Preskočiť na hlavný obsah

Ayad Akhtar – Americký derviš (RC recenzia)

Keď je láska silnejšia než zdravý úsudok

Hayata Shaha, dospievajúceho syna pakistanských prisťahovalcov, uchvátila teta Mina dávno predtým, ako ju skutočne spoznal. Krásna, inteligentná a oduševnená priateľka jeho mamy sa stala priam rodinnou legendou. Podľa starých zvykov jej rodičia v Pakistane sprostredkovali sobáš, lenže po narodení syna sa s ňou manžel rozviedol. Údajne preto, že čítala priveľa múdrych kníh... Keď sa Hayat dozvie, že Mina prichádza bývať k nim do Ameriky, od radostného očakávania sa až chveje. Hayatov otec taký nadšený nie je. Vôbec neočakáva, že keď Mina poodhalí Hayatovi krásu a silu Koránu, chlapec sa celkom zmení. Minino osobné čaro spôsobí, že domácnosť Shahovcov, vždy rozhádaná a smutná, sa stane harmonickejšou. No keď Mina spozná židovského lekára Nátana a zamiluje sa doňho, z uhlíka žiarlivosti tlejúceho v Hayatovom srdci vypukne ničivý oheň antisemitizmu. Hayat v mladíckej nerozvážnosti urobí osudovú chybu, ktorá ho bude mrzieť celý život, pretože hrozivé následky postihnú tých, ktorých ľúbi najväčšmi.

Scenárista, herec a debutujúci spisovateľ Ayad Akhtar napísal dielo, ktoré zožalo veľký úspech už v prvom mesiaci vydania. V románe zobrazil dospievajúceho chlapca, ktorý sa zamiluje do krásnej Miny – svojej tety. Autor dokázal vytvoriť realistický príbeh plný smutných scén, ktoré dokonale dopĺňajú naopak veselé a humorné. Dvanásťročný chlapec neobjavuje len svet okolo seba. Objavuje aj seba samého. Príbeh je zasadený do súčasnosti a nemálo ľudí v ňom objaví práve ten svoj. Každý robíme chyby. No sme si ich vedomí?

Štýl, ktorý autor používa, je jednoduchý, pútavý a ľahko čitateľný. Dej plynie rýchlo, bez zbytočných siahodlhých opisov. Začiatok knižky je viazaný skôr na rozprávanie. V tom autor vyniká najviac. Do detailov prepracoval príbeh každej jednej z postáv. Knižke tak nechýbajú spriaznené duše alebo najväčší „záporáci“. Pohľad do kultúr iných náboženstiev je prekvapivý. Dych vyrážajúci. Ale i napriek tomu skutočný.  Informácie podáva bez servítky také, ako naozaj sú.

Hayat vďaka Mine spoznáva samého seba. Práve vďaka nej objavuje „čaro sveta“. Memoruje sa celé súry z Koránu a doúča to, čo ho život doposiaľ nenaučil. Autor postavu vykreslil realisticky a veľa mužov v ňom nájde možno práve seba. Aj vďaka 1.osobe, v ktorej je príbeh písaný, sa mi knižka čítala oveľa ľahšie. Ľahšie i napriek tomu, že dej občas škrípal. 

Knižka ma prekvapila. Určite ňou nepohrdnú aj mladší čitatelia i napriek tomu, že je určená pre dospelých. Ak máte chuť na oddychové čítanie, v ktorom nechýba akcia, určite po nej siahnite.

Moje hodnotenie: 

Knižka vyšla dnes. Môžete si ju kúpiť TU. Za poskytnutie recenzného výtlačku knižky ďakujem vydavateľstvu IKAR. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te