Preskočiť na hlavný obsah

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román, ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón. 
Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa, ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy. Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty, dcéra zámožného baroneta, je plachá a zakríknutá, jej dlhoročná priateľka Nina je výrečná a vášnivá – a veľmi ľahko si získa Gilesovo srdce. Otázka je jasná: dá prednosť láske alebo manželstvu z povinnosti?  (zdroj: anotácia, upravené) 

Nič nie je také skryté, aby nevyšlo najavo, ani také utajené, aby sa neprezradilo a nedostalo sa na verejnosť. 

Ak by ste si prečítali niekoľko čitateľských recenzií Tajomstiev zámku Ashmore, zistili by ste, že sa všetky zhodujú v jednom: a síce, že ide o veľmi komplexný príbeh, ktorý vás na začiatku môže vystrašiť veľkým množstvom postáv a ktorý sa v prvých kapitolách rozbieha len veľmi pomaly. S týmto názorom určite súhlasím, no musím povedať, že aj napriek komplexnosti a viacerým uhlom pohľadu, z ktorých je príbeh rozpovedaný, ho autorka podáva veľmi autenticky a uveriteľne. Viaceré dejové línie mi v druhej polovici románu začali dávať väčší význam, a ja som sa preto v príbehu oveľa jednoduchšie orientoval.




Mohli by ste očakávať, že bude tento román prvoplánovo zameraný len na romancu medzi hlavnými postavami – Gilesom, Ninou a Kitty, no opak je pravdou. Zatiaľ čo intímne scény opisuje len veľmi nesmelo a okrajovo, dôraz kladie na budovanie hĺbky jednotlivých postáv, a neopomína ani významné historické udalosti. Prekvapilo ma napríklad vysvetlenie volebného práva, ktoré v minulosti nebolo priznané ženám – vraj pre drsnoť a krutosť politiky, ktorá je v rozpore s nežnosťou žien. V neposlednom rade zobrazujú Tajomstvá zámku Ashmore aj prierez spoločenskými vrstvami, a poskytujú tak ucelený obraz o vtedajšej histórii Anglicka. 

Ženy sú od prírody láskavé. A muži by takúto láskavosť nemali považovať za samozrejmosť.

Najnovší román Cynthie Harrod-Eaglesovej nemožno považovať za knihu, ktorú „zhltnete“ za dva či tri dni. Miestami môže byť totiž náročný na porozumenie a môže sa vám tiež stať, že sa budete musieť párkrát vrátiť späť. Ak mu však dáte šancu, odmení vás pútavou akciou a kvalitne vybudovanou zápletkou. Autorka ponecháva záver otvorený, a dláždi tak cestu pokračovaniu, ktoré v angličtine pod názvom The Affairs of Ashmore Castle vychádza už v auguste tohto roka. Ostáva len dúfať, že sa ho čoskoro dočkáme aj v slovenskom preklade. 

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

  1. Och ďakujem za záchranu :)! Ja som sa nedopátrala, či druhý diel bude a dozvedieť sa, že bude a ešte k tomu čoskoro ma celkom utešilo na duši. Dúfam, že sa prekladu dočkáme, pretože mrzelo by ma keby nie. Ten otvorený koniec nechal otvorený priestor pre príliš veľa možných scénarov.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja verím, že sa prekladu čoskoro dočkáme! Tiež som veľmi zvedavý, ako bude príbeh pokračovať. :) a rado sa stalo ♥️

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...