Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Silo (Hugo Howey)

Svet, ako ho poznáme dnes, sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí je obrovské podzemné silo. Naoko spravodlivá spoločnosť však v sebe skrýva množstvo škaredých tajomstiev. Román Hugha Howeya je vzrušujúcou jazdou, pri ktorej si budete priať, aby zvíťazila spravodlivosť. 

Hugh Howey vonkoncom nie je vo svete literatúry neznámy pojem a jeho  Silo sa veľmi rýchlo stalo piatym najúspešnejším sci-fi románom na portáli Amazon. Kniha vo svete spôsobila ošiaľ, práva sa predali jedna radosť a v týchto dňoch sa povestné Silo dočká aj slovenského prekladu. Je mi potešením vám predstaviť bezmála šesťsto stranovú bichľu, plnú prepletených vzťahov, zamotaných príbehov a tajomstiev, ktoré nikdy nemali vyjsť na povrch.

"Život v sile sa mení. Nie zo dňa na deň, ale postupne, rok za rokom. Hoci o tom nehovoria nahlas, denne bojujú so strachom, že sa tento                                                   tesný svet nevydrží dlho krútiť."

Svet v Sile má prísne pravidlá. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprípustná. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je vyhnanstvo na povrch zeme, z ktorého niet návratu a súčasťou trestu je čistenie kamier. No prečo ani jeden z odsúdencov zatiaľ neodmietol vykonať túto povinnosť? Román zobrazuje osudy veľkého množstva postáv. Spočiatku som sa obával, že sa v tejto spletitosti vzťahov stratím a pri čítaní budem musieť príliš rozmýšľať, no opak bol pravdou. Hugh Howey ma prekvapil príjemným a dobre čitateľným štýlom a jeho Silo si ma naozaj získalo.

"Novú farbu viete opísať iba prostredníctvom známych odtieňov. Môžete zmiešať už existujúce, no nikdy nevytvoríte niečo nové z ničoho."

Najväčšou autorovou prednosťou je dozaista jeho predstavivosť a originalita nápadov dodala Silu ten správny šmrnc. Nie každý totiž dokáže napísať tak rozsiahle dielo, no vravieva sa, že kvantita sa nerovná kvalite. Aj napriek všetkej výnimočnosti tejto knihy musím oponovať rozsahom, ktorému by určite prospelo pár škrtov, pretože Silo by sa zaobišlo bez viacerých zbytočných scén. Dielo by sa tým pádom stalo ešte viac lákavejším - najmä pre tých, ktorí preferujú kratšie a menej zložitejšie príbehy. Ak sa však do knihy púšťate, určite by ste mali očakávať príbeh, ktorého dejová línia medzi najjednoduchšie nepatrí. Preto by som Silo odporúčil skôr takým, ktorí sú už v podobných knihách zbehlí - takí si totiž knihu užijú najväčšmi.  

"Z výšky nabral svet celkom iný rozmer. Jej život sa mal skončiť - ak nie na svahu neďaleko domova, tak v zaplavených hlbinách sedemnásteho sila."

Páčilo sa mi, že pribúdajúcimi stranami príbeh stupňoval, autor z vrecka vyťahoval nové a nové odhalenia a čítanie ma bavilo. Rovnako sa mi rátalo, že kniha nebola kópiou ničoho predtým vydaného a autorov nápad má naozaj veľký potenciál. Ten bude dúfam poctivo rozvíjať aj v ďalších dvoch, rovnako objemných pokračovaniach. Už v prvej knihe Howey jednotlivým charakterom dodal hĺbku a dokázal z nich vytvoriť múdre a najmä múdro-rozmýšľajúce bytosti, preto som veľmi zvedavý, akým smerom sa bude zápletka vyvíjať. No Silo nie je jedinou autorovou sériou a v jeho "repertoári" sa nachádzajú aj ďalšie sci-fi príbehy, ktoré stoja za pozornosť. V prvom rade však treba začať Silom, ktoré v slovenských kníhkupectvách nájdete od 17.júna. :-) Pekné čítanie! 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu IKAR. Kniha si v predpredaji môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.  

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te