Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni (Scott Westerfeld)


Síce je to už viac než rok, čo vyšla v preklade prvá časť dystopie od Scotta Westerfelda, ešte dnes si pamätám, že som bol po jej dočítaní zaskonečný. A nebolo to tým, že by sa mi kniha nepáčila - práve naopak. Autor mi pred oči predostrel niečo, čo síce malo svoje nedostatky, rovnako ako každá iná kniha, no svet, v ktorom sa hlavné postavy ocitli, bol jednoducho... šialený.

Nikto nie je dostatočne krásny, preto každý musí podstúpiť špeciálnu operáciu, aby tieto nedos-tatky napravil. Znie to ako možná budúcnosť nášho sveta (verím, že tento ideál ostane len v diele pána Westerfelda), no vo svete Tally je to krutou realitou. 

Tally je konečne krásna. Jej výzor je dokonalý, jej oblečenie je úžasné, jej frajer je totálne sexi a ona je najpopulárnejšia nová krásna. Má všetko po čom túžila. Ale za všetkou zábavou – nekončiacimi večierkami, high-tech luxusom a úplnou slobodou – je ťaživý pocit, že niečo nie je v poriadku. Niečo dôležité. A potom dostane Tally správu zo svojej škaredej minulosti. Musí sa rozhodnúť či chce zabudnúť, alebo bude bojovať za svoj život – pretože autority nemajú v úmysle nechať na žive nikoho, kto vie o Dyme a starých škaredých.

Keby som mal prvú a druhú časť porovnať, tá prvá sa mi páčila o niečo viac. Nie že by bola dvojka slabšia - dystopický svet bol rovnaký ako v predošlej časti, skvelo prepracovaný, no skoro vôbec sa nevyvinul a nezmenil od prvého dielu, takže čitateľ sa o ňom nedozvedel skoro nič nové. Napriek tomu ma autor dokázal udržať v napätí a vďaka jeho štýlu ma čítanie naozaj bavilo. Ako som spomínal, autor sa so svetom škaredých a krásnych veľmi dobre vyhral a jeho diela sa veľmi dobre čítajú. Čo sa týka Tally, môj názor na ňu stále nezmenil - opäť mi pripadala ako obyčajná a nevýrazná hrdinka. 

Oproti Škaredým však Krásni mali viacero hluchých miest, tie ale autor vyvážil veľkým množstvom akcie v druhej polovici knihy. Prekvapil ma najmä otvoreným koncom, kedy som pochopil, že autor plánuje ešte veľa nečakaných zvratov, ktoré by mi ani len nezišli na um. 

Krásni sú príjemným oddychovým čítaním. Ak máte radi prepracovaný svet, túto sériu budete doslova milovať, pretože autor zo svojej fantázie vyťažil všetko, čo sa len dalo. No aj tak som presvedčený o tom, že veľa vecí má pre nás ešte len pripravených. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem VYDAVATEĽSTVU SLOVART. Knihu si môžete kúpiť napríklad v internetovom kníhkupectve ABCKNIHY.SK a to na tejto adrese

Komentáre

  1. Prvý diel ma až tak nenadchol, ale súhlasím, že ten Westerfeldov svet je skvele prepracovaný a Krásnych si určite prečítam :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le