstiev a maturitného ročníka a celého mesta, ktoré si myslí, že vás pozná.“

Nemožno tvrdiť, že Emily počas svojej cesty neurobila žiadne chyby. Klamal by som, ak by som povedal, že ma niektoré jej rozhodnutia nenahnevali. No zohľadňujúc vek jej musíme každú z chýb odpustiť. Bolo by hlúpe tváriť sa, že sme rovnaké chyby nezažili aj my sami. Blake na mňa spočiatku pôsobila tajomne a nevedel som, čo od nej môžem čakať. Pravdepodobne je to tým, že nám autorka neumožnila pozrieť sa na príbeh z jej perspektívy. Verím však, že na to mala svoj dôvod. 

Anotácia knihy Šťastný zoznam sľubuje, že pôjde o dojemný príbeh hľadania pravej lásky. Poukazuje tiež na to, aké dôležité je mať vo svojom živote milujúcich a chápavých rodičov, ktorí sú pre svoje deti vzorom. Aj keď som o niekoľko rokov starší než hrdinky tohto románu, úprimne som si ho užil. Ak vás Šťastný zoznam zaujal, určite mu dajte šancu.

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te

Vydajte sa na výlet do minulosti | recenzia knihy Vražda v Mena House (Erica Ruth Neubauer)

Americká autorka Erica Ruth Neubauer strávila jedenásť rokov v armáde a dva roky pracovala ako policajtka. Niet sa čomu čudovať, že našla záľubu v písaní detektívnych príbehov. Vražda v Mena House  (2020) je jej debutový román a zároveň aj prvá časť série Prípady Jane  Wunderlyovej , ktorá sa v angličtine tento rok dočká už piateho pokračovania.  Vitajte v luxusnom hoteli Mena House – žiarivom klenote v rozpálenom centre Káhiry! Schádzajú sa tu bohatí cestovatelia z celého sveta, aby vďaka noblesným večierkom zabudli na dozvuky prvej svetovej vojny. V tieni paliem a múrov hotela však na prominentných hostí číha nebezpečenstvo... Píše sa rok 1926 a mladá vdova Jane Wunderlyová sa vyberie s tetou Millie na dovolenku do Egypta. Nevyhne sa spoločnosti príťažlivého pána Redversa , na ktorom jej však čosi nesedí. A nielen na ňom. Zdá sa, že viacerí hostia v hoteli čosi skrývajú. Patrí k nim aj Anna Staintonová , ktorá na seba nechtiac strhne všetku pozornosť v okamihu, keď sa ocitne nad mŕ