Preskočiť na hlavný obsah

Ten najlepší posledný deň | recenzia knihy Na konci umrú ako prví (Adam Silvera)


Premýšľali ste už niekedy nad tým, kedy zomriete? Pravdepodobne by ste klamali tvrdiac, že nie. V paralelnom svete Adama Silveru existuje Linka smrti, ktorá registrovaným užívateľom sľubuje telefonát v deň ich smrti. Akokoľvek bizarne to môže znieť, cieľ linky je jasný ­­– a to umožniť Podenkám, aby svoj posledný deň prežili naplno.

Na konci umrú ako prví je prequel k románu Na konci obaja naozaj umrú, ktorý v slovenskom preklade vyšiel ešte v roku 2018. Odohráva sa 6 rokov pred udalosťami z prvej knihy a sleduje úplný začiatok Linky smrti – a osudy mladých chlapcov Oriona a Valentina

Orion má vážne ochorenie srdca a už niekoľko rokov čaká, kým mu niekto povie, kedy zomrie. Prihlási sa preto na Linku smrti a je pripravený naplno žiť. Mladému Valentinovi, ktorý rozbieha svoju modelingovú kariéru, ani nenapadlo, že by mu mohli z linky zavolať. Práve sa presťahoval do New Yorku a svoj nový život chce odštartovať na párty. Orion a Valentino sa stretnú na Times Square, kde sa práve spúšťa Linka smrti, a okamžite pocítia hlboké spojenie. Telefonát im však zmení život navždy. Jeden z nich má v ten deň zomrieť, druhý nie. Nevedia, ako sa ich deň skončí, no jedno je isté – chcú ho prežiť spolu. (zdroj: anotácia, upravené)

„Linka smrti mi zaistí, že už nikdy neprešvihnem rozlúčku. Teda šancu rozlúčiť sa. Viem a v hĺbke duše cítim, že nemám veľa času. Kým môžem, musím ešte stihnúť veľa prvých a možno aj posledných chvíľ.“

Téma smrti sa stala ústredným motívom viacerých kníh amerického autora Adama Silveru – a to nielen v uvedenej sérii, ale rovnako aj v románoch History Is All You Left Me či More Happy Than Not. Jeho príbehy si ma získali svojou priamočiarosťou, realistickým vykreslením charakterov a emócií, no rovnako aj posolstvami, ktoré do svojich kníh vložil. Na konci umrú ako prví nie je žiadnou výnimkou a ak môžem knihu s odstupom času porovnať s prvým dielom tejto série, urobila na mňa ešte lepší dojem než jej predchodkyňa. A to je čo povedať!

Skutočnosť, že sa už pri čítaní anotácie dozviete, že kniha skončí tragédiou, značne ovplyvní váš čitateľský zážitok. Román obsahoval niekoľko krásnych momentov, ktoré sa mi podarilo prežiť s hlavnými postavami. Ich odhodlanie užívať si život naplno, dychtivosť a vášeň, ktorú vkladali do každej chvíle, sú slovami len ťažko opísateľné. Dám ruku do ohňa, že som nebol jediný z čitateľov, kto sa snažil oddialiť koniec príbehu a dúfal, že sa skončí inak, než si myslí. 

Na konci umrú ako prví zároveň sleduje viacero dejových línií, ktoré Adam Silvera rozpovedá z rozličných uhlov pohľadu. Tie nie sú rušivé – práve naopak, dotvárajú atmosféru a kontext celého príbehu. Okrajovo tiež spoznávame hlavných predstaviteľov prvého románu, ktorí sú v tomto čase ešte deťmi. Treba teda povedať, že mal autor všetko veľmi dobre premyslené a využil každú šancu, ktorá sa mu ponúkla. 

„Keď som naposledy opúšťal túto budovu, myslel som si, že sa môj život začína. Mal som toľko nádeje a roky snov, ktoré som si plánoval splniť. Teraz, keď otváram dvere, dúfam, že sa chystám prežiť ten najlepší posledný deň, aký môže Podenka mať.“

Nestáva sa mi často, že sa pri knihe rozplačem, no v prípade Na konci umrú ako prví som sa neovládol. Adam Silvera opäť posunul latku o úroveň vyššie a ja nemôžem jeho najnovší román hodnotiť inak než na výbornú. Keďže sa príbeh odohráva ešte skôr než Na konci obaja naozaj umrú, môžete sa do neho pustiť aj v prípade, ak ste prvú časť nečítali. Osobne však odporúčam prečítať si obe knižky, aby ste získali úplný kontext. A nezabudnite tiež na vreckovky, bez tých to asi pri románoch Adama Silveru nepôjde. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros Media

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť