pondelok 11. júna 2012

O audioknihách

Týmto príspevkom chcem nadviazať na článok prudent.wolf, ktorý moja blogerská kolegyňa publikovala minulý týždeň. Ja vám dnes porozprávam o histórii audiokníh na Slovensku. 

O rozšírenie audiokníh v slovenčine sa pokúšalo viacero vydavateľstiev. Či to už bol Ikar so svojimi Knihami na počúvanie, nedávno vzniknuté vydavateľstvo Kniha do ucha, vydavateľstvo Verbis, české Tympanum, ktoré jedného času vydávalo aj v slovenčine, a mnoho iných vydavateľstiev. Ako to však dopadlo? Čitatelia si audioknihy prezreli a ohmatali v kníhkupectvách a tak sa ich cesta zväčša ukončila. Pre vydavateľstvá to znamenalo ohromné straty, a preto sa od vydávania upustilo. Kde bola však najväčšia príčina? 

Neviem, koľkí z vás majú nejakú audioknihu doma. Niektorí možno vedia, do akých súm sa ich ceny vyšplhali. V edícii Kniha do ucha vyšli štyri knihy - z fantasy literatúry pre deti to bol Harry Potter 1 a Zlatý kompas, pre dospelých si vydavateľstvo pripravilo Alchymistu a Modrý dom od slovenskej autorky Táni Keleovej-Vasilikovej. Ich ceny boli od 16 po 25€, ak si dobre pamätám. Ako počítam, tak počítam... Za takúto sumu by som si skôr kúpil dve či tri papierové knihy, pri ktorých by som mohol "čuchať" vôňu papiera a vyžívať sa v neustálom listovaní. Avšak... audioknihy sú niečo viac. 

Prečo teda Slovákov audioknihy nezaujali? V prvom rade to bola cena. V tom druhom celkový prejav čítača. Zlatého kompasu sa ujal Marián Labuda mladší. Ľudia však povedali, že čítal ťažkopádne, nasilu a poslucháčov skôr uspával. Ďalším levelom bol Modrý dom. Čítala ho sama autorka. A... Keby vydavateľstvo nestiahlo ukážku, mohli by ste si názor urobiť sami. Mne, a nielen mne, ale aj stovkám ďalších, pripadá čítanie k audioknihe trochu nevhodne a poslucháč si veľakrát spomenie na čítanie na základnej škole. Inou šálkou kávy bol Alchymista od Paula Coelha, ktorého čítal Marián Gaišberk. Poslúcháči jeho prejav doslova žrali a audiokniha je vo veľa e-shopoch vypredaná. Vydavateľstvo ešte vydalo Harryho, ktorého čítal dablér slovenského filmového Harryho. Ani táto knižka však nemala úspech, preto by bolo nezmyslom vo vydávaní pokračovať. 

Vydavateľstvo Kniha do ucha vydalo poviedky, Apáku a mamáku, Láskavé rozprávky a Všetko alebo nič od slovenskej autorky Evity Urbaníkovej. Ako je to dnes, povedať neviem a netuším ani, či vydavateľstvo ešte niečo plánuje vydať. Vo Verbise vyšla Beštia od Dominika Dána, ktorú čítal Jozef Vajda. Kvôli cene takisto nezaujal a jeho prejav niektorým pripadal, ako keby text dopredu nikdy nevidel. Verbis však prišiel ako medzi prvými s možnosťou stiahnutia si knižky na usb kľúč - nedostanete teda CD nosiče, ale audioknihu si iba stiahnete. Cena bola v takomto prípade o niečo menšia. 

V mojej knižnici by ste našli Harryho a Zlatý kompas. Aj to vďaka úžasnej akcii za 2,5€ v našom kníhkupectve. Prievidžania, tuším, že ich v Priori ešte majú. A to stoja toľko, čo stoja, ľudia o nich záujem ani za rok neprejavili. Audioknihy boli jednoducho niečim novým. Ľudia ich nepoznali, nevedeli, že majú veľké množstvo výhod. Môžete počúvať a zároveň variť alebo upratovať. V Amerike sú bežné, u nás však prevrat pravdepodobne nenastane. My sme však od krajiny za veľkou mlákou, kde vychádza BEŽNE skoro každá kniha, o niečo pozadu. U nás boli náklady vysoké a záujem veľmi malý, takže pojem audiokniha sa používa v našich končinách čoraz menej a menej... 

4 komentáre:

 1. Mala som možnosť vypočuť si Harryho Pottera. Bratranci chodili v Levoči do školy pre nevidiacich a v ich školeskej knižnici bolo viacero kníh nahovorených(neviem či ich učiteľmi, alebo iními). Myslím že konkrétne to bola štvrtá časť. No zaspávalo sa pritom fakt dobre :D ale kedže to bolo ešte na kazetách do rádia, stále som sa zobudila, ked to šťuklo že pásku treba otočiť :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Knižky pre nevidiacich sú takisto ďalším levelom. V článku som to nespomínal - existuje Knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Tam vznikajú audioknihy, ku ktorým majú prístup výhradne nevidiaci. Nie je to na nejakej extra úrovni, nahovorili to obyčajní ľudia. Dostanú sa ku nim len spomínaní, nevidiaci. Niekoľko krát som sa pokúšal dostať sa ku nim, ale nešlo to. Potrebuje sa tam meno a heslo, ktoré sa získava registráciou v tej knižnici. A nahovárajú tam aj nové knihy, majú napríklad Súmrak, Hostiteľ, o ďalších ya neviem, vtedy, keď som sa o to zaujímal, som ani nevedel, čo to vlastne ya je :D

   Odstrániť
 2. Huh, niežeby ma to prekvapovalo - že sa u nás neuchytili. Je to zrejme škoda, ale osobne to neriešim, keďže audioknihy sama nevyužívam.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ja som sa jedného času o to veľmi zaujímal. Teraz už nie :)

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.