Preskočiť na hlavný obsah

Ayad Akhtar – Americký derviš (RC recenzia)

Keď je láska silnejšia než zdravý úsudok

Hayata Shaha, dospievajúceho syna pakistanských prisťahovalcov, uchvátila teta Mina dávno predtým, ako ju skutočne spoznal. Krásna, inteligentná a oduševnená priateľka jeho mamy sa stala priam rodinnou legendou. Podľa starých zvykov jej rodičia v Pakistane sprostredkovali sobáš, lenže po narodení syna sa s ňou manžel rozviedol. Údajne preto, že čítala priveľa múdrych kníh... Keď sa Hayat dozvie, že Mina prichádza bývať k nim do Ameriky, od radostného očakávania sa až chveje. Hayatov otec taký nadšený nie je. Vôbec neočakáva, že keď Mina poodhalí Hayatovi krásu a silu Koránu, chlapec sa celkom zmení. Minino osobné čaro spôsobí, že domácnosť Shahovcov, vždy rozhádaná a smutná, sa stane harmonickejšou. No keď Mina spozná židovského lekára Nátana a zamiluje sa doňho, z uhlíka žiarlivosti tlejúceho v Hayatovom srdci vypukne ničivý oheň antisemitizmu. Hayat v mladíckej nerozvážnosti urobí osudovú chybu, ktorá ho bude mrzieť celý život, pretože hrozivé následky postihnú tých, ktorých ľúbi najväčšmi.

Scenárista, herec a debutujúci spisovateľ Ayad Akhtar napísal dielo, ktoré zožalo veľký úspech už v prvom mesiaci vydania. V románe zobrazil dospievajúceho chlapca, ktorý sa zamiluje do krásnej Miny – svojej tety. Autor dokázal vytvoriť realistický príbeh plný smutných scén, ktoré dokonale dopĺňajú naopak veselé a humorné. Dvanásťročný chlapec neobjavuje len svet okolo seba. Objavuje aj seba samého. Príbeh je zasadený do súčasnosti a nemálo ľudí v ňom objaví práve ten svoj. Každý robíme chyby. No sme si ich vedomí?

Štýl, ktorý autor používa, je jednoduchý, pútavý a ľahko čitateľný. Dej plynie rýchlo, bez zbytočných siahodlhých opisov. Začiatok knižky je viazaný skôr na rozprávanie. V tom autor vyniká najviac. Do detailov prepracoval príbeh každej jednej z postáv. Knižke tak nechýbajú spriaznené duše alebo najväčší „záporáci“. Pohľad do kultúr iných náboženstiev je prekvapivý. Dych vyrážajúci. Ale i napriek tomu skutočný.  Informácie podáva bez servítky také, ako naozaj sú.

Hayat vďaka Mine spoznáva samého seba. Práve vďaka nej objavuje „čaro sveta“. Memoruje sa celé súry z Koránu a doúča to, čo ho život doposiaľ nenaučil. Autor postavu vykreslil realisticky a veľa mužov v ňom nájde možno práve seba. Aj vďaka 1.osobe, v ktorej je príbeh písaný, sa mi knižka čítala oveľa ľahšie. Ľahšie i napriek tomu, že dej občas škrípal. 

Knižka ma prekvapila. Určite ňou nepohrdnú aj mladší čitatelia i napriek tomu, že je určená pre dospelých. Ak máte chuť na oddychové čítanie, v ktorom nechýba akcia, určite po nej siahnite.

Moje hodnotenie: 

Knižka vyšla dnes. Môžete si ju kúpiť TU. Za poskytnutie recenzného výtlačku knižky ďakujem vydavateľstvu IKAR. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) ...

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le...

RECENZIA: Keď som ťa stratila (Kelly Rimmerová)

Kelly Rimmerová debutovala na Slovensku svojím románom Spoznal som ťa bosú, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Ikar v máji tohto roku . Len nedávno sa k spomínanej knihe pridal aj druhý autorkin román , tentokrát s názvom Keď som ťa stratila . Nesie sa v podobnom duchu ako jeho predchodca. Molly je dcéra multimilionára, Leo zasa novinár, ktorý vyšiel z chudobných pomerov. Keď stretne Molly, obaja sa do seba zaľúbia a vezmú sa aj napriek nesúhlasu jej rodiny. Majú pocit, že sú neporaziteľní a spolu dokážu dobyť svet. Všetko sa ale zmení, keď Leo odíde na nebezpečnú misiu do Sýrie, kde takmer príde o život a definitívne stratí pamäť . Molly sa všemožne snaží pomôcť mu získať stratené spomienky na chvíle, ktoré spolu v minulosti strávili, no problém je v tom, že pred Leom niečo tají . Oddanú ženu pri jeho posteli iba predstiera a on netuší, že ich manželstvo bolo už dávno pred jeho zranením v troskách. Čo ak sa Leovi vráti pamäť úplne a z minulosti sa mu vybaví viac , ako by chcel...