pondelok 7. mája 2012

Jarní dumání (5)

usporadúva SYKI

Knižnica verzus kníhkupectvo
Keď som bol malý, so školou sme pravidelne, raz do mesiaca, navštevovali knižnicu. Skoro ráno nás pred budovou čakala staršia teta so širokým úsmevom na tvári. Otvorila dvere a my sme sa rozbehli do útrob knižnice plnej pre nás ešte čudných vecí. Na knižnicu mám z detstva veľmi dobré spomienky. Vždy som si vedel vybrať. Či to už boli rozprávkové knihy s bohatými ilustráciami alebo dobrodružné pre malých čitateľov. Späť do súčasnosti. Teraz mám na knižnicu iný názor. Veľmi dobre si spomínam na deň spred dvoch rokov. Natešene som vkročil do knižnice. Spýtal sa knihovníčky na vybratú knihu. V knižnici mali len dva kusy a oba boli požičané. Nevzdávam sa, ďalšia kniha. Aj tá bola však požičaná. Po nie celkom príjemnej odpovedi som to vzdal. A vyhralo kníhkupectvo. A takto to je dodnes. Neraz som si pozrel stránku knižnice s online zoznamom dostupných kníh. Ku nám sa knihy dostávajú s dosť veľkým odstupom od vydania, takže šanca prečítať si nejakú súčasnú knihu je naozaj veľmi malá. A knihy, ktoré knižnica zakúpené má, sú len ťažko dosiahnuteľné.

Kniha rovno z tlačiarenského lisu alebo niekoľko-desiatok-krát čítaná "starožitnosť" s bohatou minulosťou, viacerými stopami po včerajšej večeri... a vôňa nikde. Jedine ak tak slaniny. Knižnica je však vynikajúcou alternatívou pre ľudí, ktorí si nevyberajú. Za pár eur celoročná možnosť vypožičiavať si knižky. Príjemné prostredie, milé knihovníčky, dostatočný čas na prečítanie. Závisí to len od nás. Stojí nám cena kníh za to? Ak ich prečítame raz, nestačí nám len vypožičanie? Ak by som mal odpovedať ja, tak určite by som bol za kúpu. Väčšinou mi je jedno, či si knižku prečítam raz alebo trikrát. Chcem ju mať vo svojej knižnici. A preto si radšej ušetrím a bude naveky moja... 
U nás na Slovensku sú knižky... (na rovinu) drahšie. Väčšinou vydavatelia volia tvrdú väzbu, ktorá je síce trvácna, ale o dosť "masnejšia" než brožovaná. Pre príklad si uveďme Strach múdreho muža, ktorého sa cena vyšplhala na skoro 20 eur. A takisto aj Inheritance, ktoré vyšlo len prednedávnom. Ceny sú naozaj vysoké. Ale keď sa pozrieme na počet strán (850, 650 - len orientačne), ten to na druhej strane kompenzuje. Pri takýchto knihách by som skôr zvolil knižnicu. 

Je to len a len na nás, akú cestu si ku knihám nájdeme. Ja som zástancom kníhkupectva, no drvivá väčšina čitateľov bude mať možno úplne iný názor. A ja vám veľmi dobre rozumiem. Našetriť si pravidelne na knižku nie je zrovna najľahšie. Ale stojí to za to! :) 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.