nedeľa 15. januára 2012

Christopher Paolini - Eldest


Šíri sa temnota... rinčia meče... vládne zlo. Eragon so svojou dračicou Zafirou práve zachránili vzbúrencov pred skazou, ktorú im za pomoci zlovoľných síl prichystal kráľ Galbatorix, krutý vládca Kráľovstva. Teraz musí Eragon odcestovať do elfského mesta Ellesméry, aby tam podstúpil výcvik v čarovaní a bojovom umení, ktoré sú pre Dračieho jazdca životne dôležité. Čaká ho napínavá cesta, na ktorej bude spoznávať úžasné miesta a ľudí. Každý deň prináša nové dobrodružstvá. Eragona však prenasledujú chaos a zrada a on nevie, komu môže dôverovať. Medzitým musí jeho bratanec Roran vybojovať svoju vlastnú bitku doma v Carvahalle - bitku, ktorá dostáva Eragona do ešte väčšieho nebezpečenstva. Zadusí nakoniec kráľova temná ruka všetok vzdor? Možno jej neunikne ani sám Eragon... Druhá časť tetralógie Odkaz Dračích jazdcov. 

Eragon dospel. Už nie je pätnásťročný chlapec. Vyrástol z neho muž, ktorý je múdrejší. Skúsenejší. A reálnejší. Dospel vďaka dračici. Dračici menom Zafira. Konečne sa dokáže pozerať na svet uvedomelejšie a skutočnejšie. Štýl Paoliniho sa tiež výrazne zmenil. Knižka je odbremenená od siahodlhých opisov, príbeh je obohatený o nové postavy a taktiež píše knihu vo viacerých dejových líniách (Eragon, Roran, Nasuada). Už to nie je kostrbatý príbeh plný opisov. Knižke pridal viac napätia s dobrodružstvom, dojímavých scén a v neposlednom rade viac Zafirinho humoru.

Druhá kniha sa začína len tri dni od konca tej prvej. Eragon odchádza v spoločnosti Zafiry do Ellesméry, kde bude pripravený na tvrdý boj, a kde si doplní vedomosti o starodávnom jazyku, ktorý ho naučil Brom. Absolvujú tak náročné putovanie plné napätia, radosti ale aj plaču. Mojou obľúbenou postavou (ešte z prvého dielu) je Zafira. Jej humor a vtipné poznámky sú nezabudnuteľné. Musím sa však priznať, že som si celkom obľúbil aj Rorana, ktorému venuje Paolini oveľa viac pozornosti, ako v prvej knihe. Jeho príbeh sa zamotáva a speje k nepredvídateľnému koncu. Spoznávame ho tak oveľa lepšie. Detailnejšie si všimneme jeho silné ale aj slabé stránky. A taktiež reakciu na niečo, čo sa nikdy nemalo stať. Avšak... stalo sa.

Dej sa (prevažne) odohráva v Ellesmére, úplne novej krajine. Tajuplnej, temnej a zvrátenej. Krajine elfov. Eragon odchádza od svojich najbližších a je odsúdený sám na seba. Žiadny Roran, Katrina. Nasuada. Len on a Zafira. Spoznáva nový svet s novými ľuďmi. Ako aj prvá časť, aj táto mala svoje svetlé, ale aj horšie časti. Niekedy dej plynul rýchlo dopredu, inokedy sa zas pomaly vliekol. Pomaly, pomalšie, ... a naraz sa znovu rozbehol.  A posledných 50 strán bolo výborných, prepracovaných až nakoniec čitateľa čakal koniec, ktorý určite nikto nečakal. Dojímavý a zároveň napätý.

Moje hodnotenie druhej časti bude rovnaké, ako aj tej prvej. Knižka si právom zaslúži 4,5 hviezdičky.

Moje hodnotenie: 

Vydavateľstvo Fragment pripravuje vydanie štvrtej časti Odkazu dračích jazdcov – Inheritance – na 30.marec. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku na spracovanie. Knižku si môžete kúpiť TU. Recenziu na Brisingra prinesiem už čoskoro.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.