Preskočiť na hlavný obsah

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie.


Meg Williamsová. Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja, aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová. Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár. No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú meniť. Položí si otázku, na koho sa Meg zameriava a čo je jej skutočným cieľom. (zdroj: anotácia, upravené)

„Ak chcete pochopiť konanie človeka, musíte začať od rodiny, z ktorej vyšiel. Tá utvára každé jeho rozhodnutie.“

Autorka príbeh rozpovedá z pohľadu dvoch hlavných hrdiniek – podvodníčky Meg a investigatívnej novinárky Kat. V popredí teda stoja dva veľmi silné charaktery, ktorých vývoj sledujeme v čase. Julie Clark poskytuje detailný náhľad do vnútra osobnosti, do psychiky napohľad odlišných osôb, ktorých hnacou silou je jediné. Spravodlivosť za to, čo sa v minulosti stalo.

Za jedno z najväčších pozitív románu považujem spôsob, akým autorka počas celého príbehu dávkovala akciu. Ani raz sa mi totiž nestalo, že by som sa počas čítania nudil. Práve naopak, Clark neustále odhaľovala nové dieliky skladačky, ktoré do seba dokonale zapadali. Autorka si celý príbeh dopredu výborne naplánovala a, ako som zistil neskôr, žiadna udalosť sa nestala len tak z ničoho nič. Dej posúvajú vpred aj krátke kapitoly, vďaka ktorým knihu zhltnete za pár hodín.

„Aké vlastnosti musí mať úspešný podvodník? Mnohí by povedali charizmu, iní by stavili na inteligenciu, talent klamať a manipulovať. Nie sú to nesprávne odpovede, ale ja mám iné. Kľúčovými prvkami dobrého podvodu sú trpezlivosť a dôvera.“

Mnohé podobné príbehy idú len po povrchu. Psychologický román Pavučina klamstiev však preniká do podstaty ľudského konania, vysvetľuje jeho príčiny a okrem toho prináša viaceré zaujímavé myšlienky. Autorka ho navyše napísala veľmi pútavo, a preto sa vám nestane, že by ste sa pri knižke nudili. Ak teda hľadáte hodnotné čítanie, ktoré pod vianočným stromčekom poteší (nielen) milovníkov psychologických románov, Pavučina klamstiev bude určite skvelá voľba.

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyčajný

RECENZIA: Tí, ktorí zlyhali (M. Hjorth, H. Rosenfeldt)

Prvú obeť vraha objavili v opustenej budove školy. Známa televízna hviezda bola priviazaná k stoličke a obrátená tvárou k stene. Na krku mala štítok s nápisom „neprospel“ a v hlave otvor po strele z jatočnej pištole. Na operadle stoličky bol pripevnený niekoľkostranový vedomostný test. Súdiac podľa počtu chybných odpovedí, obeť pravdepodobne zlyhala v najdôležitejšej skúške svojho života. Nebezpečný páchateľ je čoraz odvážnejší, obetí pribúda . Zdá sa, že kriminalisti z Riksmordu majú do činenia s inteligentným, no zjavne chorým človekom , ktorého ženie nenávisť k povrchným idolom súčasnej doby. Lenže dôkazy im chýbajú a stopy unikajú. Žeby kľúčom k objasneniu prípadu bola anonymná osoba, na ktorú Sebastian Bergman náhodou natrafí v chatovacej miestnosti?  Tí, ktorí zlyhali sú v poradí piatou knihou zo série Sebastiana Bergmana , ktorá vyšla v slovenčine. Do jej čítania som sa púšťal s očakávaním, keďže sa mi predošlé diely veľmi páčili . Aj napriek tomu, že patria do kat

Veronica Roth - Divergencia

Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom. Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo...  Veronica Roth je len 23 ročná americká spisovateľka. V tomto veku sa jej však podarilo napísať dielo, ktoré ohúrilo čitateľov celého sveta. Jej debut je číslom jeden v rebríčku fantasy kníh na GoodReads za rok 2011. A majstrovské dielo sa dočkalo aj slovenského prekladu. A