Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni a mŕtvi 3 – Summer (Eden Maguire)

Nie sú živí, no nie sú ani mŕtvi. Sú niečo medzi tým. 

Prešlo šesť mesiacov od poslednej násilnej smrti tínedžera v meste Ellerton. Darina stále zúfalo miluje Phoenixa, ktorý sa zo záhrobia vrátil k nej. Nemôže sa však venovať iba láske. Od pána nemŕtvych dostala úlohu. Musí objasniť vraždu krásnej Summer Madisonovej, svojej najlepšej kamarátky, ktorá sa stala obeťou streľby v nákupnom centre. Darina sa vydáva po stope šialeného vraha hnaná boľavými spomienkami, ale aj nádejou, že Krásni mŕtvi vďaka nej konečne nájdu svoj pokoj. 

V predošlých častiach sme spolu s Darinou odhalili príčinu Jonasovej a Arizoninej smrti. Summer má byť tretia a Darine ostáva len pár dní. Potom sa Summer navždy presunie „vyššie“ a jej duša už nikdy nenájde pokoj. Čaká nás poriadna dávka napätia, zvratov a prepracovaných charakterov. Čitateľ si pokračovaním príbehu nikdy nemôže byť stopercentne istý, pretože všetko sa môže zmeniť otočením stránky. Časť Summer bola podľa môjho názoru najlepšia z celej série a Eden Maguire naplno rozvinula svoj talent i potenciál rozprávača.

Opäť sa stretávame s Krásnymi mŕtvymi a máme možnosť nahliadnuť do ich vnútra. Autorka totiž niekoľko strán venovala vnútornému opisu postáv a charaktery Krásnych mŕtvych sa postupne vyvíjajú. Stretávame sa s nejedným tajomstvom a po dočítaní ich určite niektorí začnú vnímať inak ako doposiaľ. Vyvíja sa aj Darina. Síce sa od prvých častí radikálne nezmenila, stále svojim rodičom klame a vzdoruje, ale niekedy som jej rozhodnutia pochopil a v jej situácii by som sa zachoval rovnako. Aj napriek tomu vidíme rozdiel: je sebavedomejšia a rozvážnejšia. 

Eden Maguire sa dokázala s príbehom pohrať. Prinútila ma rozmýšľať nad hlavným páchateľom a niekoľkokrát zmenila jeho totožnosť. Až do poslednej strany si nebudete istý, kto ním vlastne bol. Nemôže sa zaprieť jej dar reči a schopnosť vytvoriť aj z pokojnej scény akčný zvrat. Najmä pred koncom, keď sa objavujú nové a nové postavy, vás prinúti listovať ako o život a neprestať čítať. Aj vďaka tomu ju „zhltnete“ za dva večery. A štýl autorky si naozaj užijete. Je písaná jednoducho, no aj napriek tomu vás niektoré pasáže chytia za srdce. Alebo skôr to, čo sú ľudia schopní urobiť pre lásku. 

Tretia časť ma príjemne prekvapila. Na svoje si prídu milovníci akcie, napätia a tajomstiev. V štvrtej, a zároveň poslednej, časti nás čaká pre Darinu najťažšia úloha. Phoenix. Na vyvrcholenie príbehu sa už teším. Slovenský preklad z dielne vydavateľstva Fragment nás čaká na jeseň. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT. 

Komentáre

  1. krasna obalka knihy plus putave :) ak by som mala moznost urcite si precitam :)

    www.artjournalstories.blogspot.com

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...