Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni (Scott Westerfeld)


Síce je to už viac než rok, čo vyšla v preklade prvá časť dystopie od Scotta Westerfelda, ešte dnes si pamätám, že som bol po jej dočítaní zaskonečný. A nebolo to tým, že by sa mi kniha nepáčila - práve naopak. Autor mi pred oči predostrel niečo, čo síce malo svoje nedostatky, rovnako ako každá iná kniha, no svet, v ktorom sa hlavné postavy ocitli, bol jednoducho... šialený.

Nikto nie je dostatočne krásny, preto každý musí podstúpiť špeciálnu operáciu, aby tieto nedos-tatky napravil. Znie to ako možná budúcnosť nášho sveta (verím, že tento ideál ostane len v diele pána Westerfelda), no vo svete Tally je to krutou realitou. 

Tally je konečne krásna. Jej výzor je dokonalý, jej oblečenie je úžasné, jej frajer je totálne sexi a ona je najpopulárnejšia nová krásna. Má všetko po čom túžila. Ale za všetkou zábavou – nekončiacimi večierkami, high-tech luxusom a úplnou slobodou – je ťaživý pocit, že niečo nie je v poriadku. Niečo dôležité. A potom dostane Tally správu zo svojej škaredej minulosti. Musí sa rozhodnúť či chce zabudnúť, alebo bude bojovať za svoj život – pretože autority nemajú v úmysle nechať na žive nikoho, kto vie o Dyme a starých škaredých.

Keby som mal prvú a druhú časť porovnať, tá prvá sa mi páčila o niečo viac. Nie že by bola dvojka slabšia - dystopický svet bol rovnaký ako v predošlej časti, skvelo prepracovaný, no skoro vôbec sa nevyvinul a nezmenil od prvého dielu, takže čitateľ sa o ňom nedozvedel skoro nič nové. Napriek tomu ma autor dokázal udržať v napätí a vďaka jeho štýlu ma čítanie naozaj bavilo. Ako som spomínal, autor sa so svetom škaredých a krásnych veľmi dobre vyhral a jeho diela sa veľmi dobre čítajú. Čo sa týka Tally, môj názor na ňu stále nezmenil - opäť mi pripadala ako obyčajná a nevýrazná hrdinka. 

Oproti Škaredým však Krásni mali viacero hluchých miest, tie ale autor vyvážil veľkým množstvom akcie v druhej polovici knihy. Prekvapil ma najmä otvoreným koncom, kedy som pochopil, že autor plánuje ešte veľa nečakaných zvratov, ktoré by mi ani len nezišli na um. 

Krásni sú príjemným oddychovým čítaním. Ak máte radi prepracovaný svet, túto sériu budete doslova milovať, pretože autor zo svojej fantázie vyťažil všetko, čo sa len dalo. No aj tak som presvedčený o tom, že veľa vecí má pre nás ešte len pripravených. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem VYDAVATEĽSTVU SLOVART. Knihu si môžete kúpiť napríklad v internetovom kníhkupectve ABCKNIHY.SK a to na tejto adrese

Komentáre

  1. Prvý diel ma až tak nenadchol, ale súhlasím, že ten Westerfeldov svet je skvele prepracovaný a Krásnych si určite prečítam :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...