Preskočiť na hlavný obsah

Christopher Paolini - Eldest


Šíri sa temnota... rinčia meče... vládne zlo. Eragon so svojou dračicou Zafirou práve zachránili vzbúrencov pred skazou, ktorú im za pomoci zlovoľných síl prichystal kráľ Galbatorix, krutý vládca Kráľovstva. Teraz musí Eragon odcestovať do elfského mesta Ellesméry, aby tam podstúpil výcvik v čarovaní a bojovom umení, ktoré sú pre Dračieho jazdca životne dôležité. Čaká ho napínavá cesta, na ktorej bude spoznávať úžasné miesta a ľudí. Každý deň prináša nové dobrodružstvá. Eragona však prenasledujú chaos a zrada a on nevie, komu môže dôverovať. Medzitým musí jeho bratanec Roran vybojovať svoju vlastnú bitku doma v Carvahalle - bitku, ktorá dostáva Eragona do ešte väčšieho nebezpečenstva. Zadusí nakoniec kráľova temná ruka všetok vzdor? Možno jej neunikne ani sám Eragon... Druhá časť tetralógie Odkaz Dračích jazdcov. 

Eragon dospel. Už nie je pätnásťročný chlapec. Vyrástol z neho muž, ktorý je múdrejší. Skúsenejší. A reálnejší. Dospel vďaka dračici. Dračici menom Zafira. Konečne sa dokáže pozerať na svet uvedomelejšie a skutočnejšie. Štýl Paoliniho sa tiež výrazne zmenil. Knižka je odbremenená od siahodlhých opisov, príbeh je obohatený o nové postavy a taktiež píše knihu vo viacerých dejových líniách (Eragon, Roran, Nasuada). Už to nie je kostrbatý príbeh plný opisov. Knižke pridal viac napätia s dobrodružstvom, dojímavých scén a v neposlednom rade viac Zafirinho humoru.

Druhá kniha sa začína len tri dni od konca tej prvej. Eragon odchádza v spoločnosti Zafiry do Ellesméry, kde bude pripravený na tvrdý boj, a kde si doplní vedomosti o starodávnom jazyku, ktorý ho naučil Brom. Absolvujú tak náročné putovanie plné napätia, radosti ale aj plaču. Mojou obľúbenou postavou (ešte z prvého dielu) je Zafira. Jej humor a vtipné poznámky sú nezabudnuteľné. Musím sa však priznať, že som si celkom obľúbil aj Rorana, ktorému venuje Paolini oveľa viac pozornosti, ako v prvej knihe. Jeho príbeh sa zamotáva a speje k nepredvídateľnému koncu. Spoznávame ho tak oveľa lepšie. Detailnejšie si všimneme jeho silné ale aj slabé stránky. A taktiež reakciu na niečo, čo sa nikdy nemalo stať. Avšak... stalo sa.

Dej sa (prevažne) odohráva v Ellesmére, úplne novej krajine. Tajuplnej, temnej a zvrátenej. Krajine elfov. Eragon odchádza od svojich najbližších a je odsúdený sám na seba. Žiadny Roran, Katrina. Nasuada. Len on a Zafira. Spoznáva nový svet s novými ľuďmi. Ako aj prvá časť, aj táto mala svoje svetlé, ale aj horšie časti. Niekedy dej plynul rýchlo dopredu, inokedy sa zas pomaly vliekol. Pomaly, pomalšie, ... a naraz sa znovu rozbehol.  A posledných 50 strán bolo výborných, prepracovaných až nakoniec čitateľa čakal koniec, ktorý určite nikto nečakal. Dojímavý a zároveň napätý.

Moje hodnotenie druhej časti bude rovnaké, ako aj tej prvej. Knižka si právom zaslúži 4,5 hviezdičky.

Moje hodnotenie: 

Vydavateľstvo Fragment pripravuje vydanie štvrtej časti Odkazu dračích jazdcov – Inheritance – na 30.marec. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku na spracovanie. Knižku si môžete kúpiť TU. Recenziu na Brisingra prinesiem už čoskoro.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže