Preskočiť na hlavný obsah

Keď smolu strieda šťastie | recenzia knihy Šťastný zoznam (Rachael Lippincottová)

Rachael Lippincott viacerí z nás poznajú najmä vďaka knihám pre mladých, ktoré napísala v spoluautorstve s Mikki DaughtryTobiasom Iaconisom – ako napríklad román Po celý čas či titul Na pár krokov. Čitateľov si získali najmä pre svoju autentickosť a rovnako aj pre ponaučenia, ktoré do príbehov vložili. V Šťastnom zozname, horúcej novinke vydavateľstva Ikar, však Rachael Lippincott po prvýkrát vystupuje sama – a predstavuje nám zoznam, ktorý môže byť kľúčom ku šťastiu mladej Emily.


Emily mala odjakživa šťastie. No odkedy jej umrela mama, nadobudla pocit, že sa jej lepí smola na päty. Rozišla sa s priateľom, kamaráti na ňu zanevreli a otec si už nemôže dovoliť dom, v ktorom vyrastala. Mama jej veľmi chýba a každým dňom spomienky na ňu blednú. Jedného dňa nájde mamin zoznam dvanástich prianí z maturitného ročníka. Emily v ňom vidí spôsob, ako sa k nej znovu priblížiť. Ak však chce predsavzatia zvládnuť, potrebuje pomoc. A tú jej ponúkne kamarátka Blake. Kým Blake a Emily spoločne plnia jednu úlohu za druhou, ich puto sa prehlbuje. Emily má pocit, že sa na ňu opäť usmieva šťastie, no zároveň sa o sebe dozvedá niečo, s čím sa už mame nestihla zdôveriť. (zdroj: anotácia, upravené)

Keby ste dnes zašli do kníhkupectva, pravdepodobne by ste tam objavili tucet kníh, ktoré rozprávajú príbeh letnej lásky. Jej nachádzanie a strácanie, chvíľkové vzplanutia, ktoré (bohužiaľ) často končia spolu s týmto ročným obdobím. Keďže však diela uvedenej americkej autorky dobre poznám, rozhodol som sa dať Šťastnému zoznamu šancu. A vôbec to neľutujem! Princíp strácania a nachádzania môžeme nájsť aj v tomto románe, no líši sa kontextom. Emily prišla o svoju mamu a má pocit, že jej s ňou ostáva čoraz menej spomienok. Svetlo nádeje objaví v druhej hlavnej postave, Blake, s ktorou si veľmi dobre rozumie. Nachádza v nej niečo, čo jej tak veľmi chýbalo – oporu a porozumenie. 

Oceňujem štýl autorky, ktorým veľmi citlivo opisovala náročné témy, akými sú vnútorný boj postavy so svojimi citmi či hľadanie vlastného miesta vo svete. Často je to aj klamanie samého seba s cieľom potešiť svojich blízkych, zabúdajúc na vlastné šťastie. Rachael Lippincott vložila do príbehu nefalšované emócie, vďaka čomu si ma naozaj získala.

„Prvý raz po rokoch, tak ďaleko od toho všetkého, sa cítim slobodná. Slobodná od očakávaní a tlaku, obáv a najhorších scenárov, rozbitých priateľstiev a maturitného ročníka a celého mesta, ktoré si myslí, že vás pozná.“

Nemožno tvrdiť, že Emily počas svojej cesty neurobila žiadne chyby. Klamal by som, ak by som povedal, že ma niektoré jej rozhodnutia nenahnevali. No zohľadňujúc vek jej musíme každú z chýb odpustiť. Bolo by hlúpe tváriť sa, že sme rovnaké chyby nezažili aj my sami. Blake na mňa spočiatku pôsobila tajomne a nevedel som, čo od nej môžem čakať. Pravdepodobne je to tým, že nám autorka neumožnila pozrieť sa na príbeh z jej perspektívy. Verím však, že na to mala svoj dôvod. 

Anotácia knihy Šťastný zoznam sľubuje, že pôjde o dojemný príbeh hľadania pravej lásky. Poukazuje tiež na to, aké dôležité je mať vo svojom živote milujúcich a chápavých rodičov, ktorí sú pre svoje deti vzorom. Aj keď som o niekoľko rokov starší než hrdinky tohto románu, úprimne som si ho užil. Ak vás Šťastný zoznam zaujal, určite mu dajte šancu.

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v

Deborah Harkness - Príbeh čarodejnice (recenzia)

MÁGIA ZAKÁZANEJ LÁSKY  MEDZI UPÍROM A ČARODEJNICOU V HLBINÁCH ČASU... Vedkyňa Diana Bishopová si počas výskumu v oxfordskej Bodleianskej knižnici nevedomky vyžiada zakliaty alchymistický rukopis. Diana pochádza zo starobylého, významného čarodejníckeho rodu, no sama nechce mať nič spoločné s čarodejníctvom, zanevrela naň po smrti svojich rodičov. Preto po zbežnom nahliadnutí a pár poznámkach vráti knihu do skladu. Jej objav však spôsobí nebývalý rozruch vo svete bytostí a do knižnice sa nahrnie horda démonov, čarodejníc a upírov. Diana totiž náhodou natrafila na žiadaný, stáročia stratený poklad – a je jediná, ktorej sa podarilo prelomiť jeho zaklínadlo. Hlavnou hrdinky tejto Young Adult novinky je tridsaťsedem ročná historička Diana Bishopová. Konečne je to dospelá žena a nie „usoplená, dospievajúca puberťáčka“, ktorá sama nevie, čo vlastne chce. Knižku som si vybral podľa lákavej anotácie a veľmi dobrých recenzii na Martinuse (deväť ľudí z deviatich dalo knihe navyš

Pravda alebo odvaha? | recenzia knihy Ďalší na rade (Karen M. McManusová)

Odkedy sa Štvorka z Bayview očistila od podozrenia zo Simonovej vraždy, objavilo sa viacero pokusov o oživenie jeho povestného Klebetníka. Nikto však nevedel zneužívať citlivé informácie tak ako on. Až doteraz. Simon je mŕtvy, no ktosi  pokračuje v jeho odkaze. A prichádza s úplne novými pravidlami. Tentoraz nejde o aplikáciu, ale o hru PRAVDA ALEBO ODVAHA. Neznáma osoba vyzýva vybraných študentov, aby sa rozhodli pre jednu z možností. Ak si zvolia pravdu, vyzradí o nich chúlostivú klebetu. Ak si vyberú odvahu, čaká ich náročná úloha . Iná možnosť neexistuje. Hráči o sebe nerozhodujú. Prvá na rade je Phoebe. Kto sa rozhodne nehrať, volí si pravdu . Tá o Phoebe nie je pekná. Ďalšou v hľadáčiku je Maeve. Žiaľ, mala byť múdrejšia. Vždy si treba vybrať odvahu. Pozvanie príde aj Knoxovi, ďalšiemu z partie, no vtedy sa už hra škaredo zvrtne. Karen M. McManusovej vyšli v slovenčine už dve knihy pre mladých – Jeden z nás klame  a Nechaj si to pre seba . Tretia, ktorá vyšla vo vydavate