Preskočiť na hlavný obsah

Jarní dumání (1)

Jarní dumání usporadúva SYKI 

Fan preklady kníh
Z vlastnej skúsenosti viem, že čakanie na preklad knihy je strašné, hlavne ak sa na preklad čaká niekoľko sezón. O to je to však lepší pocit, keď vieme, že kniha vyjde, pretože kníh vychádza pomerne dosť a vydavateľstvá nemôžu vydať z prekladovej literatúry všetko.  V tejto situácii je "fanúšikovský" preklad najlepšou alternatívou pre čakajúcich čitateľov. A povedzme si na rovinu, aj ja občas zalovím v hlbinách internetu po nejakom preklade knihy. Veď čakanie je predsa neúprosné a takto sa ku knihe dostanem oveľa rýchlejšie... 
avšak...
Vžime sa do role samotného autora, ktorého dielo koluje, či už v originále alebo v jazykových mutáciach, po internete. Straty, obrovské straty. Veľakrát som sa pokúšal napísať "knihu", a preto viem, koľko času a energie si písanie vyžaduje a obdivujem každého jedného spisovateľa, ktorý knihu napísal. Nie je to len o talente. Musíte "trafiť do čierneho", vytvoriť zápletku, ktorá zaujme tisíce, ba dokonca milióny čitateľov. Koľkí z nás by to dokázali? A ako sa cíti samotný autor, keď nachádza nelegálne kópie svojho diela? 

Sám sledujem niekoľko amerických televíznych seriálov, či už pravidelne alebo zriedka. Keďže moja angličtina nie je na úrovni, s ktorou by som sa mohol všade chváliť (aj keď angličtina patrí medzi moje obľúbené predmety), s oveľa väčšou istotou sledujem seriál s titulkami. Aj tie sa môžu zaradiť medzi fan preklady, pretože ľudia, ktorí seriály prekladajú, to robia nezištne a vo svojom voľnom čase. Toto je však niečo úplne iné, pretože autorské práva sa v tomto prípade neporušujú. 

Fanúšikovské preklady môžu byť pre čitateľov dobré, avšak autorovi spôsobujú enormné straty. V dnešnej dobe je ale úplne normálne, že si stiahneme hudbu, film a podobne, a pritom si vôbec neuvedomujeme, že je naša činnosť nelegálna. Ja a nelegálna činnosť? No to teda určite! povieme si. Hoci je to len a len na nás. Čo robíme alebo spôsobujeme iným. A môžeme to zmeniť len a len my sami. 

Komentáre

  1. Kdybys byl spisovatelem, nebyl bys rád, kdyby si byl překládán fanoušky a čten?
    Na autogramiádě Juraje Červenáka si přítel nechal podepsat čtečku a Červenák se se smíchem ptal, jestli v ní má všechny nelegální kopie. Bral to s humorem, přišlo mi, že je rád, že je čten, i když nelegálně. (Nebylo v ní nic nelegálně sehnáno.)
    Ano, mluvíme o fan překladech. Jsou tam ztráty. Ztráty by však nebyly, kdyby byl slovenský/český autor přeložen fanoušky do angličtiny (např.), protože u nás spisovatelé nevydělávají, nebo ne tak, aby už nemuseli do konce života přestat pracovat.
    Dnes je už pro spisovatele ztráta, když kamarádovi půjčíš knížku.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Určite by som bol rád, keby ma čítali. Lenže také hromadné straty, ktoré preklady a celkovo nelegálne šírenia produkujú, by ma určite nepotešili. A to už je samozrejme na autorovi, aký prístup k tomu zvolí. Ale všeobecne to nie je pozitívna správa.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Zahraniční autoři si na našich malých zemičkách moc nevydělají.
      Krom toho mi přijde divné, když by autor psal jen kvůli penězům. (Takový Victor Hugo a jeho 80stránkové popisy!)
      Zahraničním velikánům tohle může být asi jedno, protože už jen v jejich zemích si vydělají spoustu peněz. A pokud ta kniha není dobrá, tak si ani nezaslouží být kupována (nadsázka).
      Další věc je, že když se ta kniha stane bestsellerem, tak opět ty ztráty nemusí být tak velké.
      Pochybuji, že si lidé, když nebude překlad, půjdou a koupí tu knihu, nebo aspoň většina si ji koupit nepůjde.

      Odstrániť
    2. Tak to už je hlavne na autorovi, kvôli čomu píše. Na jednej strane je to kvôli tomu, že ho to nejak vnútorne podporí, no na tej druhej sa, samozrejme, každý snaží aj si niečo zarobiť.

      Odstrániť
  3. Zkus si představit, že jsi už napsal knihu (klidně i několik) a dokonce ti ji i vydali. A jsi v situaci, kdy víš, že Tvoji fanoušci tě překládají. Co bys udělal? Já osobně bych byla ráda, že se tak děje, protože v této chvíli můžeš říct - v té zemi mě chtějí a můžeš se domluvit na oficiálním překladu knihy. To, že vznikají fan překlady knih znamená pro autora zásadní věc - jeho tvorba se líbí. A to je snad to nejdůležitější, co může být. Kdo píše pouze z důvodu vydělání peněz ( v ČR to je Viewegh ), tak kvalita začne velmi brzy pokulhávat.
    P.S.: Překlady titulků jsou enormní ztráta pro producenty, kteří ještě nestihli prodat práva do jiných zemí.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Na jednej strane by som bol rád. Ale určite by mi straty radosť neurobili. Je to dosť náročná téma, ktorá sa dá rozobrať z viacerých uhlov.
      Neviem, ja by som v prvom rade knihu určite nedokázal napísať. Alebo aspoň takú, ktorá by nejako zaujala čitateľov. A keby aj, mal by som z prekladov rozporuplné pocity.

      Odstrániť
    2. Zkus to promyslet do detailů... V případě, že bys byl autor píšící anglicky (přeci jen, je to největší světový trh). A byl bys čten, tudíž i kupován, tudíž i nějaký ten zisk bys měl a zjistil bys, že v zemi, kde ti vyšla jedna knížka vznikají fan překlady, co bys dělal? Rozčílil by ses, že ti unikají peníze, nebo bys byl rád, že máš fanoušky, co tě chtějí rozšířit mezi další lidi. Začal bys trestní stíhání za porušení autorských práv (ať žije ACTA), nebo bys zkusil v té zemi sehnat nakladatele a tím pádem i další příjem? Protože, když si někdo dá práci s fan překladem, tak se určitě najde skupina lidí, co si koupí originál...

      Odstrániť
    3. Je to veľmi ťažké a myslím, že aj zbytočné premýšľať o niečom, čo sa určite nestane. Je to ako premýšľať o tom, či bola skôr sliepka alebo vajce. Keby som bol autorom, určite by ma to svojim spôsobom rozhodilo. A určite by som to ako autor neriešil ja, ale moji agenti, no nie? Komu by som potom v poďakovaní ďakoval?!
      Všetko sú to právne záležitosti, do ktorých sa nejdem miešať. A opakujem ešte raz, je to len a len na autorovi, ako sa rozhodne a ako to bude riešiť.

      Odstrániť
    4. V tuhle chvíli protiřečíš sám sobě. Protiřečíš tomu, co jsi napsal v druhém odstavci svého "zamyšlení".

      Odstrániť
    5. A v čom si protirečím? V tom, že sú preklady stratami nielen pre autora, ale aj vydavateľstvá? A keďže sa znížia príjmy, čitatelia prídu o pokračovanie. Tak po tom o čom sú tie preklady? Možno urobia viac zle, ako užitok. Alebo si protirečím v tom, že písanie je o talente? Prečítaj si druhý odstavec :) A vlastne vôbec nechápem význam tejto polemiky. Fan preklady môžu mať svoje pre (tým, že čitatelia sa ku knihám dostanú skôr, dokonca zadarmo) ale majú hlavne proti. A tým nevidím zmysel pokračovať v tejto "hádke" :)

      Odstrániť
    6. Cituji Tebe:"Vžime sa do role samotného autora" - druhý odstavec zamyšlení. "Je to veľmi ťažké a myslím, že aj zbytočné premýšľať o niečom, čo sa určite nestane" - Tvoje předchozí odpověď... Fan překlady mají své klady i zápory jako ostatně všechno. Ale dle mého názoru není ztráta zisku takový problém, jak ho vidíš ty. Ale záleží asi na žebříčku hodnot. Peníze až na prvním místě, co?

      Odstrániť
  4. A nadväzujem na to, čo som napísal. Vžijem sa do jeho role. O jeho diele bude predovšetkým rozhodovať VYDAVATEĽSTVO, takže to, o čo autorovi ide, bude môcť byť až na x-tom mieste. A vydavateľstvo pravdepodobne bude mať na prvom mieste peniaze.

    Teba môže iba niečo potešiť alebo naopak sklamať, rozhádzať. Ale o tvojej propagácii, rozšírení, zisku atď, bude rozhodovať predovšetkým niekto iný. Nemyslíš?
    Potom by nemuseli byť žiadne vydavateľstvá. Načo? Spisovateľ by bol závislý sám od seba. A tým to končí. A tým končí aj môj komentár. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ano vydavatelství jde hlavně o peníze. Ale v jiné zemi rozhoduje jiné vydavatelství... A to to, se kterým máš smlouvu. Když tě bude v ČR vydávat Fragment, tak na Slovensku bude někdo jiný. Stejně jako v Anglii, Rakousku, USA atd. Pokud do osudu svých knih autor nemůže mluvit, tak sepsal dost špatnou smlouvu...

      Odstrániť
  5. zdielam tvoj názor 8) myslím si to isté...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyčajný

Bozky, ktoré zmenia váš život | ukážka z knihy
Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Niekedy mám pocit, akoby sa so smutnými príbehmi roztrhlo vrece. Avšak práve takéto knihy zaznamenali v súčasnosti obrovský úspech . Možno aj pre hlbokú myšlienku , ktorú vo svojom vnútri nesú. V prípade Tisícich chlapčenských bozkov je to užívať si život, zanechávať si spomienky a vyťažiť z každej chvíle čo najviac. Spomínaná kniha sa do môjho povedomia dostala asi pred troma mesiacmi, keď som ju zahliadol na internetovej stránke vydavateľstva. V tom čase som netušil, že budem dnes písať o knihe, ktorá ma doslova vyšťavila . Rozosmiala, zarmútila, ale aj rozplakala . Síce to môže znieť ako klišé, hltal som stranu za stranou a žasol nad smutno-šťastným príbehom, ktorý autorka vytvorila. Vďaka príjemnému štýlu a hlbokému posolstvu, ktoré táto kniha nesie, sa z románu Tisíc chlapčenských bozkov stala jedna z najlepších kníh , ktoré som za posledné obdobie čítal.    "Dávnejšie som jej povedal, že nemám žiadne tajomstvá. Nie pred  ňou. Bola jediná osoba, ktorá ma dokonale

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v