Preskočiť na hlavný obsah

Mládež, ktorú ovládli fantastické bytosti

Hlavnými postavami tohto článku budeme my - mladí dospelí, teda čitatelia young adult fantasy. Prečo zožal práve spomínaný typ literatúry taký ohromný úspech? Boli hlavnou príčinou mladé a večne zaľúbené čitateľky, ktoré sa s radosťou rozbehli do kníhkupectva za žiarivým Edwardom, alebo si ľudia všimli kvalitu, ktorú young adult literatúra ponúka? Fantasy literatúra nám umožňuje vypnúť od každodennej reality, ktorá sa veľakrát stáva našim stereotypom. Vypnúť aspoň na chvíľu, na pár stoviek stránok, ktoré môžu urobiť náš deň lepším. 

V dnešnej dobe sa hádam nenájde mladý človek, ktorý by nikdy nepočul o Twilight ságe (snažme sa byť optimisti, pravdaže), či už o filmovom alebo knižnom spracovaní. Veľa ľudí hovorí, že práve Stephenie Meyer - autorka tejto série - všetok ten ošiaľ začala. A majú pravdu. Po publikovaní prvej časti sa v autoroch prejavilo baženie po úspechu vo forme písania upírskych príbehov a im podobným. Výsledkom sú stovky knižiek s tuctovým a vždy rovnakým príbehom, ktoré si možno získajú srdcia pojašených, 13-ročných čitateliek, no u literárnych kritikov (alebo nás, recenzentov) dozaista získajú medailu Knižný brak. Pre mňa, ako som už veľakrát spomínal, bola Twilight sága akýmsi odrazovým mostíkom. Aj práve vďaka nej ma táto literatúra zaujala, no ešte vždy som nevedel, čo je to zač a pri počutí slovného spojenia young adult literatúra, by som asi len zdvihol obočie. Len pre info, hovorím o období krátko po začiatku vydávania  Twilight ságy u nás. 

Upíri v literatúre sa však formovali už dávno pred Stephenie Meyerovou. Každý autor si ale detaily prispôsobil podľa seba. Použil fantáziu a mal možnosť ukázať čitateľom originalitu. A nezáležalo na tom, či to bol Dracula, Stefan Salvatore alebo Edward Cullen. Dnes už zväčša ide o lásku medzi človekom (študentkou strednej školy) a fantastickou bytosťou alebo naopak. Láka ich dobrodružstvo, ktoré im takýto život ponúka? Pocit nebezpečia alebo pohľady ostatných rovesníkov? 

Krátko po upíroch sa v literatúre začali objavovať vlkolaci a vlci (séria Nočný tieň, Vlci z Mercy Falls, Lord Zarmut), víly (Krídla, Zlodejka duší), mimozemšťania (Som číslo štyri), zombie (Les kostí) alebo anjeli (Pád, Záblesk, Krásni a mŕtvi - ak sa dajú za anjelov považovať), draci (Odkaz dračích jazdcov), nesmrteľní a ďalší. Čarodejnice a mánia Harryho Pottera predsa len potrebovala zmenu, a vo veľa ohľadoch sa literatúra zmenila k lepšiemu, aby každý čitateľ našiel to, čo hľadá. Keď už hovorím o fantastických bytostiach, mojou obľúbenou skupinou sa pred pár mesiacmi stali vlci. Obľúbil som si sériu Vlci z Mercy Falls a v týchto dňoch čítam tretiu a zároveň poslednú časť s názvom Navždy, ktorá vyšla v Ikare 3.júla. Maggie Stiefvater túto tematiku pojala svojsky, a práve preto ju obdivujem. Vlci sa v jej sérii pravidelne premieňajú a získavajú ľudskú podobu. Popritom hlavní hrdinovia potrebujú zistiť, čo je vlastne príčinou ich premien a v neposlednom rade zápasiť s... láskou.

Je ťažké povedať, čo bude "letieť" o dva či tri roky. Ostáva nám len veriť, že mladí neprestanú čítať a literatúra bude čoraz úspešnejšia, prepracovanejšia a žiadanejšia. A s fantastickými bytosťami je to rovnako. Niektoré možno zmiznú a čitatelia si nájdu opäť to svoje. Hlavne však je, aby nám knihy aj naďalej robili príjemnú spoločnosť :). 

Komentáre

  1. Pekný článok až na jednu vec, kniha Eragon vyšla o dva roky skorej ako Súmrak :) Čiže draci asi nevystriedali upírov :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. JJ, lenže ten vrchol popularity (tretí a štvrtý diel) ODJ prišiel až po Twilighte :) Takže tak som to myslel :)

      Odstrániť
  2. Aj pre mňa bol Twilight akýmsi odrazovým mostíkom a som mu za to vďačná.:) Inak pekný článok.^^"

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú...

Želanie s trpkou príchuťou | recenzia knihy Bolo raz jedno zlomené srdce (Stephanie Garber)

Stephanie Garber vstúpila do literárneho sveta známou fantasy trilógiou Caraval. Bolo raz jedno zlomené srdce je prvým dielom jej ďalšej trilógie, ktorá sa v angličtine čoskoro dočká svojho finále. V slovenskom preklade zatiaľ vyšla iba prvá časť, ktorá čitateľom predstavuje magický svet so zradným Princom sŕdc. Evangeline Foxová odjakživa verila v pravú lásku a šťastné konce... až kým nezistila, že sa láska jej života chystá oženiť s inou. V zúfalej nádeji, že svadbu zastaví a vylieči svoje ranené srdce, uzavrie dohodu s charizmatickým, no podlým Princom sŕdc. Ten od nej na revanš za svoju pomoc žiada tri bozky. No už po prvom bozku Evangeline pochopí, že vyjednávanie s nesmrteľnými je veľmi nebezpečná hra a Princ sŕdc chce v skutočnosti oveľa viac, než mu sľúbila. Princ sŕdc má s Evangeline veľké plány, ktoré ju buď privedú k jej vysnívanému šťastnému koncu, alebo do záhuby. (zdroj: anotácia)  „Zlomené srdce dokáže trhať dušu kúsok po kúsku. Zmení ťa na masochistu, ktorý túži byť...