Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu (Agnes Martin-Lugand)

Dá sa vyliečiť zlomené srdce? Autorka bestsellera Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu vás zavedie do drsného, no čarokrásneho Írska, kde sa odohráva príbeh prirovnávaný k obľúbenému filmu Pod toskánskym nebom. Čo si o tejto knihe myslím ja? 

Keď človek stratí svojich najbližších, dozaista to ovplyvní jeho život. V hlave si prehráva všetky spomienky a je jasné, že to už nikdy nebude také, ako predtým. Mladá Parížanka Diane si žila svoj šťastný život, vlastnila literárnu kaviareň, avšak tragédia jej vzala tých najbližších - a takisto aj zmysel života. Zúfalá žena sa uzavrie pred svetom a celé mesiace nie je schopná vrátiť všetko do starých koľají. Napokon odíde do Írska a do cesty jej vstúpi fotograf Edward. Pomôže Diane konečne nájsť stratený zmysel života?

"Čoho sa bojíš?"
"Všetkého."
"So mnou sa nemusíš báť ničoho."

Keď sa rozhliadnete po kníhkupectve, na poličkách zbadáte veľký  počet hrubých kníh, ktoré disponujú množstvom stránok s malými písmenkami. Akoby sa autori pretekali v tom, kto z nich napíše rozsiahlejší román. Tých "útlejších" naopak medzi nimi nenájdete veľmi veľa. Avšak umením nie je napísať osemsto strán plných hluchých miest. Umením je vytvoriť výstižný príbeh, ktorý zachytí všetko podstatné na malom množstve stránok. A presne takým dielom je kniha Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu, ktorá pozostáva z dvestovky strán. Aj napriek tomu však autorka dokázala vyťažiť z nápadu čo najviac a najmä vďaka emóciám, ktoré do príbehu vložila, vám poskytne čítanie spomínanej knihy nezabudnuteľný zážitok.

Väčšina kníh, ktoré som doposiaľ čítal, pochádzali z pera amerických autorov. Šťastných ľudí má ale na svedomí francúzska spisovateľka - a už na prvých stranách budete mať možnosť zbadať rozdiel v jej štylistike. Kniha je písaná pomerne netradičným štýlom a pravdepodobne každého zarazí otvorený koniec, ktorý si autorka pripravila pre svojich čitateľov. Množstvo udalostí v knihe si čitateľ musí vysvetliť sám. Neraz teda počas čítania zapojíte vlastnú predstavivosť. Ďalšou kapitolou je vykreslenie hlavných postáv, ktoré sa autorke naozaj podarilo. Dodala im určitú hĺbku a uveriteľnosť. Na druhej strane sa však vyhla siahodlhým opisom, ktoré by príbeh spomaľovali. 

Veľmi sa mi páčilo, že tento príbeh nebol predvídateľný a autorka ma neraz nútila čítať medzi riadkami. Kniha sa ale aj napriek tomu čítala veľmi dobre a rýchlo - a preto sa vám možno stane, že sa na jej koniec prelistujete v priebehu jedného či dvoch popoludní. Urobiť tak budete môcť už od 17. augusta, kedy sa dielo Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu dostane do slovenských kníhkupectiev. Prečítať by si ho mal každý, kto má záujem o netradičný príbeh plný emócií a atmosféry Írska. Oddychových kníh predsa nikdy nie je dosť! Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia

Komentáre

  1. Tak toto vyzerá dobre, vdaka za tip!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tohle zní jako hrozně milé letní čtení :) Už ten název je hrozně sympatický! Moc pěkná recenze a já děkuji za tip! :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil ...