Preskočiť na hlavný obsah

Predstav svoju obľúbenú knihu - Naprieč vesmírom

Toto je môj príspevok do súťaže Predstav svoju obľúbenú knihu, ktorú usporadúvajú Sue, Mimi a Luce. Všetky informácie o súťaži nájdete TU.


Do súťaže sa zapájam s knižkou Naprieč vesmírom, ktorá patrí medzi tie NAJ, ktoré obsahuje moja knižnica. Tak, voilá...

Naprieč vesmírom
Úvaha

O knižne Naprieč vesmírom som sa dozvedel už niekoľko mesiacov pred samotným vydaním. Zaujala ma obálka, popis a tiež pomerne vysoké priemerné hodnotenie a pozitívne reakcie čitateľov. Po určitom čase od dočítania sa na knižku pozerám spätne. Je možné, aby ma „pár sto kusov papiera“ dokázalo takto rozhádzať?
Fantasy detektívka. Beth Revis napísala naozaj brilantný román plný akcie, zvratov a tajomna. Občas vás prinúti zamyslieť sa. Prečo sa my, prostí smrteľníci, tak sťažujeme na svet? Čo majú povedať oni? Reprezentatívna vzorka obyvateľstva, ktorá pozostáva z tých najlepších a najvhodnejších ľudí pre novú krajinu? Čo by ste povedali na to, keby ste boli súčasťou vesmírnej lode Pamodaj? Potešilo by vás to, že na lodi ostanete trčať zopár ďalších rokov?
Zaujal ma autorkin štýl písania. Striedanie pohľadov, z ktorých je príbeh vyrozprávaný, urobilo celý príbeh ešte zaujímavejším a jedinečnejším.  Amy, ach tá Amy. Pravdupovediac, jedna z mojich najobľúbenejších hlavných hrdiniek fantasy sérii. Šestnásť rokov. Podľa seba viem, že tento vek pre rodičov tínedžerov nie je tým najšťastnejším. No Amy je iná. Zas a znova. Miluje ich. A dala by všetko za to, aby s nimi mohla byť až do samého konca. No osud však má trochu iný názor. Je to však spravodlivé? Postupne si zvyknete, že nie všetko je spravodlivé. A nikdy ani nebude.
Neľutujem, že som po tejto knižke siahol. Prečo ma zaujala? Pretože je iná. A i napriek tomu, že stále nosí nálepku DEBUT, patrí medzi tie najlepšie knižky, ku ktorým som sa dostal. A teraz konečne chápem, že i „pár kusov papiera“ dokáže človeka zmeniť. Možno nie úplne, ale jeho názor určite.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te