Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Panika (Lauren Oliverová)

Panika, horúca novinka vydavateľstva CooBoo, pochádza z pera úspešnej Lauren Oliver, ktorá ma na konte trilógiu Delírium-Pandemónium-Rekviem. Síce je Panika dejovo z trochu iného súdku, autorka si svojský a čudesný štýl ponechala a opäť prichádza s niečim zaujímavým, čo si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. 

Panika začala v Carpe, nudnom zapadákove uprostred ničoho. Pravidlá sú celkom jednoduché – hlavne nemať strach. Heather by nikdy predtým nenapadlo, že by sa do Paniky púšťala. Pretože sa nikdy nepovažovala za nebojácnu a ani nebola ten typ dievčaťa, ktoré by na seba pútalo pozornosť. Dodge sa Paniky nikdy nebál. Vpred ho poháňa tajomstvo, vďaka ktorému prechádza každým ďalším kolom s pocitom sebaistoty a je presvedčený, že vyhrá. Heather a Dodgeovi prinesie hra prekvapivé odhalenia...

"Chcela odtiaľ čo najrýchlejšie vypadnúť. Šoférovala potichu. Volant zvierala tak, ako keby hrozilo, že sa jej znenazdania vyšmykne z rúk."

Panika ma zaujala vďaka svojej anotácii, ktorá pôsobila veľmi tajomným dojmom. Keď som sa do knižky začítal, akoby som sa ocitol v rozohranej hre, ktorá plynula na môj vkus až prirýchlo. Rovnako bol písaný aj celý príbeh. Jednu krátku vetu striedala druhá a maličké kapitoly dopomáhali k tomu, aby ste sa útlou knižkou prelistovali čo najrýchlejšie. Ak by som sa ale snažil hľadať podobnosť medzi Delíriom a Panikou, asi by som neuspel. Treba povedať, že sa jedná o úplne niečo iné, na čo sme od Oliverovej boli zvyknutí. Z môjho pohľadu sa jej však viac vydarilo Delírium. Ale o tom potom.  

"Opatrne urobila pár váhavých krokov vpred. Vnútri bola biela. Plná snehu. Zhlboka sa nadýchla. Zatvorila oči. Skočila."

Autorka vymyslela Paniku naozaj svedomito. Hra sa začína v lete, kedy maturanti musia svoju účasť potvrdiť zoskokom. Zatiaľ po celý rok študenti prispievajú do banku. No súťažiaci nevedia, čo ich čaká. A práve táto nevedomosť ich postupne vyraďuje z hry a robí ju napätejšou. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu dvoch hlavných hrdinov - Heather a Dodga. Striedanie osôb, ktoré si autorka osvojila už v predošlej sérii, príbehu veľmi pomohlo. Hlavným problémom čitateľov sa ale môže stať potenciál knihy, ktorý od Paniky každý očakáva. Nie všetkým totiž tento príbeh sadne a aj keď pôsobí z obsahovej stránky vynikajúco, mal niekoľko nedostatkov, najmä v druhej polovici príbehu.

Tým prvým problémom môže byť už spomínaný rýchly spád a problém orientovať sa v tom, čo sa vám práve deje pred očami. Síce ma čítanie bavilo, autorka ma neprinútila knižku držať napäto v rukách a neodtrhnúť sa od jej stránok. Na druhej strane ju treba pochváliť, pretože opäť vytvorila niečo nové, zapojila predstavivosť a nenáročných čitateľov jej dielo určite zaujme (rovnako ako úrovňou podobné Kým dopadnem). U mňa však stále víťazí jej Delírium, ktoré zároveň považujem za to najlepšie, čo Oliverová publikovala. 

"Necítila absolútne nič. Žiadnu bolesť. Žiadny hnev. 
Žiadny strach. Nič. Len znechutenie."

Panika nenadchne, ale zároveň ani nesklame. Je zlatou strednou cestou ak nehľadáte náročný príbeh, no zároveň máte radi fantasy a dystópiu. Je pravda, že som od knihy očakával trochu viac, ale páčila sa mi a rozhodne bola niečím nevšedným. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knižku si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

 1. Jej knihám sa tak trochu vyhýbam, lebo ako som nedočítala Kým dopadnem sa jej bojím. Delírium mám však už dlhšie v hľadáčiku a Panika tiež vyzerá dobre. A pekne si to zhrnul ;).

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Z Paniky mám trochu paniku. :D Po 1) bojím sa, že to bude podobné ako Hunger Games a po 2) bojím sa, že sa budem nudiť. :D Niekde som totiž čítala, že sú tam aj hluché miesta a nie je až tak napínavá.. A preto stále váham, či sa do nej pustiť..
  Pekná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne to neprišlo podobné HG. Možno ešte anotáciou áno, ale štylisticky určite nie. :)
   Prečítaj si ju, nič za to nedáš. S hluchými miestami súhlasím, tých tam bolo dosť, ale dá sa to čiastočne prehliadnuť :)

   Odstrániť
  2. Tak sa do toho dám! :D Hlavné obavy boli kvôli tej podobnosti, no keď hovoríš, že je to iné... :D :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú