Preskočiť na hlavný obsah

Mládež, ktorú ovládli fantastické bytosti

Hlavnými postavami tohto článku budeme my - mladí dospelí, teda čitatelia young adult fantasy. Prečo zožal práve spomínaný typ literatúry taký ohromný úspech? Boli hlavnou príčinou mladé a večne zaľúbené čitateľky, ktoré sa s radosťou rozbehli do kníhkupectva za žiarivým Edwardom, alebo si ľudia všimli kvalitu, ktorú young adult literatúra ponúka? Fantasy literatúra nám umožňuje vypnúť od každodennej reality, ktorá sa veľakrát stáva našim stereotypom. Vypnúť aspoň na chvíľu, na pár stoviek stránok, ktoré môžu urobiť náš deň lepším. 

V dnešnej dobe sa hádam nenájde mladý človek, ktorý by nikdy nepočul o Twilight ságe (snažme sa byť optimisti, pravdaže), či už o filmovom alebo knižnom spracovaní. Veľa ľudí hovorí, že práve Stephenie Meyer - autorka tejto série - všetok ten ošiaľ začala. A majú pravdu. Po publikovaní prvej časti sa v autoroch prejavilo baženie po úspechu vo forme písania upírskych príbehov a im podobným. Výsledkom sú stovky knižiek s tuctovým a vždy rovnakým príbehom, ktoré si možno získajú srdcia pojašených, 13-ročných čitateliek, no u literárnych kritikov (alebo nás, recenzentov) dozaista získajú medailu Knižný brak. Pre mňa, ako som už veľakrát spomínal, bola Twilight sága akýmsi odrazovým mostíkom. Aj práve vďaka nej ma táto literatúra zaujala, no ešte vždy som nevedel, čo je to zač a pri počutí slovného spojenia young adult literatúra, by som asi len zdvihol obočie. Len pre info, hovorím o období krátko po začiatku vydávania  Twilight ságy u nás. 

Upíri v literatúre sa však formovali už dávno pred Stephenie Meyerovou. Každý autor si ale detaily prispôsobil podľa seba. Použil fantáziu a mal možnosť ukázať čitateľom originalitu. A nezáležalo na tom, či to bol Dracula, Stefan Salvatore alebo Edward Cullen. Dnes už zväčša ide o lásku medzi človekom (študentkou strednej školy) a fantastickou bytosťou alebo naopak. Láka ich dobrodružstvo, ktoré im takýto život ponúka? Pocit nebezpečia alebo pohľady ostatných rovesníkov? 

Krátko po upíroch sa v literatúre začali objavovať vlkolaci a vlci (séria Nočný tieň, Vlci z Mercy Falls, Lord Zarmut), víly (Krídla, Zlodejka duší), mimozemšťania (Som číslo štyri), zombie (Les kostí) alebo anjeli (Pád, Záblesk, Krásni a mŕtvi - ak sa dajú za anjelov považovať), draci (Odkaz dračích jazdcov), nesmrteľní a ďalší. Čarodejnice a mánia Harryho Pottera predsa len potrebovala zmenu, a vo veľa ohľadoch sa literatúra zmenila k lepšiemu, aby každý čitateľ našiel to, čo hľadá. Keď už hovorím o fantastických bytostiach, mojou obľúbenou skupinou sa pred pár mesiacmi stali vlci. Obľúbil som si sériu Vlci z Mercy Falls a v týchto dňoch čítam tretiu a zároveň poslednú časť s názvom Navždy, ktorá vyšla v Ikare 3.júla. Maggie Stiefvater túto tematiku pojala svojsky, a práve preto ju obdivujem. Vlci sa v jej sérii pravidelne premieňajú a získavajú ľudskú podobu. Popritom hlavní hrdinovia potrebujú zistiť, čo je vlastne príčinou ich premien a v neposlednom rade zápasiť s... láskou.

Je ťažké povedať, čo bude "letieť" o dva či tri roky. Ostáva nám len veriť, že mladí neprestanú čítať a literatúra bude čoraz úspešnejšia, prepracovanejšia a žiadanejšia. A s fantastickými bytosťami je to rovnako. Niektoré možno zmiznú a čitatelia si nájdu opäť to svoje. Hlavne však je, aby nám knihy aj naďalej robili príjemnú spoločnosť :). 

Komentáre

  1. Pekný článok až na jednu vec, kniha Eragon vyšla o dva roky skorej ako Súmrak :) Čiže draci asi nevystriedali upírov :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. JJ, lenže ten vrchol popularity (tretí a štvrtý diel) ODJ prišiel až po Twilighte :) Takže tak som to myslel :)

      Odstrániť
  2. Aj pre mňa bol Twilight akýmsi odrazovým mostíkom a som mu za to vďačná.:) Inak pekný článok.^^"

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...