Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Svetlo medzi oceánmi (M.L.Stedmanová)

Podmanivý, nádherný román talentovanej autorky. Príbeh strážcu majáka a jeho manželky, ktorých osudové rozhodnutie navždy zmenilo ich život. 

Tom Sherbourne sa po štyroch rokoch strávených vo vojne vracia naspäť do Austrálie a prijíma miesto strážcu majáka na Janusovej skale. Privezie si so sebou mladú a milujúcu manželku Isabel, s ktorou sa už tretíkrát pokúšajú o dieťa. Ich šťastie má však trpkú príchuť, lebo Isabel nedokáže ani na tretí raz donosiť zdravé dieťa. Práve keď sa užialená Isabel uberá k hrobu svojho posledného dieťaťa, vietor k nej priveje detský plač. 

More vyhodilo na breh čln s mŕtvym mužom a so žijúcim dieťaťom. Tom, ako čestný strážca majáka, dodržiava všetky predpisy a pri pomyslení na nenahlásenie člnu úradom, len krúti hlavou. Isabel však trvá na svojom. Dieťa si priloží k prsiam a v tom momente ho začne považovať za svoje. Dostane meno Lucy a ich život sa v okamihu naplní nepoznanou radosťou. O niekoľko rokov sa objaví žena, ktorá zúfalo hľadá svoje stratené dieťa. A rozhodnutie, ktoré musia Tom s Isabel urobiť, je každým dňom ťažšie. Znamená to prijať krutú pravdu, ktorá nejednému z nich zmení život.

M.L.Stedmanová dokázala svojím debutom niečo neuveriteľné a hĺbka, do ktorej so svojím príbehom zašla, je len ťažko opísateľná slovami. Svetlo medzi oceánmi zobrazuje život prostých ľudí tesne po prvej svetovej vojne. Srdcervúci príbeh Toma sa začína krátko po boji na západnom fronte, v čase, keď sa poprvýkrát zahľadel do tváre jeho budúcej manželky. Isabel miluje deti, no osud jej doposiaľ neprial. Prišla o dva plody, ktoré sa narodili mŕtve, a pri treťom tomu nebolo inak. Keď sa z čista jasna, v období jej tretieho potratu, objaví niekoľkomesačné dievčatko - Lucy -, považuje ju za dar z nebies a je rozhodnutá ponechať si ju. Stedmanová vytvorila naozaj silnú a neoblomnú hlavnú hrdinku. Jej rozhodnutia bývajú prekvapivé a spontánne. Keď si raz niečo zaumieni, Tom nemá ani najmenšiu šancu. No ani Tom nie je nevinný a niekoľkokrát zamieša v príbehu karty.

Autorka disponuje úžasným darom reči a jej emotívne rozprávanie vo vás zanecháva rozporuplné myšlienky. Nie ste si istý tým, čo bude nasledovať, pretože autorka vás drží až do samého konca v napätí. Zároveň sa hrá s vašimi citmi, ktoré u väčšiny čitateľov prelomí. Príbeh sa číta plynulo a má rýchly spád, pretože Stedmanová román odbremenila od hluchých miest. Na druhej strane, veľmi rada používa opisy, ktoré vhodne dopĺňajú prebiehajúci príbeh. Aj niekoľko hodín po dočítaní Svetla medzi oceánmi som si nebol istý svojimi pocitmi. Príbeh, ktorý hovorí o láske a najväčšej zrade zároveň, vás istotne chytí za srdce. 

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie reading copy Svetla medzi oceánmi by som chcel poďakovať vydavateľstvu IKAR. Knižka vychádza 20.septembra, no už čoskoro si ju budete môcť predobjednať TU.

Komentáre

  1. Páni, to zní opravdu skvěle. Nehledě na tu nádhernou obálku. Díky za tip, mrknu se po ní, třeba si při ní odpočinu od všech těch fantasy :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Znie to úžasne. *_* I keď úplne inak ako knihy, ktoré zväčša čítam.:D

    OdpovedaťOdstrániť
  3. No, tak toto vyzerá naozaj zaujímavo. Mám rada knihy, ktoré majú hĺbku a niečo mi dajú. Takže asi budem veriť tvojmu úsudku a túto knihu si prečítam. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit